Jak i po co warto nauczyć się kierować uwagę na zewnątrz – fajne gry


Cechą, której warto się nauczyć lub pogłębić jest umiejętność skupiania się na otoczeniu a nie na swoim wnętrzu. Jednym ze sposobów aby wyrobić tę umiejętność są gry, które zwiększają koncentrację i skupienie na zewnątrz.
Poniżej zmieściłam linki do kilku takich gier. Po kliknięciu gra otwiera się w wyskakującym okienku.

Zapal lampki na choince
Celem gry jest takie połączenie kabelków i lampek aby wszystkie lampki się świeciły. Kliknięciem myszy przekręcamy kabelki i lampki o 90% tak aby je połączyć.
Christmas Tree Light Up

Witraże
celem gry jest takie wstawienie witraży aby sąsiadowały ze sobę tym samym kolorem. Wybieramy kwadraciki z 4 kolorami i wprawiamy je w ramkę, następnie dodajemy kolejne ale tak aby stykały się ze sobą tym samym kolorem.
Stained Glass

Przesuwanie prostokątów
Celem gry jest takie przesuwanie klocków aby uwolnić czerwony klocek.
Sliding Block Puzzle

Kasowanie puzzli
Celem gry jest skasowanie wszystkich cegiełek. Klikając na cegiełkę usuwamy ją i wszystkie sąsiadujące cegiełki o tym samym kolorze. Jeśli usuniemy pojedyncza cegiełkę tracimy gwiazdkę. Gra się kończy gdy stracimy wszystkie gwiazdki.
Bricks Breaking Hex

Zrób porządek
Moja ulubiona gra. Polega na tym aby rozplątać sznurki tak aby żadna linia się nie przecinała. Łapiemy myszą za kulkę i przesuwamy.
Little Mess

Po co skupiać się na zewnątrz?

Skierowanie uwagi na zewnątrz jest szczególnie ważne dla ludzi nieśmiałych, którzy nadmiernie analizują własne wnętrze i swoje odczucia a nie umieją skupić się na rozmówcy. Wydaje nam się, że słuchamy rozmówcy a w rzeczywistości, nie interesujemy się drugą osobą, bo cały czas mamy w głowie: czy dobrze wypadnę, co ten ktoś sobie o mnie myśli, czy nie mówię czegoś głupiego, co powiedzieć żeby dobrze wypaść. Tak naprawdę rozmówca nie myśli o nas lecz o sobie. Nie zwraca bardzo dokładnie uwagi na to co mówimy a nawet jeśli popełnimy jakąś gafę, rozmówca nie będzie o niej pamiętał (za to dokładnie zapamięta własne gafy). Osoby lubiane to te, które umieją słuchać. Osoba, która umie słuchać to tak, która interesuje się rozmówcą i mówi na temat, który interesuje rozmówcę. Natomiast jeśli skupiamy się na sobie nie możemy zorientować się co naprawdę interesuje rozmówcę. Polecam lekturę Dale Carnegi Jak znaleźć przyjaciół i zjednać sobie ludzi.

Dodatkowo dla osób nieśmiałych bardzo ważne jest nauczenie się kierować uwagę na zewnątrz a nie na siebie i zakończyć dialog wewnętrzny, który w większości przypadków nie przynosi korzyści. Skupienie się na rozmówcy pozwoli nie dręczyć się myślami jak ja wypadam, co ten ktoś o mnie myśli.

Skupianie się na zewnątrz i słuchanie innych ludzi jest ważne dla sprzedawców. Zadając pytania ew. klientowi nie tylko sprawiamy wrażenie, że interesujemy się tą osobą i już dzięki temu stajemy się sympatyczni. Skupianie uwagi na rozmówcy pozwala dowiedzieć się czego ten klient szuka, co go najbardziej interesuje w produkcie. Pozwala też poznać jego modalności (czy jest wzrokowcem, słuchowcem czy czuciowcem), co ułatwi takie opisanie produktu, które zachęci do zakupu.

Skupienie się na zewnątrz niejako nastawia mózg na szukanie informacji. Mozg zaczyna pracować jak wyszukiwarka danych i będzie podsuwał informacje. Jest to bardzo znane zjawisko, że jeśli dana osoba zaczyna się czymś interesować, to nagle zaczyna wokół siebie widzieć rzeczy związane z danym tematem. Nasz mózg zaczyna dla nas wyszukiwać informacje.

Skupienie się na zewnątrz to również znane zjawisko flow – Popularne flow – czyli strumień świadomości, to doświadczenie absorbującego doznania. Występuje gdy czytamy zajmującą książkę, oglądamy film lub jesteśmy pochłonięci pracą. W takim stanie wszystko wspaniale wychodzi. Jesteśmy skoncentrowani na zewnątrz i praca po prostu idzie wspaniale. Jesteśmy kreatywni. W tym stanie brak przeszkadzającego głosu wewnętrznego, który rzuca kłody po nogi w postaci wątpliwość (czy to ma sens, czy to się uda, itp).

Dodatkowo gry te są świetnym ćwiczeniem dla mózgu.

Gry przedstawione powyżej pomogą wyrabiać w sobie skupienie na zewnątrz. Warto robić sobie kilkuminutowe przerwy w pracy i zagrać w taką grę. Albo zagrać przed pracą.
Rozegranie gry trwa kilka minut.

Uwaga! gry są bardzo wciągające dlatego jeśli planujesz dzielenie pracy na 50/10 minut i chcesz w przerwie po gimnastykować mózg grą, uważaj żeby to było tylko 10 minut. Możesz się złapać na tym, że grasz godzinę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *