Zakładasz stronę www – co wybrać wordpressa czy joomlę


Ostatnio dostaję sporo emaili od osób, które chciałyby założyć stronę www ale nie wiedzą co wybrać wordpressa czy joomlę.

Przypomnę, że WP i joomla to rodzaje cmsów, czyli oprogramowania, które instaluje się na koncie hostingowym i które tworzy nam stronę www. Treści na stronę wstawiamy w łatwym panelu administracyjnym.

Nagrałam kiedyś filmik na którym jest pokazane czym różni się blog wordpressa od strony w joomli. Na filmiku jest jeszcze poprzednia wersja joomli. Teraz jest już nowsza wersja joomli, która jest bardziej rozbudowana ale chyba jednak nie jest prostsza od poprzedniej.

Obejrzyj filmik porównujący wordpressa i joomle

Czyli co wybrać: wordpressa czy joomlę?

Jeśli ktoś tworzy pierwszego bloga i jest na razie początkujący to zdecydowanie lepiej zainstalować bloga wordpress. Tak naprawdę na hostingu można stworzyć tyle blogów na ile miejsca starczy. Ważne żeby nie instalować WordPressa w głównym katalogu lecz stworzyć dla niego osobny katalog. To ułatwi w przyszłości zrobienie więcej blogów i stron. Tu jest tylko kwestia czy znajdziesz czas i chęci na prowadzanie więcej niż jednego bloga.

WordPress jest dużo prostszy w obsłudze. Panel administracyjny jest intuicyjny i bardzo łatwo się zorientować co jest co. Blog ma 3 elementy: wpisy, strony statyczne i linki. Strony statyczne i linki ustawia się i dalej już są. Dodaje się kolejne wpisy. Jeśli chcemy rozszerzyć możliwości wordpressa instalujemy wtyczki.

Na wordpressie można stworzyć zwykłego bloga, prostą stronę www, stronę firmową, stronę członkowską z materiałami na hasło.

Joomla ma dużo większe możliwości. Nadaje się do tworzenia naprawdę dużych serwisów. Elementów z których buduje się serwis jest dużo. Panel administracyjny jest trochę skomplikowany i można się w tym pogubić. Jest bardzo dużo opcji i ustawień. Początkujący może się pogubić. Z drugiej strony można stworzyć prostą stronę tworząc tylko artykuły i menu.

Instalując oprogramowanie tworzące stronę www musisz jeszcze zainstalować motyw, czyli szatę graficzną. Instaluje się je tak samo jak wtyczki i dodatki. Motywy są darmowe lub płatne. Dla wordpressa jest masa darmowych skórek dostępnych w sieci. Darmowe skórki dla joomli też są ale wybór jest mały a lepsze skórki są płatne. Zdecydowanie lepiej kupić ładny motyw lub zlecić wykonanie go aby twoja strona miała oryginalny i ciekawy wygląd wygląd. Szczególnie polecam Elegant Themes – piękne i eleganckie motywy dla blogów.

O ile w przypadku wordpressa można się samemu zorientować jak to wszystko działa, to wybierając joomlę lepiej zakupić jakiś kurs.

To tyle, pozdrawiam, Małgorzata

http://portfolio.malgorzata-jasklowska.pl/

ps. proszę o komentarz na blogu czy ten filmik Ci się podoba czy jest zrozumiały i przydatny.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *