Żyd liczący pieniądze


Jest takie przysłowie „Żyd w sieni, pieniądze w kieszeni” . Oznacza to popularne wierzenie w polskim folklorze mówiące, że obraz Żyda liczącego pieniądze przynosi szczęście. Portret starego Żyda z brodą, który liczy pieniądze i trzyma monetę w dłoni i patrzy na nią, ma przynieść pieniądze do domu. Taki portret powinien wisieć najlepiej w przedpokoju, po lewej stronie od drzwi.  Inny symbol tego rodzaju to Żyd z cytryną oznaczający dostatek jedzenia i picia w domu.

Popularne są obrazy olejne, które przynoszą szczęście przedstawiające starego Żyda z brodą trzymającego monetę w lewej ręce.  Ma to być sympatyczny Żyd przypominający dobrodusznego dziadka o miłym, zadumanym spojrzeniu.Żyd liczący pieniądze

Istnieje szereg dość zabawnych przesądów związanych z obrazem Żyda liczącego pieniądze. Otóż obraz Żyda należy powiesić do góry nogami (najlepiej w Sylwestra lub w każdy piątek). Wtedy od nowego roku lub tygodnia wszystkie jego pieniądze wypadną mu z kieszeni i wpadną do domu, gdzie wisi obraz. Obraz taki, aby przyniósł szczęście i bogactwo, najlepiej dostać w prezencie.  Obraz powinien wisieć u wejścia do domu, najlepiej po lewej stronie od drzwi i nie naprzeciwko drzwi lub okna.

Skąd pochodzi tradycja obrazu z Żydem przynoszącym szczęście? Niektórzy badacze tematu twierdzą, że starodawni Słowianie wieszali przy drzwiach portrety przodków, które miały chronić dom przed złem.  Stąd wziął się symbol dobrodusznego dziadka, który ma przynosić szczęście domowi.

Żydzi powszechnie kojarzą się z bogactwem i finansami. Wiadomo, że w Średniowieczu tylko oni mogli się tym zajmować, gdyż chrześcijanom wiara zabraniała parać się lichwą i finansami. A gdy jakiś król lub możnowładca nie miał z czego oddać pożyczonych pieniędzy to co robił…

Skąd się bierze żydowska zdolność do biznesu i szczęście w interesach. Raczej nie z jakiegoś tajemniczego szczęścia lecz z psychologii i wychowywania dzieci. Otóż wśród tego wyznania jest najmniejszy procent ludzi nieśmiałych i zdarza się też najmniej samobójstw. Dlaczego? Gdyż tradycja nagradza dążenie do celu, motywację i działanie bez względu na ryzyko i za cnotę uważa, że ktoś coś robi bez względu czy mu się to uda czy nie.

 


7 odpowiedzi na “Żyd liczący pieniądze”

  1. Sama będę wyszywać teraz takiego żydka, złotą nicią na płótnie, bo też czytałam, że to pomaga. Ale o tym odwracaniu go i że powinien wisieć w danym miejscu nie wiedziałam.

    • Co ciekawe, na temat tego zabobonu jest bardzo mało w sieci. Niektórzy piszą, ze trzeba obrucić taki obrazek do góry nogami, żeby Zydowi pieniądze wypadły z kieszeni. Mój obrazek jest naprawdę ładny i fajnie namalowany. Ale niestety żadnych korzyści mi nie przyniósł, a wisiał na ścianie pare lat.

  2. Naczytałam się tyle ze juz nie wiem ,iedy się go odwraca jedni mówią w piątek inni w sobotę w dzień sabatu,wyczytałam też ze samemu nie można kupić tylko najlepiej aby ktoś podarował. Proszę daj mi konkretna odpowied

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *