Jak skutecznie się rozwijać


Zbliża się nowy rok i zwyczajowo podejmujemy jakieś postanowienia noworoczne. Wszyscy podejmują takie postanowienia a potem oczywiscie ich nie dotrzymują. Styczeń jest miesiącem gdzie notuje się zwiększenie zainteresowania zdrowiem i odchudzaniem. W kolejnych miesiącach to zainteresowanie maleje. Większość ludzi postanawia ćwiczyć, odchudzać się. A potem tych postanowień nie dotrzymują.

Dziś odbył się webinar na temat produktywności Bartka Popiela. Bartek Popiel mówił o zdyscyplinowaniu się i wyrobieniu sobie nawyków. Wystarczy wyrobić sobie nawyk a potem już samo ciało będzie domagało się wypełniania go. Bartek Popiel zaproponował metodę, którą sam stosuje, czyli zaczynanie od małych kroczków.

Jego metoda to zaczynanie od małego pułapu. To znaczy jeśli postanawiasz ćwiczyć to wyznacz sobie małe zadanie na początku. Korzyść jest taka, że jeśli ogarnie cie zniechęcenie to łatwiej jest powiedzieć sobie:  zrobię jednak bo to tylko 5 przysiadów, zajmie to chwilę.

Niestety na niektórych ludzi to nie działa. Dla mnie maly pułap nie jest motywujący bo mówię sobie: 5 minut ćwiczeń czy 5 minut medytacji – ok, to za godzinę bo to tylko 5 minut to jeszcze mam czas. Nie lubię ani ćwiczyć ani medytować stąd ten problem bo gdybym lubiła to nie miałabym problemu z motywacją.

Pare dni temu odbył się świetny event Polskiej Akademii NLP na temat jak przygotować się do roku 2012.  W czasie tego eventu Paweł Mróz pokazał zupełnie inną metodę. Tym razem była to metoda oparta nie na wyrabianiu sobie nawyków ale całkiem przeciwnie na wolności i kreatywności.

Często trudno jest wypełnić swoje postanowienie noworoczne bo tego co sobie postanawiasz po prostu nie lubisz. Czujesz, że musisz, że to potrzebne ale nie lubisz tego i zmuszasz się. Efektem jest to, że nie wytrzymujesz i porzucasz swoje postanowienie.

Dlatego warto znaleźć wartości jakie nami kierują i ubrać je w odpowiednie słowa tak aby nabrać motywacji.Warto jest poznać siebie i poznać swoje wartości.  Jeśli coś jest dla ciebie wartością będzie ci znacznie łatwiej do tego dążyć.

Gdy już poznasz wartości jakie kierują twoim życiem podziel je na sfery. Mogą to być takie sfery jak: relacje, biznes, pieniądze, sfera duchowa, rozwój osobisty. Określ swoje sfery a następnie nazwij je tak aby ciebie to kręciło. Tak aby to było fajne i chciało ci się do tego dążyć.

  • Moje wspaniałe życie, moje cudowne życie
  • moje wspaniałe relacje, mój szczęśliwy związek
  • moje spełnienie, kreatywność, kasa, super życie

nazwij to tak aby chciało ci się działać w tej sferze.

Paweł Mróz radzi aby przez tydzień rozwijać jedną z tych sfer i działać tak aby ulepszać swoje życie w tej sferze. Nie wyznaczaj sobie konkretnego działania  czy nawyku czy rytuału, tylko bądź kreatywny. Skupiaj się na efekcie a nie na sposobach. Sposoby mogą być bardzo rożne. Wymyślanie sposobów dodatkowo rozwinie twoją kreatywność. Możesz codziennie wymyślić inny sposób osiągnięcia efektu w danej sferze.

Np. jeśli w tym tygodniu będziesz dbał o swoje zdrowie rozpisz to sobie na mniejsze części np. zdrowe jedzenie, sport, ćwiczenia fizyczne itp. Jeśli postanowisz sobie, że od dziś, przez tydzień będziesz robić codziennie 20 przysiadów to może się okazać że po paru dniach ci się znudzi. Zupełnie inaczej jest jeśli chcesz codziennie zrobić coś dla swojej kondycji fizycznej. Myślisz o celu jakim jest lepsza kondycja fizyczna i możesz zobić cokolwiek, to co lubisz, to co sprawia ci przyjemność. Może to być basen, bieganie, spacer z psem, tai chi, yoga. Cały gips polega na tym aby nie trzymać się twardo jednej wybranej rzeczy i wyrabiać sobie nawyk, lecz kreatywnie wymyślać rózne sposby mając na uwadze cel.

W gruncie rzeczy najważniejsze jest  aby metody motwacji dostoswać dla siebie i wybrać taki sposób jaki nam odpowiada. Jednemu będzie lepiej nie zastanawiać się co ma robić lecz wyznaczyć sobie 1 rodzaj działania i się tego trzymać. Inny z kolei lepiej osiągnie cel robiąc różne rzeczy prowadzące do tego samego efektu.

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *