6 najpowszechniejszych czynników negatywnie wpływających na oczy


Chociaż chciałoby się uwierzyć w cytat poetki Anny Kamieńskiej, że “czyste serce przywraca wzrok, oczyszcza oczy”, to niestety regeneracja narządu wzroku nie jest tak prosta. Dlatego też warto właściwie zadbać o ochronę oczu i wystrzegać się wszystkiego, co może na nie negatywnie
wpłynąć. Wbrew pozorom, zagrożeń jest wokół nas dość sporo.
Ekrany komputerów i telefonów komórkowych. Komputery i smartfony, które są obecnie standardem naszej codzienności, źle oddziałują na nasze oczy.
Kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran komputera sprawia, że rzadziej mrugamy. To zaś przekłada się na rzadsze rozprowadzanie filmu łzowego, co finalnie prowadzi do suchości oczu. Podobne efekty przynosi długotrwałe wpatrywanie się w ekrany telefonów czy tabletów, które nie tylko emitują niebieskie światło, ale również ze względu na swój mniejszy rozmiar, wymagają od naszych oczu ogromnego wysiłku. Poza tym ekspozycja na szkodliwe promieniowanie zwiększa podrażnienie narządów wzroku.
Osoby korzystające zbyt długo z elektronicznych gadżetów odczuwają z reguły suchość oka. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim robić przerwy w pracy przy komputerze. Często spoglądać w dal, co pozwala oczom odpocząć. Warto też przywiązywać wagę do częstego mrugania, które uchroni przed dodatkowym wysuszeniem oczu. A jeśli mimo wszystko pojawią się dolegliwości suchego oka, dobrze jest stosować krople nawilżające, które nie tylko przyniosą ulgę, ale również pomogą oczom się
zregenerować.


Sztuczne oświetlenie
W parze z pracą przy komputerze bardzo często idzie również korzystanie ze sztucznego oświetlenia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym jesteśmy skazani na korzystanie z różnego rodzaju lampek i innych elektrycznych źródeł światła. Nieodpowiednio dobrane nie tylko nadmiernie nadwyrężają oczy, ale również mogą doprowadzić do poważnych schorzeń. Nadmierna ekspozycja na tego rodzaju światło
może skutkować pojawieniem się pozornej krótkowzroczności, w której pojawią się problemy z dalekim widzeniem. Poza tym korzystanie z oświetlenia z efektem migotania (np. niskiej jakości ekrany LED)
może przyczynić się do powstania tzw. mroczków, uciążliwych bólów głowy, problemów z ostrością widzenia, a nawet z koncentracją. Dlatego też należy unikać źródeł tego rodzaju światła, a w przypadku konieczności korzystania ze sztucznego oświetlenia wybierać lampy emitujące światło rozproszone.

Odnośnie żarówek, to najlepsze będą te emitujące światło jak najbardziej zbliżone do światła dziennego (najbardziej polecane są o mocy 4000 K).


Zanieczyszczone powietrze i klimatyzacja
Częstą przyczyną podrażnienia oczu jest również zanieczyszczone i suche powietrze. Mamy z nim do czynienia zarówno na zewnątrz, jak też bardzo często wewnątrz pomieszczeń. A to za sprawą powszechnie używanej klimatyzacji (np. w biurach), która nie tylko wysusza powietrze, ale bardzo często jest skupiskiem wolnych rodników. Podrażnienie zanieczyszczonym i suchym powietrzem może utrudnić produkcję filmu łzowego. Zbyt mało wilgotne powietrze może być też przeszkodą w prawidłowej produkcji
łez, a tym samym doprowadzić do zaczerwienienia oczu. Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim należy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu, które bezpośrednio przekłada się na produkcję łez i filmu łzowego. W przypadku podrażnienia warto również sięgnąć po krople nawilżające.


Promieniowanie UV
O ile kwestię klimatyzacji czy sztucznego oświetlenia jesteśmy w stanie sami regulować, o tyle nie mamy zbyt dużego wpływu na promieniowanie UV. A to również może szkodliwie oddziaływać na nasze oczy.


Zbyt duża ekspozycja na słońce może doprowadzić nie tylko do chwilowego oślepienia przez promienie, ale przede wszystkim do zwyrodnienia soczewki czy siatkówki oka. Aby temu zapobiec, należy wiedzieć, jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać. Co ważne, okulary powinny stać się nieodłącznym elementem naszej garderoby nie tylko latem, ale również w okresie zimowym.

Być może niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że odbijające się w śniegu promienie słoneczne mogą być bardziej niebezpieczne dla naszego
wzroku niż jego ekspozycja na słońce latem.


Niewłaściwa dieta
Oczy, tak jak każdy element naszego organizmu, potrzebują również odpowiednich składników odżywczych. Odpowiednio zbilansowana dieta pozytywnie wpłynie na jakość widzenia. Dostarczane z jedzeniem (lub ewentualnie w ramach suplementacji) witaminy i minerały nie tylko będą solidną podstawą prawidłowego widzenia, ale również pomogą w regeneracji wzroku narażonego na ww. czynniki.

Oprócz witamin (A, E, C czy D), kluczowe znaczenie mają również minerały (cynk, selen, miedź) oraz antyoksydanty (np. luteina). Aby nasze oczy miały zapewnione właściwe składniki odżywcze, warto rozszerzyć swoją dietę o fioletowe i pomarańczowe owoce i warzywa (m.in. borówka, mango, dynia, morele). Zbawienne dla oczu jest również picie białej herbaty, która jest pełna antyoksydantów. Warto również jeść szpinak, żółtko kurzego jaja, brokuły, kalafior czy kapustę. Zawarte w nich witaminy i minerały zapewniają siatkówce oka ochronę przed promieniowaniem UV. Zawarte zaś w tłustych rybach (śledź, łosoś, halibut) i olejach roślinnych kwasy omega-3 zapewniają odpowiednią ochronę fotoreceptorom, czyli najbardziej wrażliwym elementom oka.


Brak snu
Wbrew pozorom niedostateczna ilość snu bardzo negatywnie wpływa na nasze widzenie. Nadmierne wyczerpanie, które jest efektem niewyspania, może przyczynić się nie tylko do uczucia suchości oka, ale również do pękania w nim naczynek krwionośnych. Długotrwałe zmęczenie może również pogorszyć jakość widzenia. Dlatego przywiązujemy uwagę do dostatecznej ilości snu. Te 6-8 godzin w ciągu doby to absolutne minimum dla regeneracji zarówno całego organizmu, jak też naszych oczu.


Twój wzrok zależy od ciebie!
Jak widać, codzienne nawyki mają zasadniczy wpływ na nasze oczy. Odpowiednia ilość snu, właściwa dieta i wspomaganie narządu wzroku kroplami nawilżającymi sprawią, że konieczność pracy przy komputerze w klimatyzowanych biurach nie będzie tak uciążliwa dla naszych oczy. I chociaż wydaje się, że chwilowe zmęczenie oczu jest czymś normalnym, to zbyt długie bagatelizowanie pierwszych symptomów (np. suchości oczu) może doprowadzić do pogorszenia wzroku i poważnych schorzeń. W
przypadku osób szczególnie narażonych na oddziaływanie negatywnych czynników (np. pracujących przy komputerze), oprócz działań profilaktycznych warto też wykonywać regularne badania wzroku.
Wcześnie wykrytym wadom widzenia można zaradzić, a odpowiednio dobrane okulary korekcyjne będą w stanie zatrzymać postępowanie choroby.


Artykuł powstał we współpracy z Martą Łaczkowską, na co dzień współtworzącą bloga wOkularach.pl. Na stronie znaleźć można porady, jak wybrać modne okulary i zadbać o zdrowy wzrok.


Jedna odpowiedź do “6 najpowszechniejszych czynników negatywnie wpływających na oczy”

  1. Kiedyś przeprowadzono badania dotyczące młodych ludzi, którzy się dużo uczą i długo siedzą przy komputerze. Okazało się, że w jednym kraju młodzi ludzie mieli problemy z oczami i musieli nosić okulary, a w drugim procent problemów z oczami był znacznie mniejszy. Okazało się, że przyczyna była głównie w siedzeniu w pomieszczeniu.
    Wydaje się, że w pomieszczeniu jest tyle samo światła co na zewnątrz. Niestety ilość światła w pomieszczeniach jest znacznie mniejsza, co źle wpływa na oczy. Dlatego też należy spędzać również czas na powietrzu – spacery, wycieczki do lasu, sporty na powietrzu, spacery z psem, czas na balkonie itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *