Co oznaczają powtarzające się schematy w twoim życiu?


Wielu ludzi zauważa w swoim życiu powtarzające się schematy. Zdarza się ciągle to samo. Po rozwodzie poślubiamy dokładnie takich samych ludzi jak poprzedni. Dlaczego tak sie dzieje? Książka Radykalne wybaczanie wyjaśnia to zjawisko w ten sposób, że te osoby, które pojawiają się w naszym życiu i ciągle robią nam te same przykrości, są w rzeczywistości nauczycielami, który mają nas czegoś nauczyć. Jeśli nie nauczymy się, nie odrobimy lekcji, taka osoba pojawi się znowu i znowu i scenariusz będzie się powtarzał.
Tylko co to znaczy i czego mamy się nauczyć? Co to jest za lekcja? Co mam zrozumieć przez to zdarzenie?

Robert Smith wyjaśnia to zjawisko w ten sposób, że wspomnienia które mamy w sobie kierują naszym życiem. Dlatego one decydują co wybieramy w życiu. Można też powiedzieć, że mózg szuka tego co podobne i wybiera tego co podobne. Dlatego jeśli jakaś kobieta miała męża pijaka czy ojca awanturnika, to podświadomie wybierze kolejnego męża podobnego do poprzedniego lub do swego ojca, gdyż po prostu to zna. Mózg zawsze przyjmuje to co zna a opiera się temu czego nie zna. Jeśli ktoś wychował się w dysfunkcyjnej rodzinie i zna tylko krytykę i czepianie się, podświadomie będzie otaczał się takimi ludźmi gdyż to zna, zaś inni ludzie – mili, sympatyczni, troskliwi – nie są znani, więc będzie ich odrzucał.

Bardzo ciekawą interpretację podaje pani na filmiku poniżej:

Jeśli ktoś nie zna dobrze angielskiego wyjaśniam:
Pani na filmiku była alkoholiczką. Próbowała różnych terapii, które nie działały. Dopiero metoda EFT okazała się skuteczna, odkryła mechanizmy działające w niej i pozwoliło to jej się oczyścić. Pani miała również złe doświadczenia w małżeństwie. Szczególnie źle było z mężem nr 3 – alkoholikiem. Również ojciec tej pani i dziadek byli alkoholikami. Któregoś dnia zdała sobie sprawę, że jej mąż, gdy wypije, pachnie tak jak jej dziadek.
Dziadek alkoholik pastwił się nad nią psychologicznie gdy była dzieckiem. Nie zrobił jej nic szczególnie złego lecz krzywdził ją mentalnie, psychologicznie. Gdy tylko wchodziła do domu będąc dzieckiem, dawał jej klapsa krzycząc: „ostrzegam ją”. Nienawidziła dziadka do tego stopnia, że cieszyła się gdy umarł.
Będąc dorosłą kobietą zdała sobie sprawę, że jej mężowie pijacy są tacy jak jej dziadek. Potrzebowała miłości od swego dziadka, czego nigdy nie dostała. W swych mężach szukała miłości, której nie dostała od dziadka.
Podświadomie chciała tak jakby odegrać jeszcze raz sytuację ze swoim dziadkiem, licząc że może tym razem dostanie od niego miłość. Wybierała mężów przypominających dziadka bo chciała żeby w zastępstwie czy w imieniu dziadka dali jej miłość – może jeśli zasłuży, może jeśli poczeka. Ale żaden z tych mężczyzn nie był zdolny aby dać jej miłość.
W momencie gdy to zrozumiała, zaczęła stosować metodę EFT, aby wybaczyć dziadkowi, że nie dał jej miłości, także aby wybaczyć sobie, że tak długo czekała, że tak długo próbowała. Wybaczyła także sobie, że tak długo nosiła w sobie urazę wobec dziadka. W tym momencie oczyściła swój umysł.

Ludzie czasami latami czekają, próbują zasłużyć, na akceptację, miłość swoich najbliższych. Podświadomie wierzą, że jeśli to dostaną ich świat się zmieni na lepsze. RS pyta: co się zmieni w twoim życiu. Jeśli twoi najbliżsi zaakceptują cię to co to zmieni? Co się nagle zmieni w twoim życiu? Nic się nie zmieni!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *