Mam zaawansowaną paradontozę. Nie objawia się ona niczym z zewnątrz ale widać ją wyraźnie na zdjęciach rentgenowskich. Szykuję się do kosztownych zabiegów wzmocnienia kości. Choroba ta nie rozwija się stopniowo lecz mogą lub nie wystąpić nagłe pogorszenia. Dlatego trzeba bardzo dbać o higienę jamy ustnej.
Konieczne jest mycie zębów po każdym jedzeniu.
Bardzo zalecane jest też używanie nici dentystycznych.
Z tym mam duży problem. O ile nić ładnie wchodzi między zęby górne to z dolnymi jest problem. Nie mogę jej przełożyć, a jak nawet przełożę na siłę to nie mogę wyjąć. Przewlekanie przez szpary nie udało mi się. Chyba nie mam zbyt zręcznych palców.
Wyjściem z tego są malutkie szczoteczki do czyszczenia szpar między zębami. Można je kupić w aptece. Kupuje się rączkę a potem można dokupić małe szczoteczki na wymianę. Niestety dość szybko się zużywają.
Ważne jest dobranie właściwej szczoteczki do zębów. Dla mnie powinna być wąska. Trudno taką dostać. Ostatnio kupiłam szczoteczkę dla dzieci.
Kiedyś słyszałam, że elektryczna szczoteczka nie jest wskazana przy paradontozie gdyż obsuwa dziąsła. Jednak higienistka powiedziała, że wręcz przeciwnie. Szczoteczka elektryczna jest bardzo korzystna bo nie tylko lepiej usuwa osad lecz także masuje dziąsła.
Na razie zbieram się aby kupić taką szczoteczkę.
Wymienne końcówki są dosyć drogie, a trzeba je wymieniać co 2 miesiące.
Zastanawia mnie też problem zasilania. Co to znaczy zasilanie akumulatorowe?
Bardzo ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego. Należy to robić regularnie według wskazań higienistki. NFZ finansuje 1 taki zabieg rocznie. Czyli raz do roku można mieć za darmo. Za następne trzeba płacić. Koszt skalingu wszystkich zębów to ok. 80-100zł. Ostatnio chyba była podwyżka cen.
W przypadku chorych na paradotnozę ważne jest też usuwanie regularne kamienia poddziąsłowego.
Stosuję też wapń do ssania Tiens aby wzmocnić zęby i też zapobiegać osteoporozie.
6 odpowiedzi na “Elektryczna szczoteczka do zębów – paradontoza”
nalezy sprawdzic:)
Witam . Sama mam paradontozę i czytałam już chyba wszystko na temat periodontiaologii. Leczę ją u cały czas , u mnie to chyba prezent genetyczny :)Świetnie się na tym problemie znają w RS DENTAL ( Mokotów ) Polecam każdemu kto wie jakie to jest uciążliwe . W moim przypadku polecane jest mi już szynowanie zębów , ale im wcześniej się zacznie walkę tym lepiej .Pozdrawiam 🙂
Caly problem że leczenie jest kosztowne i nie refundowane.
Witam !
Mam problem z pociągniętymi dziąsłami,nic mnie nie boli, wiec myślę że to winna techniki szczotkowania, która właśnie zmieniłem, ruchy wymiatające pod kątem 45st.
Ale nie tym chciałem napisać, ale o szczoteczkach, podobasz najlepsze są szczoteczki soniczne. Problem że są bardzo drogie, chociaż ja już sobie to wytłumaczyłem.
Sam osobiście zastanawiam się na takim modelem, polecanym właśnie dla chorych dziąseł Sonicare DiamondClean HX9332. Koszt to jakieś 750 zł, wymiana końcówek co 6 miesięcy,same końcówki nie wychodzą drogą.
U mnie 3 miesiące z pastą ajona dały sporą zmianę – o dziwo przy szczoteczce elektrycznej ta pasta dawała dużo lepszy efekt niż markowe, gęste pasty – zęby wyglądały po prostu o niebo lepiej 😉
Witam,
u mnie problem dopiero zdiagnozowano, ale periodontolog powiedział mi że używane przeze mnie szczoteczki (elektryczna OralB zamiennie z manualną curaprox ultra soft) do moich dziąseł i zębów się nie nadają, elektryczna może jeszcze wpychać resztki pod dziąsła, a manualna której używałam ze względu na krwawiące dziąsła była zbyt delikatna. Polecił soniczną philips diamond Clean, która bez bajerów typu etui-ładowarka, szklaneczka-ładowarka kosztuje 400 zł. No i obowiązkowo irygator (np. waterpik wp- 100e — ma dużo barów i gwarancyjne wymiany urządzenia na nowe). Pozdrawiam.