7 sposobów na zdrowy sen

dobry sen

Co zrobić aby dobrze się wyspać i rano wstać wypoczęty/a i z energią na cały dzień? Jak zapewnić sobie zdrowy sen.

Wieczorem starasz się uniknąć wszystkiego co wybije cię ze snu. Nie pijesz kawy ani mocnej herbaty wieczorem. Zasłaniasz zasłony i tworzysz przytulną atmosferę w pokoju gdzie śpisz. Rezygnujesz z oglądania horrorów przed snem. Nie piszesz listy rzeczy do zrobienia na jutro tuż przed położeniem się spać. Te wskazówki zapewnią ci spokojny, zdrowy sen.

A mimo to nadal nie możesz zasnąć. Zastanawiasz się co jeszcze zrobić.

Ciągły brak snu pogarsza zdrowie i może się przyczynić do powstania depresji, cukrzycy, chorób serca a nawet przybierania na wadze.

Czy to możliwe że samemu przyczyniasz się do trudności w zasypianiu?

  1.  unikasz kawy i mocnej herbaty na pare godzin przed snem – ale czy w to miejsce nie popijasz coli, napojów butelkowych itp. Sprawdza etykiety bo często te napoje zawierają kofeinę. Napoje energetyzujące, cola itp pobudzają i mogą przyczynić się do tego, że nie możesz zasnąc.
  2. objadanie się, obfita kolacja późnym wieczorem powoduje, że nie możesz zasnąć lub budzisz się w nocy – każdy to wie. Ale okazuje się, że są potrawy, które pomogą ci zdrowo spać. Tym razem zrób sobie na kolacje makaron z pełnego ziarna lub kaszę  z warzywami, trochę pokrojonych piersi z kurczaka, ketchup i posyp go parmezanem. Taka kolacja da ci zdrową kombinację protein i aminokwasów, które organizm przerobi na seratoninę ułatwiającą sen. Innym razem zrób sobie serek z plasterkami banana. Innym razem musli z jogurtem.
  3. alkohol powoduje, że czujesz sie zrelakowany i łatwiej zasypiasz. Niektórzy ludzie po alkoholu czują się senni. Mimo, że łatwiej zasypiasz, to twój sen jest płytki, często się budzisz w środku nocy. Rano budzisz się niewyspany i zmęczony. Dlatego lepiej ograniczyć picie alkoholu przed snem. Jeśli lubisz wypić lampkę wina lepiej zrób to do obiadu lub wczesnej kolacji, ok. 18 wieczorem.
  4. gorąca kąpiel – wbrew pozorom gorąca kąpiel tuż przed położeniem się do łózka może wybić cię ze snu. Działa pobudzająco. Organizm szykujący się do snu. Najlepiej jest wziąć kąpiel po przyjściu z pracy a nie tuż przed snem. Odświeżająca kąpiel lub prysznic po powrocie z pracy może stać się rytuałem zostawienia spraw pracy za sobą i przestawienia się na zycie rodzinne. Zmyje z ciebie energie nałapane w ciągu dnia i pozwoli ci zregenerować się.
  5. spróbuj poćwiczyć jogę przed snem. Joga ma właściwości odstresowujące. Usiądź ze skrzyżowanymi nogami i skup się na oddechu. Siedź tak ok. 10 minut, w czasie których zrelaksujesz się i odprężysz.
  6. czy twoja lampka nocna nie świeci zbyt mocno – może być ciemno w pokoju a mocna lampka nocna daje sygnał twojemu organizmowi że jest dzień. Jeśli chcesz poczytać przed snem staraj się to robić przy jak najsłabszym świetle jakie pozwala ci komfortowo czytać.
  7. nie korzystaj z komórki i nie wysyłaj smsów przed snem – gdyż działa to pobudzająco i utrudnia ci zaśnięcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *