Wojna trojańska


W programie na temat wojny trojańskiej w Discovery World stwierdzono, że w owych czasach piękne kobiety były równie cenne jak złoto. A więc Helena mogła być powodem wojny. Raczej pretekstem, bo prawdziwe przyczyna są na ogól ekonomiczne.
Badając źródła wody stwierdzono, że Homer przesadził opisując liczby walczących. Mogło być najwyżej 6 tysięcy Trojan i 10 tysięcy Greków, gdyż dla większej liczby nie starczyłoby wody.

Koń trojański mógł mieć najwyżej 3 m szerokości bo tak szeroka była najszersza brama miasta. Wysokość bram jest nie znana bo ich górne części się nie zachowały. Współcześni naukowcy stworzyli komputerowo projekt konia, który miał szerokość 3m i wysokość 7m.
Konia wciągano do miasta na balach wysmarowanych tłuszczem zwierzęcym.

Istnieje także teoria, że koń trojański był rodzajem tarana. Machina składała się z bala zawieszonego pod rodzajem ruchomego budynku, zadaszonego aby żołnierze operujący taranem byli chronieni od góry przed pociskami zrzucanymi z murów. Jeden z rzymskich pisarzy uważał, że koń trojański był to właśnie takie taran. Przez wieki zaś opowieść została ubarwiona.

Istnieje też przypuszczenie że koń trojański to metafora trzęsienia ziemi, które w tym właśnie momencie zburzyło mury miasta. Posejdon stał po stronie Greków, a właśnie ten bóg władał trzęsieniami ziemi. Koń był mu poświęcony.

Zbudowano drewnianego konia przy użyciu metod szkutniczych znanych w starożytności i przeciągnięto go na odległość jak do miasta Troi. Czyli było to całkowicie możliwe.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *