Częstość aplikacji soczewek torycznych stale rośnie, a mimo to procent dopasowywanych szkieł nadal jest niższy niż odsetek osób z astygmatyzmem powyżej 0,75 D. Często się zdarza, iż pacjenci nie mają w pełni skorygowanej wady wzroku i korzystają z soczewek sferycznych. Jest to spowodowane nadal istniejącymi uprzedzeniami, jakoby szkła toryczne były trudne w dopasowaniu i niekomfortowe dla pacjenta. W ostatnich latach pojawiło się jednak wiele nowoczesnych soczewek torycznych wykonanych z silikonowego hydrożelu, o poszerzonym zakresie parametrów. Na rynku nietrudno znaleźć szkła jednodniowe różnych marek korygujące astygmatyzm. Procedura dopasowania nowoczesnych miękkich soczewek torycznych jest łatwa i szybka i powinna być przeprowadzana przez wszystkich okulistów lub optometrystów.
Co to jest astygmatyzm?
Astygmatyzm (inaczej niezborność) to wada wzroku wywołana nieregularnym kształtem rogówki (rzadziej soczewki). W prawidłowo zbudowanym oku promienie świetle załamują się na siatkówce, w jednym punkcie. Przy astygmatyzmie promienie po załamaniu nie skupiają się w jednym punkcie, lecz dwóch, powodując powstawanie nieostrego obrazu.
Objawy astygmatyzmu
• ból oka,
• ból głowy,
• zaczerwienienie lub pieczenie oczu podczas czytania,
• częste migreny,
• mrużenie i tarcie oczu,
• nieostre widzenie konturów przedmiotów,
• zaburzone widzenie przestrzenne.
Metody korekcji astygmatyzmu:
1. okulary,
2. soczewki kontaktowe toryczne,
3. laserowa korekcja wzroku.
Dla kogo soczewki kontaktowe toryczne?
Soczewki toryczne – https://www.soczewki365.pl/190-soczewki-toryczne przeznaczone są dla wszystkich pacjentów potrzebujących korekcji cylindrycznej powyżej 0,75 D. Miękkie szkła toryczne mogą dzisiaj skorygować nawet wysoki astygmatyzm i nie są tak trudne w dopasowaniu. Znacznie szersza oferta tych produktów umożliwia dobór soczewek osobom o oczach wrażliwych, jak i okazjonalnym użytkownikom. Stale zwiększający się wybór szkieł jednodniowych sprawia, że także i więcej pacjentów decyduje się na wypróbowanie tej metody korekcji. Soczewki jednorazowe są najwygodniejszym rodzajem szkieł, nie wymagają pielęgnacji, ani stałego, codziennego użytkowania. Także wybór pomiędzy soczewkami silikonowo-hydrożelowymi a hydrożelowymi daje duże pole manewru pacjentom. Jedni bowiem preferują te pierwsze, umożliwiające wysoką transmisję tlenu, inni drugie – bardzo miękkie i uwodnione.Soczewki toryczne – charakterystyka
Soczewki toryczne w stosunku do najpopularniejszych, sferycznych, charakteryzują się inną, specyficzną konstrukcją. O ile szkła sferyczne kształtem przypominają piłkę do siatkówki, toryczne – piłkę do rugby. Ich kształt sprawia, że poszczególne wartości mocy refrakcyjnych lub skupiających są różne w przekroju pionowym lub poziomym soczewki. Moc refrakcyjna stopniowo maleje bądź wzrasta.
Rodzaje soczewek torycznych
• soczewki toryczne jednodniowe,
• soczewki toryczne dwutygodniowe,
• soczewki toryczne miesięczne,
• soczewki toryczne roczne.
Wybór soczewek torycznych
Soczewki toryczne mogą zostać dopasowane jedynie przez okulistę lub optometrystę. Zaleca się dobieranie szkieł torycznych nawet przy niewielkich wartościach astygmatyzmu, jak cylinder -0,75 D. Niegdyś takie wady wzroku korygowano ich sferycznymi odpowiednikami, jednak ze względu na większy wybór szkieł oraz ostrzejsze widzenie w soczewkach torycznych, powoli odchodzi się od tej metody. O prawidłowym dopasowaniu szkieł torycznych do oczu pacjenta decyduje kilka najważniejszych elementów:
• wybór soczewki – najważniejszym zadaniem okulisty lub optometrysty jest tutaj dobór właściwego materiału soczewki (silikonowo-hydrożelowego lub hydrożelowego) oraz okresu wymiany. Szczególnie rekomendowane są najnowocześniejsze i najwygodniejsze szkła jednodniowe.
• ocena rotacji soczewki – dokonuje się tego za pomocą kątomierza w lampie szczelinowej. Prawidłowa ocena rotacji znacząco wpływa na jakość widzenia pacjenta, zwłaszcza przy większych wartościach astygmatyzmu.
• poprawa osi – dokładniejsze dopasowanie tego parametru pozwala zwiększyć komfort i zadowolenie pacjenta.
• ocena stabilności – stabilność soczewek torycznych na oczach jest niezmiernie istotna. W przypadku jej zaburzenia, pacjent będzie niewyraźnie widział np. podczas patrzenia w różne kierunki.
Wybór soczewki kontaktowej torycznej bez badania wzroku i związanej z tym wizyty u specjalisty nie jest możliwe. Złożoność parametrów tych szkieł oraz szeroki wybór produktów sprawiają, że nie ma żadnych szans, aby „strzelić” w odpowiednie soczewki. Pacjenci mogą kupić przepisane szkła nie tylko w salonach optycznych, lecz także w sprawdzonych sklepach internetowych jak https://www.soczewki365.pl/. Trzeba jednak pamiętać, że na wszystkie soczewki toryczne jest wydłużony czas oczekiwania ze względu na konieczność zamówienia zindywidualizowanej pary szkieł u producenta.