Tworzenie stron internetowych


Projektowanie stron internetowych ma na celu udostępnienie w sieci prezentacji firmy lub jakiegos zagadnienia w taki sposób aby przekonać użytkownika do wykonania jakiejś czynności. Tą czynnością możne być zakup w sklepie internetowym, napisanie własnego komentarza lub po prostu przeczytanie artykułu.

Strona internetowa powinna mieć nie tylko ładny, estetyczny wygląd lecz także być przydatna dla użytkownika, w tym sensie za powinna zawierać przydatne treści. Ponadto powinna być łatwa i intuicyjna w wyszukiwaniu informacji i poruszaniu się po stronie.

Jakie elementy decydują o wartości strony internetowej.

Treść

Projektowanie stron internetowych ma na celu dostarczenie użytkownikowi dobrego źródła informacji i jednocześnie budowania dobrego wizerunku firmy lub właściciela strony. Ważna jest nie tylko poprawność stylistyczna i ortograficzna ale też unikalność tekstu. Użytkowników nie zainteresuje tekst, który czytali już gdzieś indziej. Ponadto wyszukiwarki cenią teksty oryginalne, nigdzie indziej nie publikowane.

Kompatybilność czyli jednolity wygląd w różnych przeglądarkach
Projektowanie stron www musi mieć na uwadze aby strona www wyglądała dokładnie tak samo w różnych przeglądarkach, a przynajmniej w tych najczęściej używanych.Ponadto powinna też wyświetlać się tak samo w starszych wersjach przeglądarek.

Ludzie nie zawsze aktualizują oprogramowanie bo skoro stara wersja działa dobrze to po co zmieniać. Ponadto wielu internautów nie bardzo się na tym zna i woli nic nie zmieniać. Problem ten staje się coraz mniejszy, gdyż przeglądarki same szukają aktualizacji online i proponują użytkownikowi uaktualnienie do nowszej wersji.

Niemniej jednak strona, która nagle zmienia wygląd w innej przeglądrace, robi złe wrażenie.

Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na projektowanie stron przystosowanych zarówno do oglądania na laptopach, jak i na tabletach i telefonach komórkowych.

Zdjęcia i grafiki
Obecnie nie ma już problemu ze stronami www które długo się ładują z powodu zdjęć lub grafik, gdyż szybkość Internetu jest znacznie większa. Ludzie lubią oglądać zdjęcia. Ponadto zdjęcia  nadają stronie kolor, sprawiają, że tekst łatwiej się czyta gdy jest urozmaicony obrazkami.

Przyjęło się, że każdy artykuł na stronie www powinien zawierać ilustrujący go obrazek. Obrazek ten powinien być wstawiony w postaci miniaturki, która po kliknięciu rozwinie się w postaci dużego zdjęcia (efekt lightbox). Miniaturka nie obniża tekstu na stronie, nie zmusza użytkownika do przewijania, a jednocześnie pozwala użytkownikowi podjąć decyzję, czy chce obejrzeć obrazek czy nie.

Obrazek powinien mieć opisany atrybut alt, który umożliwia odczytanie co jest na obrazku dla osób, które nie mogą go obejrzeć. Np. komputery obsługiwane przez niewidomych czytają z atrybutu alt co jest na obrazku.

Dobrym i ciekawym rozwiązaniem są slidery/rotatory, które wyświetlają zmieniającą się sekwencję zdjęć. Pozwala to zaoszczędzić miejsce, gdyż zdjęcia pojawiają się kolejno na tym samym obszarze.

 Multimedia

Multimedia na stronie www czyli pliki audio i wideo mają swoje wady i zalety. Zaletą jest to, że na nagraniu wideo można dokładnie pokazać instrukcję robienia czegoś. Z kolei nagrania audio pozwalają odsłuchać tekst robiąc w tym czasie coś innego. Z kolei wadą nagrań jest to, że trudno wyszukać w nich informację na pierwszy rzut oka, co można zrobić w tekście. Dlatego dobrze jest aby nagrania, szczególnie te poradnikowe, były krótkie i obejmowały jedno zagadnienie. Przydatne będzie także podanie tych samych informacji tekstem tak aby mógł z nich skorzystać użytkownik, który nie lubi mulitmediów.

Warto unikać stron stworzonych w całości lub większości we flashu. Strony takie, poza ciekawie wyglądającymi przejściami i animacjami, nie wnoszą właściwie przydatnych treści. Ponadto są mało czytelne. Utrudniają nawigację. Uniemożliwiają wstawienie dużej ilości tekstu. Zmuszają użytkownika do niepotrzebnego przewijania i nie może on obejrzeć całego tekstu.

Nawigacja
Przede wszystkim nawigacja na stronie www powinna być intuicyjna tak aby użytkownik nie gubił się i nie zastanawiał jak dotrzeć do poszukiwanej informacji.  Służy temu przestrzeganie następujących zasad:

  1. reguła 3 kliknięć – użytkownik musi dotrzeć do każdej podstrony przy minimum 3 kliknięciach
  2. zachowanie konwencji – czyli nie silenie się na nowatorskie rozwiązania lecz stosowanie układu i napisów takich do jakich ludzie są przyzwyczajeni. Ważne jest aby uniknąć zmuszania użytkowników do zastanawiania się: „czy mam tu kliknąć?” Np. przyjęło się, że logo firmy powinno być po lewej stronie, a Kontakt po prawej. Główne meny powinno zawierać proste hasła jak: O nas, Oferta, Kontakt a nie niejasne alegorie. Ułamki sekund na zastanawianie się co autor strony chciał przez to powiedzieć mogą decydować o tym, że użytkownik opuści stronę.
  3. dodanie elementów ułatwiających jak „okruszki”, podświetlone zakładki

Linki
Tworzenie stron internetowych wymaga sprawdzania poprawności linków, bo nic tak nie irytuje użytkowników jak niedziałające linki.

Panel administracyjny

Ważne jest aby treści i obrazki na stronę www mogła dodawać osoba bez przeszkolenia i bez znajomości informatyki. Do tego celu stworzono systemy zarządzania treścią CMS, które pozwalają na dodawanie treści do strony przez wygony panel administracyjny. Tego rodzaju systemów jest bardzo wiele. Najpopularniejsze to darmowe WordPress i Joomla.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *