Trening kreatywności i rozwiązywania problemów


Okazuje się, że większość ludzi wykorzystuje tylko 10% a nawet mniej swojego potencjału. Czyli wykorzystujemy też niewielki procent swojego potencjału kreatywnego. Mózg można i trzeba ćwiczyć.  Także kreatywność można wyćwiczyć. Brian Tracy podaje rady jak wyćwiczyć swoją kreatywność i jednocześnie rozwiązać problemy.

Ludzie którzy nie są kreatywni postępują zawsze tak samo. Upierają się przy takim samy sposobie. Jeśli coś nie idzie po prostu bardziej się starają. Ludzie kreatywni szukają innych sposobów.

 1. rozwijanie kreatywnego myślenia – wieczorem przed snem zadaj sobie pytanie lub postaw problem, a potem zaśnij i spokojnie prześpij noc.
  1. sformułuj swój problem w formie pytania – musi to być pytanie konkretne i jasno sformułowane
  2. Rano wypisujesz listę 20 rozwiązań tego problemu jakie przychodzą ci do głowy.  Warto ten sposób stosować regularnie codziennie.
  3. następnie wybierz jedno rozwiązanie i od razu przystąp do działania
 2. Załóż że każdy problem ma swoje rozwiązanie. Musisz wierzyć że to rozwiązanie jest, tylko musisz je odkryć. Nazwij problem pozytywnymi słowami – najlepiej wyzwanie lub szansa.
 3. myśl na papierze – zadawaj sobie konkretne pytania.  Podaj konkretne definicje swojego problemu. Wypisz jak najwięcej definicji. Wypisz co ją spowodowało, jaka jest przyczyna. Wymyśl różne możliwe przyczyny. Następnie pytaj o wszystkie możliwe rozwiązania. Co jeszcze możesz zrobić? Co się stanie jeśli zmienisz podejście? Na koniec podejmij decyzję.  W większości przypadków nawet zła decyzja jest lepsza niż brak decyzji. Mając decyzję możesz zacząć coś robić.  Jeśli się nie uda to sprawdzisz ten sposób i dowiesz się, że nie działa.
 4. jeśli działasz w grupie możesz zastosować metodę burzy mózgów – w tym celu zadawaj konkretne i najbardziej szczegółowe pytania.
 5. ludzie sukcesu szybko podejmują decyzje i działają, zbierają informacje i wprowadzają poprawki. Ludzie, którzy nie odnoszą sukcesu boją się podjąć decyzję bo boją się porażki. Ważne jest aby działać bez gwarancji sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *