Zasady asertywnego odmawiania


Jedną z trudnych umiejętności jest odmawianie. Oto kilka metod i zasad jak zachować się w sposób asertywny:

 • stwierdzenie jasne, stanowcze, uczciwe
 • słowo NIE
 • informacja o tym jak zamierzasz postąpić
 • krótki wyjaśnienie
 • informacja podtrzymująca kontakt
 • przesunięcie terminu spełnienia prośby
 • przełożenie rozmowy
 • w sytuacji nalegania:
  • powtarzanie tego samego zdania – nie nalegaj bo nie zmienię zdania
  • alternatywna propozycja
  • przejęcie inicjatywy i zakończenie rozmowy, zmiana tematu
  • uprzedzenie o zmianie

Nauczenie się asertywnego odmawianie jest bardzo ważne. Często nie chcemy zawieźć innej osoby i obiecujemy coś czego nie jesteśmy w stanie, lub nie chcemy spełnić. Oczywiście skutki tego są gorsze, niż stanowcza odmowa na początku.
Postawa bierna czyli zgadzanie się na wszystko powoduje frustracje, poczucie bycia wykorzystywanym a także jeszcze większe poczucie że zawiedliśmy jeśli obiecamy coś, czego nie możemy spełnić.

Ważne jest aby nie wdawać się w dyskusje, nie tłumaczyć, lecz powtarzać to samo zdanie, z krótkim wyjaśnieniem:
– nie zrobię tego, bo….

Ważne też jest aby nie popadać w emocje – nie mamy obowiązku, spełniać czyjejś prośby – gdyż prowadzi to do zachowań agresywnych.


3 odpowiedzi na “Zasady asertywnego odmawiania”

 1. Kierując się wewnętrzną oceną, że nie będę w stanie spełnić stawianej mi prośby (należę do osób uczynnych), niejednokrotnie w sposób grzeczny, stanowczy i umotywowany powiedziałam nie.Kończyło się to najczęściej mniejszą lub większą obrazą lub nawet całkowitym wycofaniem osoby oczekującej reakcji
  pozytywnej. Nie wiem jak w takiej sytuacji się zachować.

  • Jednak trzeba odmawiać mimo że jest to trudne. Na wszystkich szkoleniach z dziedziny asertywności mówi się, że wbrew pozorom przytakiwacze nie są szanowani. Właśnie ludzie którzy umieją powiedzieć nie są szanowanie przez innych. Pare osób się obrazi ale na ich miejsce przyjdą inni. Zawsze w takich przypadkach przypomina mi się pewna osoba w mojej rodzinie, która na prośby zawsze odpowiadała: „jak nie zapomnę”. Wszyscy się do tego przyzwyczaili i uznali za normalne, ze ta osoba nie spełnia czyichś próśb. Nikt się z tego powodu nie burzył bo ona po prostu taka jest. Mało tego, osoba ta uchodzi w rodzinie za „honorową”. Odmawia a jednak wszyscy ją szanują! Niestety jak ktoś przez całe życie był przytakiwaczem a nagle się zmienia to otoczenie jest w szoku i będzie się burzyć i obrażać.
   Na treningu asertywności mówi się, że należy być w zgodzie ze sobą. Chce spełniać czyjeś prośby to spełniam, nie chce to nie spełniam. Prawa każdego powinny być szanowane po równo. Czyli nie można ustępować innym ludziom kosztem swoich interesów.
   Nie wiem kto wymyslił bzdurne przysłowie „pokornie ciele 2 matki ssie” ale jest ono bzdurne z punktu widzenia przyrody. Nowonarodzone zwierzaki pchają się do mleka matki i nie ma mowy o żadnej pokorze. Pokorne ciele (czyli słabsze, które nie ma siły się pchać) po prostu zdycha z głodu. Przysłowie to wymyślili leniwi rodzice, którzy chcieli żeby dzieci nie zawracały im głowy.

 2. Niestety, czasami trudno jest odmówić. Zawłaszcza gdy spieramy się z bliska nam osobą. Niektórzy nie mają ochoty na dłuższe spory i dla świętego spokoju odpuszczają i nie wdają się w dalsze dyskusje, co jest wielkim błędem. Takie postępowanie nie wróży nic dobrego i w dalszym ciągu będzie nam jeszcze trudniej poradzić sobie i postawić na swoim przy następnym sporze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *