Żele i pianki oczyszczające, sera i kremy, a nawet odżywki do rzęs i brwi, stanowią obecnie podstawę i solidny fundament prawidłowej pielęgnacji. Niestety, w tym popularnym zestawieniu wciąż często brakuje jednego z najważniejszych etapów – tonizacji skóry.
Idealny wieczorem, o poranku i w ciągu dnia – tonik. To kosmetyk na bazie wody, odgrywający ogromną rolę w codziennej pielęgnacji skóry, przywracając jej naturalne pH, które zmienia się przez myjące właściwości mydła i żelu do twarzy. Prawidłowe dobranie toniku do rodzaju cery to nie tylko prosta recepta na piękną, promienną i pozbawioną wyprysków skórę, ale również pomoc w lepszym wchłanianiu kosmetyków pielęgnacyjnych, nawilżeniu, ukojeniu i oczyszczaniu.
Magiczne właściwości toniku. Dlaczego jest tak ważny?
Tonizacja jest niezwykle istotnym krokiem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Powinna występować zawsze po dokładnym, najlepiej dwuetapowym oczyszczaniu skóry. Substancje myjące zawarte w żelach, piankach i mydłach do mycia twarzy, zwłaszcza te z silnymi detergentami typu SLS i SLES, wpływają na naturalne pH skóry, zmieniając je z kwaśnego na zasadowe. Rolą toniku jest zatem przywrócenie odczynu kwaśnego, bez którego skóra nie jest w stanie prawidłowo i skutecznie bronić się przed zanieczyszczeniami i zaburzeniem równowagi mikrobiomu.
Do dobroczynnie wpływających na cerę właściwości toniku, zaliczyć można również codzienne mikropeelingi. Bawełniany płatek kosmetyczny nasączony prawidłowo dobranym do potrzeb naszej skóry tonikiem, oczyszcza i wpływa na mikrokrążenie skóry, usuwając martwy naskórek. Po takim odświeżeniu nasza skóra jest nie tylko gotowa na przyjęcie dalszej pielęgnacji, ale także znacznie lepiej ją wchłonie i przyswoi.
Dzięki zróżnicowanym składom odpowiednie toniki sprawdzą się również przy nawilżaniu skóry, łagodzeniu podrażnień, a nawet uspokajaniu zmian trądzikowych.
Co się stanie jeśli nie zastosujemy tej zasady w naszej pielęgnacji? Systematyczne omijanie tego kroku prowadzi do nadmiernego namnażania się szkodliwych bakterii na powierzchni skóry, co często przekłada się na powstawanie zmian ropnych i zaskórników, a także powoduje nadmierne błyszczenie i rozszerzone pory.
Jak prawidłowo dobrać tonik do typu cery?
Aby czerpać z dobroczynnych właściwości toniku jak najwięcej korzyści, konieczne jest jego prawidłowe dobranie do potrzeb skóry. Każdy typ cery potrzebuje innego rodzaju pielęgnacji, innych składników aktywnych i innej mocy działania. Bardzo często składy kosmetyków takich jak kremy, czy sera, będą pokrywać się ze składami odpowiedniego dla nas toniku, dlatego warto dobierać swoją pielęgnację świadomie.
Cera z niedoskonałościami
Zanieczyszczona i często nadmiernie przetłuszczająca się skóra potrzebuje zdecydowanie większego i mocniejszego oczyszczania niż choćby cera mieszana. Warto skupić się zatem na składnikach takich jak drzewo herbaciane, oczar, czystek, szałwia, zielona glinka, a nawet nagietek. Pięknie oczyszczają skórę i pomagają zwalczyć zmiany trądzikowe.
Cera tłusta
Tutaj świetnie sprawdzą się substancje normalizujące i regulujące pracę gruczołów łojowych. Do jednych z najskuteczniejszych składników usuwających zarówno nadmiar sebum, jak i martwy naskórek możemy zaliczyć m.in. wyciąg z ogórka, wierzby białej, ponownie czystka, rozmarynu oraz babki lancetowatej.
Cera sucha
Przy tym typie cery konieczne jest zadbanie o prawidłowy poziom nawilżenia i ukojenia skóry. Doskonale sprawdzą się toniki z aloesem, witaminą C, różą, rumiankiem, pszenicą i kwasem hialuronowym.
Cera wrażliwa
Często podrażniona i piekąca, wymaga niezwykle ostrożnego traktowania. By ją uspokoić, konieczne jest sięgnięcie po delikatne substancje takie jak kwiat lipy, róża, rumianek, bławatek, a nawet truskawka i malina.
Cera dojrzała
Wymaga solidnej porcji nawilżenia i regeneracji. Przy cerach dojrzałych warto sięgnąć po składniki poprawiające elastyczność skóry oraz jej napięcie. Szczególnie polecane są ekstrakty z lawendy, zielonej herbaty, róży, pszenicy, werbeny i czystka.
Cera mieszana
Przy mieszanym typie skóry niezwykle istotna. Ważne aby zadbać nie tylko o normalizację, ale także nawilżenie cery. Do tego typu zadań specjalnych ponownie świetnie sprawdzą się wyciągi z wierzby białej, rumianku, czystka, a nawet róży i kwiatu lipy.
Jak stosować tonik? Kiedy po niego sięgać?
Nie istnieje jedna określona pora dnia, w której powinniśmy wprowadzać tonizację w swoją rutynę pielęgnacyjną. Tak naprawdę, jest to etap obowiązkowy po każdym myciu twarzy, bez względu na porę, a toniki z odpowiednim składem sprawdzą się również doskonale w roli odświeżającej mgiełki w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli posiadają ekstrakty z ogórka, czysta, czy oczaru. Kiedy więc sięgać po tonik?
- O poranku – zaraz po oczyszczaniu, tuż przed nałożeniem kremu i makijażu. Tonizacja wspaniale wpływa na przyswajanie kosmetyków, dzięki czemu make-up będzie trzymał się w nienagannym stanie o wiele dłużej, a skóra będzie lepiej zabezpieczona przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń i warunków atmosferycznych.
- Wieczorem – stosowany po dokładnym, dwuetapowym oczyszczaniu, przywraca naturalne pH skóry, dba o mikrobiom i pomaga lepiej przyswoić bardziej treściwą i regenerującą pielęgnację.
- W ciągu dnia – doskonały do odświeżenia skóry. Jeśli na krem z filtrem nie nakładamy makijażu, spryskanie twarzy tonikiem i zastosowanie mikropeelingu z wacikiem kosmetycznym, będzie stanowiło wspaniałą bazę pod nałożenie kolejnej warstwy filtrów UV. Jest to krok szczególnie polecany przy cerach tłustych i trądzikowych, gdyż zapobiega zatykaniu porów i dba o odpowiednią pracę gruczołów łojowych.
Autorką wpisu gościnnego jest Marysia – pasjonatka pielęgnacji cery oraz redaktorka w internetowym magazynie NMAG.
