Umiejętność szybkiego czytania przyda się nie tylko uczniom i zdającym egzaminy. Szybkie czytanie zwiększy twoją efektywność w pracy.
Jeśli prowadzisz bloga musisz dużo czytać. Szukasz materiałów, piszesz artykuły, starasz się przygotować wartościowy kontent dla twojego bloga. Umiejętność szybkiego czytania znacznie przyspieszy te zadania.
Jak nauczyć się szybkiego czytania? I co zrobić żeby szybciej czytać? Pare poniższych wskazówek może ci pomóc:
- zbadaj wzrok – jeśli czytasz wolno może to być niewykryta wada wzroku
- zmierz szybkość swojego czytania – w sieci dostępne są testy czytania. Jeśli zmierzysz swoją szybkość czytania będziesz mógł potem zmierzyć postępy a poza tym zmotywuje cię to.
- usuń wszystko co cie rozprasza – wyłącz muzykę, TV, znajdź zaciszne miejsce.
- różne teksty wymagają różnej szybkości czytania. Oceń to zanim zaczniesz czytać. Czytając gazetę nie musisz się wgłębiać w szczegóły – wystarczy jak zeskanujesz tekst żeby poznać główne sprawy. Jeśli uczysz się do egzaminu musisz zrozumieć tekst i czytać dokładnie.
- naucz się wybierać wartościowe części przez czytanie wstępne. Najpierw szybko przejrzyj książkę czy tekst. Zorientuj się jakie są główne idee, części składowe książki lub artykułu. Wybierz to co jest dla ciebie najbardziej istotne. W ten sposób mniej istotne partie książki możesz przeskanować a dokładnie przeczytać to co tobie jest potrzebne.
- Niektórzy ludzie mają zwyczaj czytać ponownie już przeczytane zdanie aby lepiej zapamiętać. Może to wejść w nawyk i spowolnić czytanie. Jest to zupełnie niepotrzebne dlatego warto się tego oduczyć. Dobrym sposobem jest zakrywanie już przeczytanego tekstu kartką papieru.
- nie powtarzaj w myślach tego co czytasz. Każdy to robi a niektóre osoby nawet poruszają wargami w czasie czytania. Powtarzanie bardzo spowalnia. Świadomość tego pozwoli ci oduczyć się tego zwyczaju.
- wskazywanie czytanego tekstu ręką lub np. ołówkiem bardzo przyspiesza ruch gałek ocznych. Z drugiej strony niektórzy specjaliści od szybkiego czytania nie zalecają tej metody.
- naucz się odczytywać całe bloki tekstu a nie po literze lub po jednym wyrazie. Mózg jest w stanie zrozumieć sens widząc całe zdanie. Staraj sie obejmować wzrokiem kilka wyrazów i stopniowo zwiększaj odczytywanie do całego zdania. (cdn)
Internetowy kurs szybkiego czytania
5 odpowiedzi na “Jak czytać szybciej?”
Bardzo przydatny artykuł, powinny go zbadać osoby, które czytają w ślimaczym tempie 😉 A takich jest sporo. Ja na szczęście nie mam tego problemu.
Osobiście sporo czytam, ale na stronach internetowych przede wszystkim to wiedza techniczna i sam wiem jak to było kiedy czytało się powoli.
Dzisiaj czytam bardziej na zasadzie przeglądania tekstu co też pewnie nie jest dobre do końca.
Artykuł znakomity, również przeczytałem szybkościową metodą.
Mój sposób – czytać, czytać i jeszcze raz czytać więcej książek a umiejętność szybkiego czytania sama się podszkoli.
Ja akurat nie mam problemu z wolnym czytaniem, ale mimo to chciałbym umieć czytać jeszcze szybciej 🙂 Spróbuję „przerobić” te punkty w wolnym czasie. Myślę, że to całkiem dobre sposoby i szczególnie przydało by się to przerobić osobom, które czytają wolno – a takich jest mnóstwo :/
Ja też wolno czytam. Zawsze tak było.
Jeśli to jest literatura piękna to ok bo przecież czyta się dla przyjemności i nie ma co się spieszyć.
Natomiast teksty inne po prostu skanuję i szukam istotnych fragementów i na tym chyba rzecz polega.