Czym jest poradnia preluksacyjna? Jak wybrać poradnię preluksacyjną w Krakowie?

Czym jest poradnia preluksacyjna? Jak wybrać poradnię preluksacyjną w Krakowie?

Jedną z najczęściej występujących wad wrodzonych, u ludzi rasy białej jest dysplazja stawu biodrowego. Niedorozwój stawów biodrowych dotyczy 4-6% niemowląt, częściej płci żeńskiej. Fizjologicznie niedojrzałe anatomiczne elementy stawu niemowlaka są delikatne i niestabilne. Kości łatwo tracą właściwe położenie i w związku z tym staw nie rozwija prawidłowo. Układ kostny stopniowo dojrzewa a po ukończeniu 1 roku życia staje się mocniejszy i stabilniejszy.

Wczesne wykrycie dysplazji stawu biodrowego i podjęcie odpowiedniej profilaktyki umożliwia kontrolowanie rozwoju bioderek i całkowitego ich wyleczenia. Zdiagnozowanie i podjęcie skutecznego leczenia konieczne jest w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Przeoczenie, zaniedbanie leczenia dysplazji stawu biodrowego skutkuje dolegliwościami bólowymi i znacznym obniżeniem komfortu życia w późniejszym wieku.

Przyczyny i objawy dysplazji stawów biodrowych

Dysplazja stawu biodrowego polega na niedostatecznym rozwoju kości i innych elementów stawu, zwiększeniu napięcia mięśni a w rezultacie do trwałego wysunięcia panewki poza staw. Zwichnięcie stawu uniemożliwia prawidłowe ruchy kończyny. Schorzenie to występuje sześciokrotnie częściej u dziewcząt.

Przyczyną mogą być skłonności genetyczne, pierwsza ciąża, duża masa dziecka, ułożenie dziecka w macicy, poród miednicowy, hormon relaksyna lub nieprawidłowości w prawidłowej pielęgnacji niemowlęcia. W trakcie codziennej pielęgnacji niemowlęcia należy zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy sugerujące dysplazję. Niestabilność biodra, czyli przesuwanie kości udowej poza staw, ograniczone odwodzenie nóżek w biodrach, nienaturalne i nierówne układanie nóżek, różnice w długości nóżek, płacz dziecka podczas poruszania nóżkami to objawy wskazujące na nieprawidłowy rozwój bioderek. Łatwym zauważalnym objawem są fałdki nierówno układające się na udach dziecka, ale w tym przypadku łatwo można się pomylić, bo może to być zwykła asymetria. Konieczna jest konsultacja lekarza specjalisty w poradni preluksacyjnej.

Czym zajmuje się poradnia preluksacyjna?

W trakcie wizyty w poradni preluksacyjnej lekarz specjalista przeprowadza badanie ortopedyczne łącznie z badaniem USG bioder i wydaje rodzicom stosowne zalecenia dotyczące codziennej pielęgnacji dziecka. Wady biodra są po raz pierwszy diagnozowane już na oddziale noworodkowym co powinien potwierdzać stosowny wpis w książeczce zdrowia dziecka. Badania w poradni preluksacyjnej w ramach koniecznej profilaktyki należy wykonać trzykrotnie. Pierwsze badanie USG ortopeda wykonuje w 6 tygodniu życia dziecka, następne w 3 miesiącu życia. Kolejne bioder USG powinno być wykonane, gdy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić. Ostateczną ilość wizyt ustala ortopeda w oparciu o wyniki badań i własne doświadczenie medyczne. Badanie USG jest całkowicie nieszkodliwe i bezbolesne, umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych wad i podjęcie odpowiednich działań skutkujących eliminacją zagrożenia.

Przy wyborze przychodni preluksacyjnej należy kierować się kwalifikacjami i doświadczeniem personelu medycznego, wyposażeniem w nowoczesny sprzęt diagnostyczny oraz dostępnością usług medycznych. W Krakowie powyższe wymagania spełniają poradnia preluksacyjna w Centrum Medyczne z Grupy Scanmed. Dowiedz się więcje na: https://scanmed.pl/oferty/poradnia-preluksacyjna-dla-dzieci


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *