Wybór soczewek torycznych – na co zwrócić uwagę?


Częstość aplikacji soczewek torycznych stale rośnie, a mimo to procent dopasowywanych szkieł nadal jest niższy niż odsetek osób z astygmatyzmem powyżej 0,75 D. Często się zdarza, iż pacjenci nie mają w pełni skorygowanej wady wzroku i korzystają z soczewek sferycznych. Jest to spowodowane nadal istniejącymi uprzedzeniami, jakoby szkła toryczne były trudne w dopasowaniu i niekomfortowe dla pacjenta. W ostatnich latach pojawiło się jednak wiele nowoczesnych soczewek torycznych wykonanych z silikonowego hydrożelu, o poszerzonym zakresie parametrów. Na rynku nietrudno znaleźć szkła jednodniowe różnych marek korygujące astygmatyzm. Procedura dopasowania nowoczesnych miękkich soczewek torycznych jest łatwa i szybka i powinna być przeprowadzana przez wszystkich okulistów lub optometrystów.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm (inaczej niezborność) to wada wzroku wywołana nieregularnym kształtem rogówki (rzadziej soczewki). W prawidłowo zbudowanym oku promienie świetle załamują się na siatkówce, w jednym punkcie. Przy astygmatyzmie promienie po załamaniu nie skupiają się w jednym punkcie, lecz dwóch, powodując powstawanie nieostrego obrazu.

Objawy astygmatyzmu

  ból oka,

  ból głowy,

  zaczerwienienie lub pieczenie oczu podczas czytania,

  częste migreny,

  mrużenie i tarcie oczu,

  nieostre widzenie konturów przedmiotów,

  zaburzone widzenie przestrzenne.

Metody korekcji astygmatyzmu:

1.      okulary,

2.      soczewki kontaktowe toryczne,

3.      laserowa korekcja wzroku.

Dla kogo soczewki kontaktowe toryczne?

Soczewki toryczne – https://www.soczewki365.pl/190-soczewki-toryczne przeznaczone są dla wszystkich pacjentów potrzebujących korekcji cylindrycznej powyżej 0,75 D. Miękkie szkła toryczne mogą dzisiaj skorygować nawet wysoki astygmatyzm i nie są tak trudne w dopasowaniu. Znacznie szersza oferta tych produktów umożliwia dobór soczewek osobom o oczach wrażliwych, jak i okazjonalnym użytkownikom. Stale zwiększający się wybór szkieł jednodniowych sprawia, że także i więcej pacjentów decyduje się na wypróbowanie tej metody korekcji. Soczewki jednorazowe są najwygodniejszym rodzajem szkieł, nie wymagają pielęgnacji, ani stałego, codziennego użytkowania. Także wybór pomiędzy soczewkami silikonowo-hydrożelowymi a hydrożelowymi daje duże pole manewru pacjentom. Jedni bowiem preferują te pierwsze, umożliwiające wysoką transmisję tlenu, inni drugie – bardzo miękkie i uwodnione.Soczewki toryczne – charakterystyka

Soczewki toryczne w stosunku do najpopularniejszych, sferycznych, charakteryzują się inną, specyficzną konstrukcją. O ile szkła sferyczne kształtem przypominają piłkę do siatkówki, toryczne – piłkę do rugby. Ich kształt sprawia, że poszczególne wartości mocy refrakcyjnych lub skupiających są różne w przekroju pionowym lub poziomym soczewki. Moc refrakcyjna stopniowo maleje bądź wzrasta.

Rodzaje soczewek torycznych

  soczewki toryczne jednodniowe,

  soczewki toryczne dwutygodniowe,

  soczewki toryczne miesięczne,

  soczewki toryczne roczne.

Wybór soczewek torycznych

Soczewki toryczne mogą zostać dopasowane jedynie przez okulistę lub optometrystę. Zaleca się dobieranie szkieł torycznych nawet przy niewielkich wartościach astygmatyzmu, jak cylinder -0,75 D. Niegdyś takie wady wzroku korygowano ich sferycznymi odpowiednikami, jednak ze względu na większy wybór szkieł oraz ostrzejsze widzenie w soczewkach torycznych, powoli odchodzi się od tej metody. O prawidłowym dopasowaniu szkieł torycznych do oczu pacjenta decyduje kilka najważniejszych elementów:

  wybór soczewki – najważniejszym zadaniem okulisty lub optometrysty jest tutaj dobór właściwego materiału soczewki (silikonowo-hydrożelowego lub hydrożelowego) oraz okresu wymiany. Szczególnie rekomendowane są najnowocześniejsze i najwygodniejsze szkła jednodniowe.

  ocena rotacji soczewki – dokonuje się tego za pomocą kątomierza w lampie szczelinowej. Prawidłowa ocena rotacji znacząco wpływa na jakość widzenia pacjenta, zwłaszcza przy większych wartościach astygmatyzmu.

  poprawa osi – dokładniejsze dopasowanie tego parametru pozwala zwiększyć komfort i zadowolenie pacjenta.

  ocena stabilności – stabilność soczewek torycznych na oczach jest niezmiernie istotna. W przypadku jej zaburzenia, pacjent będzie niewyraźnie widział np. podczas patrzenia w różne kierunki.

Wybór soczewki kontaktowej torycznej bez badania wzroku i związanej z tym wizyty u specjalisty nie jest możliwe. Złożoność parametrów tych szkieł oraz szeroki wybór produktów sprawiają, że nie ma żadnych szans, aby „strzelić” w odpowiednie soczewki. Pacjenci mogą kupić przepisane szkła nie tylko w salonach optycznych, lecz także w sprawdzonych sklepach internetowych jak https://www.soczewki365.pl/. Trzeba jednak pamiętać, że na wszystkie soczewki toryczne jest wydłużony czas oczekiwania ze względu na konieczność zamówienia zindywidualizowanej pary szkieł u producenta.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *