Kategoria: Powieść historyczna

  • Zwój z Sakkary – Pauline Gedge

    Fascynująca powieść z życia książęcej rodziny żyjącej w Starożytnym Egipcie. Jak zwykle u tej autorki zakończenie jest zaskakujące i niezwykłe. Książka jednak początkowo trochę się dłuży. Długo pętla zaciska się wokół głównych bohaterów ale czytelnik o tym nie wie. Właściwie do końca nie sposób domyśleć się co będzie dalej.

  • John Haywood – Celtowie

    książka popularno naukowa na temat ludu Celtów, którzy, w odróżnieniu od wielu innych ludów, przetrwali po dziś dzień. Autor wysnuwa bardzo ciekawe wnioski odnośnie historii.

  • Steven Pressfield – Aleksander Wielki

    Kolejna biografia, czy raczej autobiografia (bo powieść jest pisana w pierwszej osobie) znanej postaci historycznej.

  • Steven Pressfield – Kampania Afgańska

    Powieść opisuje dzieje 2 młodych chłopców, którzy gnani chęcią zdobycia sławy, zaciągają się do armii Aleksandra Wielkiego. Autor barwnie opisuje trudy kampanii wojennej, znoszenie zimna, przymieranie głodem oraz życie taborów ciągnących za wojskiem.

  • Maurice Druon – Królowie przeklęci

    powieść ta utkwiła mi w pamięci, gdyż pamiętam ją z dzieciństwa czytaną w radio.

  • Tim Willocks – Religia

    kapitalna powieść, której akcja toczy się na Malcie w czasie tureckiego oblężenia. Wojna i jej okropności opisana jest bardzo plastycznie i przygnębiająco realistycznie. Bohaterowie powieści to nietuzinkowe, romantyczne postacie, które są jakby ponad dziejące się wokół nich wydarzenia. Nie są to patrioci, a na Maltę przygnały ich zupełnie prywatne cele, nierzadko zupełnie przyziemne jak dorabianie…

  • Mary Renault – Perski chłopiec

    ostatnio (jesień 2008) trafiają mi się książki o Aleksandrze Wielkim. U D.Gemmela Aleksander jest uosobieniem złego ducha, ale to powieść fantazy. Trafiła mi się też w bibliotece książką chińskiej autorki o Aleksandrze i królowej amazonek ale tej powieści pornograficznej nie dało się czytać. Seks opisywany w tej książce był jakiś obrzydliwy, skalany, ponury. Nie doczytałam…

  • Steven Saylor – Rzym

    epopeja, której akcja toczy się w Rzymie od zarania dziejów do czasów końca republiki. Jest to raczej saga rodu, której akcję spaja amulet dziedziczony z pokolenia na pokolenie. Dobrze się czyta, ale powieść nie trzyma w napięciu tak jak przygody Gordianusa, tego samego autora.

  • Pauline Gedge – Dom Snów

    super trzymająca w napięciu książka, której akcje toczy się w starożytnym Egipcie. Dziewczyna, która uważa się za przebiegłą, zostaje perfidnie wrobiona i kończy marnie. Na koniec aż żal głównej bohaterki. Wspaniale opisane jest życie codzienne na dworze faraonów i arystokracji egipskiej, życia kobiet w haremie faraona. Szczególnie ciekawy są opisy dbałości o piękno ciała, kosmetyki,…

  • David Gemmel – Lew Macedonii

    doskonała książka, której akcja toczy się w Grecji, w czasie wojen peloponeskich i panowania Filipa Macedońskiego. Bohaterem jest wielki wódz tej epoki – Parmenion. Czyta się jednym tchem, po prostu nie można się oderwać. Jest to w zasadzie powieść fantazy gdzie historia miesza się z elementami magii, kiedy to na losy ludzi wpływa wieszczka walcząca…