Maroko – państwo położone na północno zachodnim krańcu Afryki
Stolica – Rabat
Języki – Arabski, Berberyjski i Francuski. Ze sprzedawcami można dogadać się po angielsku i hiszpańsku, a pewnie i po niemiecku.
Religia – Islam, są tam też mniejszości Żydowskie i Chrześcijańskie
Waluta – Dirham (przelicznik jest taki sam
w całym kraju i wynosi ok. 10Dirhamów za 1 USD)
Historia Maroka
W starożytności zamieszkiwane przez Berberów, Fenicjan i Kartagińczyków. W 42 r. ne staje się prowincją rzymską Tingitane Mauritania, ze stolicą w Volubilis. Po upadku cesarstwa rzymskiego tereny te okupują Vandale i Bizantyjczycy. Ok. 685 r. nadciągają Arabowie przynosząc ze sobą Islam.
788 – 974 – rządy pierwszej dynastii muzułmańskiej Idrysydów. Idrys I podał się za potomka Mahometa i zjednoczył księstewka Maroka. Zbudował Fez.
X – XI w. – okres walk o władzę.
1055-1147 – dynastia Almorawidów. Jusuf Ben Tachfine zbudował Marakesz. Almorawidzi zajęli Andaluzję.
1147 – 1268 – dynastia Almohadów. Była to dynastia berberyjska. Jakub Al. Mansur proklamował się sułtanem Sewilli. Zbudował wieżę Hassana w Rabacie i Giraldę w Sewilli.
1269-1465 – dynastia Merynidów – ustanowili granice Maroka, podbili szereg miast w Hiszpanii
1549-1654 – dynastia Saadi – Maroko przeżywało okres wielkiej świetności i prosperity. Sułtan Ahmed El Mansur dokonał wyprawy na Sudan i przywiózł wielkie skarby z Timbuktu: złoto i niewolników. Dynastia Alawitów – rządząca do dziś. Pierwszy z nich Mulaj Rachid przeniósł stolicę do Fezu. Jego następca Mulaj Ismail, rządził w tym samym czasie co Ludwik XVI. Objął swoją władzą Berberów. Zajął Tanger, opuszczony w tym czasie przez Brytyjczyków. Zbudował Meknes i uczynił go swoją stolicą. Był władcą okrutnym. W czasie budowy Meknesu niewolników padłych przy pracy wbudowywano do murów. W XIX w. Maroko stało się obszarem rywalizacji Francji, Hiszpanii i Niemiec, które chciały zdobyć to strategicznie położone państwo. W 1912 r. uchwalono protektorat francuski. Hiszpanii pozostawiono niewielki protektorat na północy. Francuzi przenieśli stolicę do Rabatu. Rozwinęli port w Casablance. Przeciwko ich władzy wybuchło powstanie w Górach Rif, które zostało stłumione przez wojska francusko-hiszpańskie.
1956 – Maroko odzyskało niepodległość, dzięki negocjacjom sułtana Mohammada V.
Syn Mohammeda V, Hassan II uznawany był za bardzo szczęśliwego króla ponieważ przeżył wiele zamachów na swoje życie. Wkroczył na tereny Sahary Zachodniej.
Obecnie królem jest Mohammed VI (Mohammed Ibn Al. Hassan), koronowany w 1999 roku po śmierci Hassana II.