Czy Mieszko I był Wikingiem?


Początki znanej historii Polski są dziwne. Jak do tej pory nie odkryto skąd przybyli Słowianie. A może nie przybyli, gdyż badania DNA zdają się wskazywać, że nasi przodkowie żyli tu od wieków. Nie wiadomo skąd się wzięli Polacy czy Polanie. Wydaje się, że pochodzenie innych narodów jest znane. Ale to wiedza tylko pozorna, gdyż nic nie jest w 100% pewne. Mimo to Słowianie i Polacy wydają się być jednym z najbardziej tajemniczych ludów Europy.

Państwo polskie pojawiło się znikąd. Wcześniej były tu lasy usiane wioskami jakichś tajemniczych ludzi, którzy nic ciekawego nie stworzyli. Nagle, nie wiadomo skąd pojawia się Mieszko, który tworzy dobrze zorganizowane państwo z administracją, armią i grodami. Następnie przyjmuje chrzest, co czyni go równym władcą Europy i niejako wprowadza państwo do ówczesnej wspólnoty europejskiej.

Jeszcze do niedawna zastanawianie się nad pochodzeniem naszych przodków było niejako niepolityczne, z uwagi na prawo narodów do zajmowania danego terenu. Do czasów feudalnych prawo do terenu było oczywiste – wszystko było własnością króla, a jego wasale byli po prostu pracownikami, którzy mieli zarządzać mniejszymi obszarami i odprowadzać podatki. Fakt, że się nieco wymykali spod kontroli, to inna historia.

Później szukano innych teorii jak to, że prawo do ziemi mają ci, którzy tu od wieków żyli. Dlatego Hitler uznał za słuszne wypędzić Słowian za Ural, twierdząc, że te tereny były rdzennie germańskie. Obecnie, na szczęście, teorie takie należą do przeszłości. Coraz częściej pojawia się pytanie skąd się wzięliśmy.

Teorie o wielkim imperium Lechitów historycy uważają raczej za bajki. Ale teorie o Wikingach już nie. Do tej pory panował mit, że tereny Polski były wolne od najazdów Wikingów, bo … mieszkańcy byli zbyt biedni i nie było tu czego rabować. Szlak, którym Wikingowie wędrowali do Bizancjum za pracą i w celu handlu niewolnikami przebiegał przez tereny dzisiejszej Rosji i Ukrainy. Z kolei na zachodzie wyprawiali się po kosztowności.

Wikingowie rabowali nie tylko kosztowności i nie zajmowali się mordowaniem. Ich głównym zajęciem był handel niewolnikami. Założony przez nich Dublin był ogromnym targiem niewolników. Innym takim miejscem była czeska Praga. Niewolników wozili do Bizancjum, chociaż wydaje się dziwne jak mogli pędzić niewolników na tak duże odległości. Jak to możliwe, że ci niewolnicy w ogóle dotarli do Bizancjum nie wymierając po drodze.

Historycy spierają się co do tego czy nazwa Słowianie rzeczywiście pochodzi od słowa niewolnik po łacinie. Niektórzy twierdzą, że te tereny były właśnie miejscem zdobywania tego towaru. Wieziono z tych terenów nie tylko bursztyn i skóry lecz głównie niewolników. Nie jest to teoria dla nas bardzo chwalebna, ale może jakiś historyk ją obali.

Archeolog, pan Skrok (Czy Wikingowie stworzyli Polskę?) opowiada się za teorią, że Mieszko I lub jego przodkowie byli Skandynawami przybyłymi na tereny Polski z Ukrainy. Co ciekawe istniały dwa plemiona Polan, jedno w Wielkopolsce a drugie na Ukrainie?! Może jakiś wikiński watażka namówił to plemię aby wyruszyło z nim na podbój terenów na zachodzie, po drodze spalili mnóstwo miejscowych grodów. Ominęli ziemie Pomorzan i Wandali, gdyż ci byli  za silni.

Na poparcie teorii o pochodzeniu państwa polskiego od Wikingów podaje pan Skrok takie argumenty:

 • nie wiemy jakie jest pochodzenie imienia Mieszko. Nie pochodzi od Mieczysława, gdyż jest to pomysł późniejszych historyków. Mieszko mógł się naprawdę nazywać Dagobert czy Dagome, a miejscowi przezwali go Misza, Miszka,  Misio od niedźwiedzia.
 • ród Mieszka mógł wywodzić się z wareskiego rodu Dira i Askolda, który władał Kijowem, i który musiał uciekać przed Rurykowiczami. Może właśnie dlatego wyprawili się na tereny Wielkopolski.
 • w X wieku gródki w Wielkopolsce zostają doszczętnie spalone, a na ich miejscu powstają dużo nowocześniejsze grody z kuźniami, dużymi domami i spichlerzami oraz nowoczesnymi umocnieniami. Jakiś czas potem kronikarze arabscy i frankońscy zaczynają pisać o potężnym księciu północy. W czasie budowy tych grodów znacznie wykarczowano lasy.
 • na budowę nowoczesnego państwa i miast potrzebne są pieniądze. Skąd wzięli je Piastowie? Może z handlu niewolnikami. Ludność miejscową pokonali i wyprzedali jako niewolnicy. Musieli jednak kogoś zostawić aby na nich pracował. Chrześcijaństwo położyło kres handlowaniu niewolnikami, chociaż nie od razu. Na południu Polski odkryto pozostałości grodów typu koszarowego (Trelleborg), gdzie Waregowie mogli przetrzymywać hordy niewolników przed transportem ich na targ w Pradze.
 • urzędnicy Piastów nosili skandynawskie imiona, np. komes Magnus. Archeologowie znajdują ogromne ilości pochówków typu skandynawskiego na naszych terenach oraz wiele znalezisk pochodzenia ruskiego/wareskiego, co może świadczyć do kontaktach z Waregami z Rusi.
 • wiele miast zostało założonych przez Waregów, którzy umiejscawiali swoje bazy typowo nie nad samym brzegiem rzeki lub morza ale na uboczu, w miejscu strategicznym, łatwym do obrony i ukrytym. Takim miastem był Drohiczyn, Kołobrzeg, Wolin, Ostrów Tumski we Wrocławiu, Łęczyca  i wiele innych. Wolin mógł być znanym ze skandynawskich sag Domem Jomsborczyków czyli ośrodkiem wikingów.
 • słowo „wróg” pochodzi od Wareg, co może świadczyć że bywali tu często i w złych zamiarach
 • kiedyś nie było czegoś takiego jak stolica, gdyż królowie podróżowali doglądając spraw państwowych. W ówczesnej Polsce głównymi ośrodkami były: Gniezno, Poznań, Włocławek i Giecz. Założycielem Włocławka mógł być Wareg Włodzisław.
 • św. Wojciech płynie na podbój Prusów na długiej łodzi Wikingów. Na terenie polski znaleziono wiele wraków łodzi klepkowych, które nie były znane przez miejscową ludność. Miejscowi nie byli żeglarzami i pływali w prostych dłubankach.
 • wiele grodów nosiło kiedyś nazwę Żmigrodów, grodów żmija czyli smoka. Smok był symbolem Waregów a grody te kojarzyły się z wrogami porywającymi ludzi. Największym Żmigrodem był Wawel miejsce pobytu smoka. Co ciekawe jeden z pierwszych królów Czech nazywał się również Krak. Kto wie, może jest to ta sama osoba, Wiking który na tych terenach zajmował się łowami na niewolników i sprzedażą ich
 • na terenie Wielkopolski  znajdowane są skarby srebrne. Tymczasem Wikingowie zarabiali głównie w srebrze. Swoje bogactwa zakopywali w ziemi, nie w celu ukrycia go, lecz w celu przetransportowania w zaświaty. Wierzyli, że mogą zabrać na tamten świat swoje dobra ale muszą je pogrzebać w ziemi lub utopić w wodzie.

O Skandynawach w Polsce nie mówią źródła pisane. Milczy o tym Gall Anomin. Pan Skrok wyjaśnia, że w czasie pisania tej kroniki owi Waregowie byli już dawno zasymilowani i ludnością miejscową i nie zależało im na opowiadaniu skąd przybyli ich przodkowie. Kronik Galla Anonima miała stanowić gloryfikację Piastów jako panów terenów Polski od zawsze.

Dowodów na obecność Wikingów jest sporo. Rosjanie jakoś nie wstydzą się tego, że ich państwo założyli Wikingowie, a pierwszą dynastią byli skandynawscy Ryrykowicze. Nawet nazwa Rosja czy Ruś pochodzi od Rusów czyli wikińskich wioślarzy (w języku fińskim Szwecja nazywa się Ruotsi).


4 odpowiedzi na “Czy Mieszko I był Wikingiem?”

 1. „Historycy spierają się co do tego czy nazwa Słowianie rzeczywiście pochodzi od słowa niewolnik po łacinie”

  Żadni historycy się o to nie spierają. Spierają się pseudohistorycy tacy jak autorka tego nieszczęsnego posta, która wie, że coś dzwoni, ale nie wie w którym kościele i próbuje wykazać się „murzyńskością”. Historycy wiedzą, że łacińskie słowo nie pochodzi z klasycznej łaciny, a z łaciny średniowiecznej, do niej zaś zawędrowało z Bizancjum i pochodziło od słowiańskiego słowa. „Sławenin”.

  Klasyczne łacińskie słowo to „servus” a nie „sclavus”.

 2. „wiele miast zostało założonych przez Waregów, ”

  Co nie znaczy, że wszystkie. To, że Jeden naród wzrouje się na innym nie oznacza jeszcze, że jest pod jego panowaniem.

  Nikt nie zparzecza, że Skandynawowie docierali na polskie wybrzeże, ale i Słowianie docierali do Skandynawii.

  „Największym Żmigrodem był Wawel miejsce pobytu smoka. ”

  Co za brednie wyssane z palca!

  „urzędnicy Piastów nosili skandynawskie imiona, np. komes Magnus. ”

  Kolejne brednie: Obydwa słowa i „komes” i Magnus” mają łącińskie pochodzenie.

  „Założycielem Włocławka mógł być Wareg Włodzisław.”

  Mógł być ale nie był. „Włodzi-sław” typowo nordyckie imię – he he. Pani autorka jak widać nie zna swojego języka i nie rozumie co znaczyło „włodza” i „sława”.

  „na terenie Wielkopolski znajdowane są skarby srebrne. Tymczasem Wikingowie zarabiali głównie w srebrze. ”

  A inni zarabiali głównie w czym? W cebuli?

  „kiedyś nie było czegoś takiego jak stolica, gdyż królowie podróżowali doglądając spraw państwowych. ”

  I tam gdzie mogli odpocząć, siadając na stolcu, tam była stolica. Mogło ich być wiele.

  Doglądanie spraw państwowych polegało na zbieraniu haraczu.

  „słowo „wróg” pochodzi od Wareg, co może świadczyć że bywali tu często i w złych zamiarach”

  Słowo „wróg” na pewno nie pochodzi od Wareg i pierwotnie oznaczało „los”/”zły”/”nędza” i jest związane ze słowem „wróżba”/”wróżyć”.

  Proszę nie wypisywać głupstw i nie wprowadzać czytelników w błąd.

  • Wpis ten opiera się na książce Czy Wikingowie stworzyli Polskę? Zdzisława Skroka. Może to brednie wyssane z palca? Pretensje do autora tej książki.
   Największe brednie, głupota i wprowadzani czytelników w błąd, są wtedy jeśli ktoś twierdzi, że w 100% zna prawdę. Nikt nie zna prawdy, bo nikt tego na własne oczy nie widział. Nauka jest tylko kwestią interpretacji.
   Faktycznie nie znam słowa „włodza” bo nie występuje ono we współczesnym języku.

 3. slowianie byli biedni, no fakt, pladrowanie przez wieki rzymu, nie dawalo rezultatu, przeciez rzymianie nie mieli nic, naprawde?? polecam poczytac opisy z bizancjum, konstantynopola i rzymskie, ze od I wieku ich pladrowalismy, a dokladniej zostalismy opisani w 480 r przez plezie jako slowianie znad dunaju, ale to niby byli wikingowie, jak ich nie bylo?? nasi uzywali zatrutych strzal i broni, nawet mieszko I, czy boleslaw chrobry w walce np z ottonem. grabilismy na dwoch morzach czyli naszym i srodziemnym od V wieku, niby germanie ktorzy zdobyli rzym poslugiwali sie nasza bronia, co ciekawe przybyli z skandynawii, ale zeby bylo ciekawiej sa opisy ze ta bron byla zatruta, tez ze spladrowali nasze ziemie, a po 11 latach my wystawilismy 65 000 armie ktora najechala rzym i zniszczyla neapol, oraz 3 twierdze, no chyba dzieci najechaly, a jak to bylo ze podczas powrotu 3 legiony rzymskie nie odwazyly sie nas zaatakowac i oswobodzic rzymskich niewolnikow??
  uczony dowala sie do jakis banalow i odlecial w kosmos, np mieszko nie brzmi jak wohnen, no chyba ze sie myle, jakis absurd typu skad byly pieniadze, tez trzeba zauwazyc ze najezdzalismy dzisiejszy np hamburg, tez frankow, jak wikingowie zyli z nami w zgodzie tez handlowali z nami na wolnie, ale jak zgoda zostala zerwana, to zrownalismy cale kategat i nigdy nie wrocilo do swojej swietlnosci, oraz wzielismy 1/3 dzisiejszej danii w niewole, na 171 wypraw krzyzowych wiekszosc sie nie udala, a 20 zmietlismy z powierzchni ziemi. i wbijanie mody germanskiej czy hitlera, jeden pies ze niby nie moglismy zalozyc panstwa, ale to polska ma 1000 lat, a niemcy kolo 300, dania 700, szwecja 300, norwegia 200, niecale 100 austria, szwajcaria 300, my mamy 1000, slowacy 1500, czesi ponad 1000, rosja tez, itd, a oni nie potrafili u siebie zalozyc panstwa, nawet dzisiejsze niemcy to tylko z nazwy sa panstwem, np merkel nalozyla sankcje na rosje, a na drugi dzien prezydenci landow dogadywali sie z putinem, mimo sankcji?? a same nazewnictwo typu waregowie czyli slowianie pozenini z wikingami chyba mogli podczas wypraw handlowych, lub korzystali z kobiet, lub odwrotnie, a slowianie nawet jak podbili rumunie, to sie zaasymilowali i do dzis pozostalo kilka podobnych slow, wiec co do waregow to w jednej rodzinie przewyzszalo slowianstwo, w drugiej germanstwo i to ma byc dowod?? wojciech plynie na wikinskiej lodzi, no nie wiedzialem ze wolin jest w ameryce, przeciez handlowali tam z slowianami i wikingami. jaki problem?? ryrkuwiczow nie bylo, byli rurykowicze, i napisane byli predzej slowianami. poza tym tu sa zalozenia ze ludzie nie wedrowali, ze nie zenili sie, nie asymilowali, a nagle w XVII wieku polska ma ponad 30 narodowosci. i to byla polska, jakbysmy patrzyli po narodowosciach, czy zwykle plemiona jakby to tak porozbijac. kosciol palac nasze slowianskie rekopisy dobrze wiedzial co robil, bo sie bal nas. wiec usunal nasza historie i chce udowodnic ze jestesmy niedolegi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *