Jak siedzący tryb życia wpływa na twój kręgosłup?


Ciało ludzkie jest ewolucyjnie przystosowane do ruchu. Naturalną postawą człowieka jest pozycja stojącą, w której najbardziej równomiernie rozkładają się obciążenia statyczne i dynamiczne przenoszone przez kręgosłup. Ruch utrzymywał nas w dobrym zdrowiu. Błyskawiczny rozwój cywilizacji zakłócił proces ewolucji. Człowiek zamienił koczowniczy tryb życia na pozornie wygodny, siedzący. Pracujemy, odpoczywamy, podróżujemy itd. w pozycji siedzącej, w której spędzamy połowę każdej doby tj. około 12 godzin. Pozycja siedząca jest wygodna, bezpieczna, ale wcale nie najzdrowsza. Prawie wszystkie środki transportu, stanowiska pracy i miejsca przystosowane do wypoczynku, praktycznie wszelkie sprzęty i urządzenia mające zapewnić nam komfort i bezpieczeństwo wymuszają pozycję siedzącą, pomimo że ewolucja nie przewidziała wynalezienia krzesła. Pozycja siedząca przez większość dnia prowadzi do zaburzeń funkcjonowania organizmu, skutkujących problemami zdrowotnymi głównie ortopedycznymi takimi jak bóle szyi, pleców i inne. Pozornie bezpieczne i wygodne siedzenie bywa niezdrowe i skutecznie komplikuje życie wielu ludziom.

Wpływ siedzenia na kręgosłup

Kręgosłup jest trwałą, stabilizującą podstawą naszego ciała, stelażem dla innych kości oraz spełnia funkcje ochronne dla rdzenia kręgowego stanowiącego łącznik mózgu z resztą ciała. Składa się z 30 kręgów osłaniających rdzeń kręgowy, pomiędzy którymi znajdują się elastyczne krążki międzykręgowe umożliwiające ruchy kręgosłupa. Widziany z boku kształtem przypomina literę S. Naturalne krzywizny kręgosłupa umożliwiają amortyzację wstrząsów oraz umożliwiają utrzymanie wyprostowanej postawy i równowagi. W pozycji siedzącej mięśnie wokół kręgosłupa pozostają w stanie długotrwałego napięcia, co skutkuje uciskami na naczynia krwionośne i zaburza ich prawidłową pracę. Nadmiernie wzrastają obciążenia statyczne i dynamiczne przenoszone przez kręgosłup. Pozycja kręgosłupa podczas siedzenia jest nienaturalna, głowa pochylona a plecy zaokrąglone, zmienia się ustawienie barków i bioder. Zmiana naturalnych krzywizn kręgosłupa skutkuje generowaniem dodatkowych obciążeń, napięć, a nawet kontuzji dysków powodujących ból. Nagromadzenie przeciążeń oprócz bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa skutkuje również bólem głowy, szyi, barków i rąk. Lekceważenie sygnałów ostrzegawczych, brak naszej reakcji na nadmierne obciążenia kręgosłupa w pozycji siedzącej najczęściej prowadzi do zmian degeneracyjnych objawiających się zwyrodnieniem stawów kręgosłupa.

Co robić gdy kręgosłup odmawia współpracy?

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W przypadku schorzeń kręgosłupa wczesna profilaktyka, niewymagająca poświęcenia zbyt dużej ilości czasu, najczęściej może zapobiec wystąpieniu wielu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Jeśli jednak siedzący tryb życia i brak ruchu spowodują uciążliwe schorzenie kręgosłupa, możemy uzyskać pomoc w centrach leczenia chorób kręgosłupa specjalizujących się w leczeniu bólu i innych niedogodności spowodowanych chorobą kręgosłupa. Uznani specjaliści z Centrum leczenia chorób kręgosłupa Carolina Medical Center wykonują pełny zakres diagnostyki, rehabilitacji i zabiegów operacyjnych schorzeń kręgosłupa.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *