Zaparcia stanowią dolegliwość, której nie powinno się lekceważyć ani czekać aż przyjdą same. Niestety nieleczone zaparcia mogą spowodować poważne choroby odbytnicy i odbytu, a także niedrożność jelita grubego.
Jeśli cierpimy na poważne problemy z niemożnością oddania stolca, należy uzyskać poradę lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. W większości przypadków, wystarczą jednak domowe sposoby na zaparcia, które pozwolą pozbyć się dokuczliwego schorzenia, które utrudnia nam życie.
Przyczyny nawracających zaparć
Do najbardziej rozpowszechnionych przyczyn uciążliwych zaparć należy zła dieta, które w obecnych czasach jest udziałem wielu osób, które nie mają czasu aby przygotować sobie posiłek i spokojnie go zjeść. Ponadto w naszej diecie znajduje się wiele produktów, które nie sprzyjają prawidłowej pracy układu pokarmowego, jak za dużo słodyczy, produktów przetworzonych czy tak zwanych fastfood.
Do wystąpienia zatwardzenia przyczynia się również odwodnienie organizmu, gdyż w ciągu dnia pijemy zbyt mało wody lub wypijamy napoje, które wręcz powodują odwodnienie. W ciągu dnia należy wypijać minimum 1,5 litra wody aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na płyny. Jednak zwykła woda wydaje się wielu osobom niesmaczna i zastępują ją słodzonymi napojami, które mogą przyczyniać się do problemów z wypróżnieniem się.
Przyczyną zaparć jest także brak ruchu, siedzący tryb życia, stres. Nierzadko zdarza się, że w pracy czy też w domu wstrzymujemy pójście do toalety, bo mamy inne ważniejsze zadania. Przyczynia się to do rozregulowania układu trawiennego i zalegania mas kałowych w jelitach.
Warto zastanowić się, jaka przyczyna spowodowała występujące u ciebie zatwardzenie aby tym łatwiej znaleźć domowe sposoby na zaparcia, które pomogą ci rozwiązać problem i szybko wrócić do zdrowego wypróżniania się.
Domowe sposoby na zaparcia
Można się zastanawiać dlaczego domowe sposoby na zaparcia są najlepsze. Dlaczego po prostu nie zastosować specyfiku kupionego w aptece? Przemysł farmaceutyczny przygotował wiele środków, które pomagają na zaparcia. Środki ma zatwardzenie, które kupujemy w aptece, są skuteczne i szybko rozwiązują problemy zaparć. Jednak ich wadą są efekty uboczne. Niektóre ze środków na zaparcia powodują uzależnienie i po jakimś czasie nie możemy wypróżnić się bez ich stosowania. Niektóre preparaty na zaparcia dostępne w aptece prowadzą do podrażnienia jelit oraz przyzwyczajenia układu pokarmowego do ich zażywania.
Do najlepszych sposobów na zaparcia należą suszone owoce posiadające wiele błonnika jak suszone śliwki lub morele. Szczególnie przydadzą się gdy w czasie oddawania stolca odczuwamy ból brzucha i dyskomfort. Suszone śliwki zawierają również pektyny, które poprawiają skład mas kałowych a co za tym idzie przyczyniają się do łatwiejszego usuwania ich z jelit. Dlatego też dobry sposób na zatwardzenie stanowią jabłka, które zawierają dużo pektyn i błonnika.
Świetny domowy sposób na zaparcia stanowi kiszona kapusta, która jest bogata w witaminy.
Kiszona kapusta oraz sok z kiszonej kapusty, jako domowe sposoby na zaparcia, sprawdzają się doskonale. Szczególnie sok z kiszonej kapusty lub surówka z kiszonej kapusty pomoże poradzić sobie z nawracającymi zaparciami.
Do zaparć przyczynia się brak odpowiedniej ilości płynów w organizmie, które najlepiej uzupełnić pijąc wodę. Jeśli cierpimy na zaparcia, konieczne będzie wypijanie większej ilości płynów. Dla osób, które nie lubią smaku zwykłej wody, dobrym sposobem będzie poprawienie smaku wody przez dodanie wyciśniętej cytryny lub pomarańczy lub listka mięty lub picie herbatek ziołowych. Woda z dodatkiem cytryny rozrzedza masy kałowe i przyczynia się do łatwiejszego usunięcia mas zalegających w jelitach. Dobrym sposobem na zaparcia jest wypicie rano na czczo wody z sokiem z cytryny.
Tradycyjnym i dobrze znanym sposobem na problemy z wypróżnieniem jest tak zwany kleik z siemienia lnianego. Przygotowujemy go w bardzo prosty sposób. Niezmielone siemię należy zalać gorącą wodą i wypić po odstawieniu na 2 godziny. Taki kleik można również przygotować wieczorem i wypić rano, gdy mamy największe problemy z wypróżnieniem.
Zawierające dużą ilość błonnika otręby mają korzystny wpływ na jelita i działają jak gąbka wymiatająca zalegające masy kałowe z jelit. Spożywając otręby, czy to bez dodatków czy też dodawane do posiłków, pamiętajmy aby przy tym popijać je wodą aby suche otręby nie zalegały w jelitach.
Osoby uprawiające sport rzadko cierpią na zaparcia dlatego też aby poradzić sobie z zaparciami warto zacząć uprawiać ćwiczenia fizyczne. Biorąc pod uwagę domowe sposoby na zaparcia warto wybierać ćwiczenia na mięśnie brzucha. Ruch mięśni brzucha ma możliwość poruszenia mas kałowych zalegających w jelitach i szybszego ich usunięcia.
Biorąc pod uwagę, że domowe sposoby radzenia sobie z zaparciami są nie tylko łatwo dostępne lecz także smaczne, warto je stosować. Ponadto w większości przypadków zaparć domowe sposoby na zaparcia skutecznie pomagają rozwiązać problem. Natomiast w przypadku poważnych problemów należy zwrócić się do lekarza.