Czego należy unikać, gdy piszesz CV

pisanie cv

Szukając pracy warto wiedzieć jakich rzeczy nie należy umieszczać w swoim CV, tak aby nie skończyło ono w koszu na śmieci.  W obecnych czasach kryzysu ekonomicznego szukanie pracy jest trudnym zadaniem. Dlatego warto przeznaczyć odpowiednią ilość czasu aby starannie przygotować CV.

Tekst CV powinien być przejrzysty, tak aby potencjalny pracodawca nie musiał wczytywać się w długi ciąg tekstu lecz mógł od razu wyłapać potrzebne informacje. Dlatego CV powinno być odpowiednio sformatowane. Najlepiej sprawdza się tu wypunktowanie najważniejszych rzeczy np. dat zatrudnienia i zdobytego wykształcenia. Istotne informacje powinny być podane wytłuszczonym drukiem.

Unikaj błędów gramatycznych i literówek. Najlepiej przeczytaj dokładnie tekst lub daj do przeczytania innej osobie. Nie ufaj komputerowemu sprawdzaniu pisowni, które może być zawodne. Nic tak nie obniża dobrego wrażenia jak błędy w tekście, szczególnie błędy ortograficzne.

Unikaj niepotrzebnego upiększania CV wymyślnymi czcionkami i kolorami. Zwyczajowo w CV używa się czcionki Times New Roman lub Arial w kolorze czarnym. Najlepsza jest wielkość czcionki 12. Ważniejsze informacje można wyboldować. Jeśli koniecznie chcesz używać barw staraj się unikać kolorów jaskrawych. Lepiej jest użyć błękitów i szarości, które nie biją w oczy. Inaczej wygląda sprawa w przypadku artystów i designerów, którzy chcieliby zaprezentować swój zmysł artystyczny w CV. Ale i w tym przypadku warto zachować pewne wyważenie.

Podaj informacje o sobie tak aby nie było ich ani z dużo ani za mało. Upewnij się, że podajesz tylko takie informacje, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę. Nie podawaj informacji o zainteresowaniach lub kwalifikacjach, które nie są związane z danym stanowiskiem, na które aplikujesz.  Potencjalny pracodawca nie będzie zainteresowany, gdzie chodziłeś/aś do szkoły podstawowej i jakie zdobyłeś/aś sprawności w harcerstwie.  Jednocześnie upewnij się, że podajesz wszystkie potrzebne informacje typu odbyte kursy, zdobyte kwalifikacje, w sposób łatwo rzucający się w oczy. W przeciwnym razie osoba czytająca twoje CV znudzi się w połowie lektury.

Bardzo dokładnie i szczegółowo podaj kwalifikacje i doświadczenia zawodowe mające znaczenie dla danego pracodawcy. Jeśli podasz te informacje zbyt zdawkowo, osoba rekrutująca to zauważy i będzie się zastanawiać dlaczego podajesz za mało szczegółów.

Unikaj przerw w historii twojego zatrudnienia. Gdy osoba rekrutująca do pracy zauważy przerwę w latach twojego zatrudnienia, w jej głowie zapali się czerwona lampka. Rekruter będzie się zastanawiał co robiłeś w latach nie ujętych w CV. Dlatego ważne jest aby wyjaśnić te przerwy niż liczyć na to, że nie zostaną zauważone.

Unikaj kłamstw i nie podawaj w CV żadnych informacji, których nie możesz udowodnić w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Nie możesz się spodziewać, że osoba rekrutująca nie zapyta cię w czasie rozmowy o kwalifikacje podane w CV.  Szczególnie, że osoby przeprowadzające rozmowy kwalifikacyjne potrafią wyczuć kiedy ktoś podaje nieprawdziwe informacje. Z kolei jeśli uda ci się przejść przez sito zatajając ważne informacje, gdy sprawa wyjdzie na jaw, może to stać się powodem do zwolnienia  z pracy.

Staraj się w miarę możliwości zmieścić wszystkie informacje na jednej stronie. Ma to szczególne znaczenie dla osób  z mniejszym doświadczeniem zawodowym. Pracownicy z długim doświadczeniem zawodowym mogą sobie pozwolić na CV na 2 lub 3 stronach. Pamiętaj jednak, że osoba rekrutująca będzie musiała przeczytać nierzadko setki CV. Dlatego ułatw jej zadanie, tak aby nie musiała przerzucać wielu kartek i szukać potrzebnych informacji.

Unikaj opinii na swój temat i opisywania swoich cech. CV stanowi listę faktów na temat twojej historii zatrudnienia i twoich kwalifikacji. Nie umieszcza się w nim informacji, że uważasz się za osobę odpowiedzialną, uczciwą i inteligentną. Swoje cechy będziesz mógł zaprezentować w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Staraj się jednak zachować skromność, gdyż osoby rekrutujące znają się na ludziach i wyczują kiedy przesadzasz.

Twoje zdjęcie w CV jest rzadko przydatne. Dlatego zastanów się czy warto je umieszczać.

CV będzie stanowiło obraz ciebie przedstawiony na papierze. Dlatego warto przeznaczyć odpowiednio dużo czasu i wysiłku aby je dobrze przygotować.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *