Konfitury ze śliwek


Pamiętam jak powidła ze śliwek robiła moja mama i babcia i było to pracochłonne zadanie. Powidła gotowały się wiele godzin w dużym garnku. Wbrew pozorom jednak nie jest to zadanie trudne. Dużym walorem powideł ze śliwek jest fakt, że można je zrobić bez cukru.

Lipiec to jeszcze za wcześnie na powidła ze śliwek. Sezon na śliwki węgierki, z których tradycyjnie robi się powidła, przypada pod koniec sierpnia i we wrześniu, kiedy to te owoce są najtańsze.

Co można zrobić ze śliwki węgierki:

  • powidła śliwkowe,
  • konfitury ze śliwek,
  • dżem śliwkowy,
  • nalewki i wina,
  • śliwki w occie.

Powidła ze śliwek bez cukru

Dobra wiadomość dla osób mających problemy z nadwagą jest taka, że tradycyjne powidła śliwkowe robi się bez cukru. Należy tylko zakupić słodkie owoce. Najsłodsze są śliwki nieco pomarszczone na końcach, gdyż oznacza to, że śliwki ją mocno dojrzałe.

Jeśli jednak chcemy dodać cukier należy użyć go w proporcjach 150g cukru na 1 kg śliwek. Dobrym dodatkiem poprawiającym smak powideł jest cynamon, sok z cytryny i goździki. Do powideł można również dodać ciekawe dodatki smakowe jak: czekolada, kakao, przyprawę do piernika, alkohol. Aby uzyskać nieco pikantną nutę dodajemy odrobinę chili. Ważne jest aby te dodatki dodawać na samym końcu smażenia.

Smażenie powideł śliwkowych

Wbrew nazwie powideł nie smaży się na patelni, lecz w dużym garnku. W czasie smażenia tracą one dużo wody, dlatego też należy zakupić dużą ilość owocu jeśli mamy zamiar zrobić przetwory na zimę.

Jak zrobić powidła śliwkowe krok po kroku:

  • śliwki umyj, pokrój na pół i usuń pestki,
  • na dno dużego garnka nalej trochę wody,
  • gotuj na małym ogniu około półtorej godziny, mieszając aby się nie przypaliły,
  • sprawdź czy powidła są dość słodkie, jeśli nie dodaj cukier i smaż jeszcze około 30 minut,
  • gorące powidła przełuż do wypażonych słoików,
  • zakręcone słoiki odwróć do góry dnem do wystygnięcia.

Powidła można zrobić szybciej w piekarniku. W tym celu wykładamy śliwki na formę do ciasta. Na dno wlewamy trochę wody. Pieczemy 2 godziny w temperaturze 200 stopni. Od czasu do czasu powidła należy zamieszać aby się nie przypaliły.

Smażenie powideł według tradycyjnego przepisu

Tradycyjnie powidła powinno się smażyć znacznie dłużej. Tak też niegdyź robiła moja mama i babcia. Owoce należy poddusić pod przykrywką około godziny aby puściły sok. Następnie smażymy na małym ogniu około 4 godziny.

Następnego dnia znowu smażymy ok. 4 godziny i następnego znowu. Ważne jest aby owoce mięszać aby się nie przypaliły. Jeśli się przypalą trzeba przełożyć je do czystego garnka. Powidłą są gotowe gdy płatami odchodzą od łyżki.

Co jeszcze można zrobić ze śliwek węgierek?

Konfitury ze śliwek robi się podobnie, jednak wymagają one cukru (pół kg cukru na 1 kg śliwek). Pokrojone i wydrylowane śliwki obsypane cukrem odstawiamy na kilka godzin aby puściły sok. Trzy czwarte śliwek smażymy na małym ogniu 20 minut. Następnie dodajemy resztę śliwek i smażymy jeszcze 30 minut.

Dosyć łatwa do zrobienia jest nalewka śliwkowa. Owoce wydrylowane i pokrojone na pół wkładamy do dużego słoja i zalewamy alkoholem. Na 1 kg śliwek potrzebne będzie pół litra wódki i pół litra spirytusu. Owoce powinny stać z alkoholem 5 tygodni. Po tym czasie posypujemy śliwki cukrem. Na 1 kg śliwek bierzemy 2 szklanki cukru. Odstawiamy całość na 4 tygodnie. Po tym czasie przelewamy nalewkę do butelek odfiltrowując resztę miąższu i skórek. Nalewka śliwkowa nabiera właściwego smaku dopiero po 4 miesiącach stania, chociaż jest tym lepsza im dłużej stoi. 

Sezon na śliwki węgierki jeszcze się nie rozpoczął, dlatego póki co zrobiłam powidła z czerwonej mirabelki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *