Kawa – o matko jednak szkodzi!


Słucham sobie dziś archiwalnych audycji mojego ostatnio ulubionego radia Kontestacja – audycja na temat zespołu niespokojnych nóg. Audycja właściwie przerodziła się w temat szkodliwości kofeiny.

Kofeina to nie tylko kawa, lecz także czarna herbata, coca cola i inne napoje.

Zespół niespokojnych nóg to dolegliwość która powoduje, ze ludzie czują się źle do tego stopnia, że nie mogą spać. Ulgę przynosi chodzenie i poruszanie nogami. Problem trwa latami i występuje nawet w nocy dlatego ludzie cierpiący nie mogą spokojnie spać.

Ludzie ćwiczą, śpią z nogami na podwyższeniu, piją zioła np. pokrzywę, biorą leki, co tylko trochę łagodzi objawy. Problem nie jest do końca zbadany i przyczyna tego zespołu nie jest znana. Dlatego nie znane są przypadki całkowitego wyleczenia.

Okazuje się jednak że jednym czynnikiem co do którego badacze się zgadzają jest kofeina. Joanna (jedna z autorek audycji) opowiada o swojej siostrze, która miała ten problem, który usunęła po odstawieniu kawy. 

Naukowiec (nazwisko podane tak niewyraźnie że nie mogłam zapisać) prowadził badania nad różnymi schorzeniami i znalazł jeden czynnik wpływający na choroby – jest nim kofeina.

Najprościej przetestować na sobie i odstawić kawę na jakiś czas i zaobserwować co się dzieje.

Kofeina

  • Pawłow określił kofeinę jako lep na złe nawyki. Jego psy dużo trudniej odzwyczajały się od zlych nawyków po podaniu kofeiny. Dlatego ludzie, którzy zaczynają dzień od kawy i dużo jej pija mogą mieć trudności z np. rzuceniem palenia
  • działają moczopędnie i zaburzają gospodarkę wapnia
  • poprawia koncentrację, energię ale tylko chwilowo. Proces wygląda tak, że następuje górka energetyczna ale potem następuje zjazd i spadek aktywności spowodowany przez produkty rozpadu kofeiny. Energii zaczyna brakować.
  • osłabia pamieć, niektórzy twierdzą że nawet osłabia inteligencję i wydajność pracy

Fatalna jakość dźwięku audycji sprawiła, że nie wszystko dosłyszałam. Niemniej jednak zastanawiam się nad odstawieniem kawy. Tylko czym ją zastąpić?

Ktoś z rodziny pare miesięcy temu powiedział, że po odstawieniu kawy znacznie zmniejszył się u niego poziom stresu.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *