Pan dzwonił Milordzie! – postacie serialu


Paul Shane jako Alf Stokes

Lokaj w domu Lorda Meldrum. Jego zadania to zarządzanie służbą, otwieranie drzwi i oczywiście załawianie różnych spraw swych chlebodawców. Alf Stokes to były cyrkowiec, chciwiec i spryciaż. Otrzymał posadę, gdyż uratował na wojnie czcigodnego Teddy. Myśli tylko o pieniądzach, oszukuje lorda oraz służbę. Z drugiej strony jest demokratą, który pomaga biednym – wielokrotnie broni pomywaczki Mabel.
Rodzina uważa go za męża opatrzności, który rozwiąrze każdy problem. Ale jego córka Ivy wie, że jej ojciec to chciwy spryciaż, który robi to tylko aby coś zyskać dla siebie. Gdy panna Poppy ucieka do Gretna Green oferuję pościg za nią aby spędzić parę dni w Szkocji na koszt lorda. Kpi sobie z arystokracji i nie ma skrupułów wypijając ich najlepsze trunki. Lord nie zajrzy do piwniczki w skutek ostrzeżeń Alfa, że schody są niepewne. Alf wyciąga pieniądze od pani Lipton obiecując jej małżeństwo. Pokpiwa sobie z uczciwego i lojalnego Jamesa Twelwetreesa, któremu doradza jak zrobić użytek z jego urodzy i męskiej budowy podziwianej przez panie z arystokracji.

Jeffrey Holland jako James Twelvetrees

Wyniosły, pompatyczny, o nienagannych manierach i niezłomnych zasadach, szanujący arystokrację i lojalny. Uczciwy do tego stopnia, że napoczętą butelkę wina woli wylać niż dokończyć jakby to zrobił Alf. Jest wysoki, przystojny, dobrze zbudowany co zaskarbia mu względy pań. Damy z zarystokracji dyskretnie zabieją o jego względy. Niecny Alf podszeptuje mu aby ustawił się dzięki temu finansowo, co James z oburzeniem odrzuca. James nie pozwala też na poufałość zakochanej w nim Ivy. Podobają mu się panie z arystokracji jednak odczuwa dzielącą go od nich przepaść. Podkochuje się w pannie Poppy, która na każdym kroku drażni go i peszy, każąc mu np. oglądać swą bieliznę lub zapinać swą sukienkę, bo przecież Ivy ma zbyt niezręczne ręce i napewno by pogniotła suknię. Również Lady Agata usiłuje zwabić Jamesa posadą lokaja w swej letniej rezydencji lecz udaremnia to Poppy.
James to wzór nienagannych manier. Starannie ukrywa, że jego ojciec to drobny złodziejaszek i pijaczek.
Wrodzona uczciwość i zasady nie pozwalają mu ulec zalotom pań z arystokracji, jednak z zadowoleniem spogląda w lustro podziwiając swój przytojny wygląd.
James nie cierpi Alfa. Nie może znieść, że to Alf pełni zaszczytną i wysoką funkcję lokaja. Uważa, że Alf na to nie zasługuje. Jednak gdy ma kłopoty zwierza się Alfowi, który pokpiwa z niego ale zawsze pomaga w kłopotach.

 

Su Pollard jako Ivy Teasdale  – Pokojówka Ivy jest córką Alfa Stokesa. Pierwszym zadaniem Alfa było znalezienie pokojówki na miejsce tej, którą czcigodny Teddy wpędził w kłopoty. Ma to być dziewczyna prosta i niezbyt ładna. Przeciętna uroda nie uchrania jednak Ivy przed zalotami czcigodnego Teddy, który uparcie puka do jej drzwi w nocy lub wspina się na parapet okna. Ivy musi ukrywać, że jest córką Alfa i że nigdy przedtem nie była na służbie. Uwielbia swoją pracę. U Lorda Meldrum czuje się na swoim miejscu. Troszczy się o rodzinę i o służbę. Jej starania aby być dobrą pokojówką, entuzjazm wywołują serię śmiesznych gagów. Ivy przecież nigdy przedtem nie służyła i często nie wie jak się zachować. Ale to jest jej wybaczane bo przecież to prosta dziewczyna.
Ivy jest uczciwa i prostolinijna i nie może wytrzymać chciwości swego ojca. Modli się o porażkę jego konwań.
Ivy kocha się w przystojnym i wynisłym Jamesie Twelvetreesie. Sama zaś jest obiektem westchnieniń czcigodnego Teddy oraz młodego Henry. Panna Poppy uważa ją za rywalkę o względy Jamesa i dokucza jej jak może.

Donald Hewlett jako Lord Meldrum

Pobłażliwy chlebodawca, który uważa, że ma świetną służbę chociaż kompletnie się nimi nie interesuje. Nie bardzo umie z nimi rozmawiać i nie wie nawet o czym. Daje się oszukiwać Alfowi, gdyż ten wyręcza go od załatwiania spraw ze służbą. Personel płaszczy się przed nim, za wszystko wylewnie dziękuje. Tylko Alf kpi z lorda, który przecież np. organizuje wspaniały piknik dla służby tylko dlatego aby w zaroślach spędzić miło czas z Lady Agatą.
Romansuje z dużo młodszą od siebie Lady Agatą i oboje oszukują jej męża Sir Ralfa. Romans daje się ukryć dzięki Alfowi, który rozpuszcza wieść jakoby Lord został ranny na wojnie w wiadome miejsce.
Lord jest wdowcem, pobłażliwym ojcem dla swych córek. Znosi obecność swego lekkomyślnego brata Teddy, którego uważa za nieszkodliwego głupka, którym się trzeba opiekować.
Główne zainteresowania Lorda to możliwość spotkania Lady Agaty oraz zdobycie urziału w radzie BBC, co zmusza go do udowadaniania, że umie rozmawiać z prostymi ludźmi.

Michael Knowles jako The Honourable Teddy Meldrum

Lekkomyślny i nieodpowiedzialny młodszy brat lorda. Niegdy się nie ożenił, gdyż podobają mu się służące, ich buzie wymyte karbolowym mydłem, nakrochmalone fartuszki. Ma 6 nieślubnych dzieci za które lord płaci alimenty. Kocha się raz w Ivy raz w pokojówce lady Agaty Róży, którą w końcu poślubia, gdy lord omal nie bankrutuje.
Czcigodny Teddy nie nadaje się do pracy. Czas spędza w klubie lub grając w golfa. Lord usiłuje zmusić lekkomyślnego braciszka do poślubienia bogatej Madge Cartright, która za nim szaleje. Pierwszą groźbą jest praca w fabryce. Jednak wysłany do fabryki Teddy wywołuje strajk swoim niefrasobliwym zachowaniem oraz podrywaniem robotnic. Teddy usiłuje zająć się biznesem ale jedyny jego pomysł to pierdzące poduszki gumowe. Lord stawia ultimatum: abo ślub z Madge albo wyjazd na plantacje na Malajach. Alf pomaga Teddiemu zniechęcić Madge. Ale Teddiemu nie udaje się okazać kłodą w łóżku. Magde wybacza mu także nieślubnie dzieci.

Susie Brann jako Poppy

Kobieca i kokieteryjna młodsza córka lorda Meldrum. Jej główne zainteresowania to zakupy, spędzanie czasu w klubach, kokietowanie panów i to zarówno tych z arystokracji jak i służących. Jej adoratorem jest bogaty Jerry, z którego w końcu z niechęcią wychodzi za mąż. Jej miłość to przystojny Dickie Metcalf, z którym ucieka do Gretna Green, a który okazuje się oszustem, wydrwigroszem i złodziejem. Obiektem jej gierek jest James Twelvetrees, któremu prawi jaki to jest silny i opiekuńczy. Jamesowi podoba się zalotna Poppy lecz zna on swoje miejsce i nie widzi możliwości zrealizowania swych marzeń o damie z arystokracji. Poppy jest wyniosła, lekceważy służbę, z wyjątkiem Jamesa i Alfa, których zawsze chwali. Szczególnie upodobała sobie dokuczanie zakochanej w Jamesie Ivy. Aby uniemożliwić Ivy wzięcie udzialu w balu dla służby u boku Jamesa  Poppy, niby niechcący, oblewa winem podarowaną Ivy suknię. Wywołuje to odwrotny skutek i otwiera oczy Jamesowi, który na balu, niby niechcący, oblewa ją winem.

Catherine Rabett jako Cissy

Starsza córka lorda Meldrum – nowoczesna, interesująca się polityką, o poglądach demokratycznych. Ubiera się po męsku i ma przyjaciółkę Penelopę, z którą łączą ją (jak wskazują niedwuznaczne aluzje) stosunki homoseksualne. Ku oburzeniu lorda Cissy kandyduje do parlamentu z ramienia partii robotniczej. Lord aby osłodzić córce poniżenia z powodu porażki w wyborach nakazuje służbie głosować na nią. Służba i posterunkowy podchodzą do sprawy tak energicznie, że Cissy wygrywa.
Cissy jest jednak w odróżnieniu od Cissy tą rozsądną i sprawiedliwą. Jest dobra dla służby i pomaga im w kłopotach.

Mavis Pugh jako Lady Lavender

Zdziecinniała i zwariowana staruszka mieszkająca w domu lorda. Puppy i Cissy mówią do niej babciu. Jest bardzo bogata dlatego lord każe ustępować jej na każdym kroku. Jej towarzyszem i przyjacielem jest papuga imieniem Kapitan. Jej miłością zaś kapitan Dolby, którego uporczywie poszukuje aby wyjść za niego za mąż. Odnaleziony przez agencję detektywistyczną Dolby okazuje się staruszkiem jeszcze bardziej zdemenciałym niż Lavender.
Jej ulubione zajęcia to rzucanie jedzeniem w służbę, wyrzucanie pieniędzy za okno, swatanie swej papugi i rozdawanie udziałów w przedsiębiorstwie lorda. Wyrzucane przy każdej okazji bogactwa Lavender usiłuje przechwycić lord oraz przebiegły Alf.

Perry Benson jako Henry

Henry to chłopak do pomocy. Jego zadanie to wykonywanie pomniejszych czynności jak np. czyszczenie butów. Nie ma wystarczających kwalifikacji aby otwierać drzwi. Gdy jednak musi to zrobić obiecuje, pani Lipton, że będzie się odzywał stosownie do sytuacji. Staje na wysokości zadania aż nadto bo jego formalny sposób wyrażania się wprawia w osłupienie gości lorda.
Henry okrasza każdą sytuację ma odpowiednią uwagę, za co dostaje po uszach od pani Lipton lub Jamesa.

Brenda Cowling jako Mrs Lipton

Królowa kuchni lorda Meldrum. Słuzy rodzinie od czasu gdy była młodą dziewczyną, a lord i Teddy byli dziećmi. Kuchnia to jej królestwo i duma. Rządzi w niej niepodzielnie. Wydaje polecenia Ivy, Henremu i Mabel. Pani Lipton wspaniale gotuje i jej potrawy są słynne w całej dzielnicy. Raczą się nimi za równo arystokraci jak i służba, która spędza przerwy między obowiązkami przy stole w kuchni popijając herbatkę i częstując się przysmakami pani Lipton. Jedyną osobą, która nie ma prawa dotknąć jedzenia jest pomywaczka Mabel, która za to dostaje od pani Lipton wczorajsze resztki.
Pani Lipton ma dwóch adoratorów. Jednym z nich jest Alf Stokes, który pozwolił sobie na pewnie poufałości względem niej. Zażywna pani Lipton podoba się także chudemu posterunkowemu Wilsonowi, który bywa codziennym gościem w jej kuchni. Jednak to gruby Alf zdobywa serce i alkowę pani Lipton, która liczy na małżeństwo z nim. Alf jest co prawda żonaty z maktą Ivy (którą prawdopodobnie porzucił) ale opowiada pani Lipton, że żona nie chce mu dać rozwodu i pod pozorem starań o rozwód wyciąga od niej coraz nowe sumy pieniędzy. Aby zwrócić dług namawia panią Lipton do pieczenia ciast dla biednych sireot, które to ciasta Alf sprzedaje w kawiarni. W końcu, gdy pani Lipton żąda widzenia z jego żoną, Alf namawia cyrkówkę Myrtle do zagrania żony i odmowy dania rozwodu. Załamana pani Lipton tłucze porcelanę lorda na głowie Alfa. Alf ratuje ją przed wyrzuceniem z pracy i przy okazji załatwia sobie wyrównanie długów.
Uczciwa pani Lipton nie chce być zabawką Alfa i oddaje serce i rękę posterunkowemu Wilsonowi, który właśnie po długoletniej służbie otrzymuje pokażną emeryturę.

Pomywaczka na przychodne, której James płaci za wykonywanie najcięższych prac. Przychodzi rano i musi umyć podłogi zanim rodzina wstanie aby nikt jej nie widział. Raz jednak zauważa ją Lord Meldrum bardzo zdziwiony kto to jest. Mabel wyjaśnia: Robie u pana. I to wystarcza lordowi.
Ma męża pijaka i służba uważa ją za byle kogo. James płaci jej grosze bo i tak by przepiła. Mabel sama przyznaje, że pijana czuje się jak w niebie. Ciężko zasuwa. Nie stołuje się ze służbą i nie ma prawa dotknąć jedzenia. Gdy nie ma pani Lipton lub Jamesa, Alf daje jej lepsze kęski. Mabel widząc co je służba przymawia się, że nie pamięta kiedy jadła to czy tamto. Pani Lipton zawsze nie zapomina uraczyć Mabel wczorajszymi, zimnymi resztkami, obierkami, które Mabel może zabrać do domu. Głosy Alfa, Ivy i Henrego przeważają nad panią Lipton i Jamesem aby Mabel mogła jechać na piknik dla służby. Na pikniku zaś pomywaczka je z arystokracją, gdyż Lady Lavender bierze ją za damę z towarzystwa, a lord każe pozwalać Lavender na wszystko.

Bill Pertwee jako PC Wilson

Posterunkowy Wilson streże porządku w dzielnicy arystokratycznej. Do jego obowiązków należy odwiedzanie arystokratycznych rezydencji i sprawdzanie, czy wszystko jest w porządku. Przy tej okazji odwiedza też kuchnie, gdzie się stołuje dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionych kucharek. Uczynny policjant bywa na porannych i wieczonrnych herbatkach oraz na obiedzie. Zabiega w względy pani Lipton, która zawsze ma dla niego filiżankę herbaty oraz przysmaki. Przyznaje się, że prowadzi kuchnię niemal według upodobań posterunkowego Wilson. Posterunkowy mimo chudej postawy jest smakoszem, uwielbia dobrą kuchnię i częstuje się potrawami w kuchniach całej dzielnicy. Dzieli się z panią Lipton opiniami o potrawach innych kucharek.
Posterunkowy bierze czynny udział w życiu rodziny Meldrum. Jest kierowcą autobusu, który wiezie rodzinę i służbę na piknik na łonie przyrody. Oczywiście bierze w nim udział racząc się potrawami pani Lipton. Nie może pomagać ani usługiwać gdyż ma na sobie mundur królewskiej policji. Jako mundurowy udziela ślubu papudze lady Lavender. Gdy wstyd po potłuczeniu naczyń nie pozwala pani Lipton opuścić pokoju, posterunkowy dzielnie pomaga Jamesowi zorganizować przyjęcie dla lorda, namawiając kucharki z całej dzielnicy do gotowania potraw i przynoszać je do kuchni lorda.
Po latach służby w królewskiej policji posterunkowy Wilson otrzymuje sowitą emeryturę i odprawę, za którą kupuje domek na wsi. Pani Lipton nie pozwala sobie sprzątnąć zprzed nosa takiej partii.

Rose

Pokojówka Madge Cartright zakochana z wzajemnością w Teddym Meldrum. Marzy aby zostać jego żoną co Teddy jej obiecuje. Jednak dzieli ich przepaść konwenansów, którą obala dopiero bankructwo lorda. Rose spotyka się z Teddym ukradkiem i cierpliwie znosi jego próby ukrycia ich romansu. Jego fascynuje jej nieumalowana buzia, fartuszek służącej i zapach mydła karbolowego. Ją rozpala jego monokl i cylinder.

Angela Scoular jako Lady Agata Shawcross

Młodsza od kilkanaście lat kochanka lorda. Znana z zatuszowanych romansów z młodymi mężczyznami. Oszukuje dużo starszego męża lecz nie chce go opuścić z uwagi na skandal i oczywiście jego zasoby.
Ma oko na Jamesa, któremu oferuje posadę lokaja w swej letniej rezydencji.

John Horsley jako Sir Ralph Shawcross

Przyjaciel lorda i mąż lady Agaty. Zazdrosny o młodszą żonę i zakochany w niej, uporczywie ściga jej kochanków. Podejrzewa lorda Meldrum ale uspokojony historią o jego ranie w artylerii powierza mu opiekę nad Agatą. Ta zaś usypia go pigułkami aby spędzać czas z lordem Meldrum.

Biskup

Wesoły biskup lokalnego kościoła anglikańskiego. Nie ożenił się, gdyż nie miał powodzenia w młodości. Pogodny starszy pan lubi młodzież i towarzystwo. Śpiewa piosenki, opowiada anegdoty. Dobrze bawi się zarówno w towarzystwie arystokracji jak i robotników. Zaproszony na obiad, w którym uczestniczyli robotnicy z fabryki gumy aby ich wypłoszyć, bawi się tak świetnie, że przyjęcie przeciąga się w nieskończoność.
Prowadzi dom dla zestresowanych panów, których jednak nigdy nie pokazuje gdyż mogłoby to ich jeszcze bardziej zestresować. Ale prowadzi różne akcje dobroczynne – aukcje, bale – aby zebrać na ten cel fundusze.

Madge Cartright

Niebotycznie bogata dama zakochana bez pamięci w Teddym. Ma taki temperament, że próby Teddiego okazania się niezdolnym w łóżku zdają się na nic. Energiczna dama w średnim wieku podejmuje rolę aktywną. Wybacza Teddiemu wszystko. Nie dostrzega jego niezainteresowania. Kapitluluje dopiero gdy Teddy udaje, że chce adoptować 6 swoich nieślubnych dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Jedna odpowiedź do “Pan dzwonił Milordzie! – postacie serialu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *