Toksoplazmoza – czy koty są niebezpieczne


Wokół toksoplazmozy narosło wiele mitów. Obawa przed tą choroba dotyka najczęściej kobiety w ciąży gdyż może być ona niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka.  Obawy te niestety odbijają się na domowych kotach. Domowy kot może nagle stracić dach nad głową i znaleźć się w schronisku, gdyż jego pani spodziewa się dziecka. Lekarze często profilaktycznie zalecają pozbycie się kota „na wszelki wypadek”.

Zwierzę nie jest rzeczą i należy też zadbać o jego potrzeby i prawo do godnego życia. Dlatego ważne jest aby nie brać do domu kota jeśli planujemy powiększenie rodziny i boimy się toksoplazmozy. Albo wykonać odpowiednie badania, które powiedzą nam czy istnieje realne ryzyko.

Toksoplazmoza u ludzi

Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą wywołaną przez pierwotniaka toxoplazma gondi. Występuje on u wielu zwierząt. Natomiast jego żywicielem ostatecznym jest jelito cienkie kotowatych. Według badań przeciwciała anty toxoplazma gondi wykryto u 50% ludzi, u których w większości choroba przebiega bezobjawowo.

Udowodniono, że zarażenie kobiety w okresie przed zajściem w ciążę nie stanowi zagrożenia dla płodu. Niebezpieczne może byc tylko świeża infekcja ciężarnej. Wtedy pasożyt może przez łożysko przeniknąć do płodu i u ok. 10% zarażonych płodów może wywołać objawy kliniczne. U 70% 70 % zarażonych prenatalnie dzieci nie ma żadnych objawów i u większości z nich choroba zostaje nierozpoznana.

Drogi zarażenia

  • kontakt z ziemią, niemyte warzywa i owoce
  • surowe mięso – kontakt z mięsem w czasie przygotowanie jedzenia w kuchni, zjedzenie surowego mięsa, także mięsa marynowanego, grillowanego lub wędzonego
  • przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe
  • przez kontakt z odchodami kota

Badania na obecność toksoplazmozy

Aby stwierdzić czy kobieta przechodziła toksoplazmozę wykonuje się badania przeciwciał IgM i IgG.  W rzeczywistości niebezpieczeństwo zarażenia się od odchodów domowego kota jest znikome, takie badania warto zrobić zanim zdecydujemy o adopcji kota.

toksoplazmoza IgG dodatni – oznacza, że jesteś zakażona/y toksoplazmozą, masz przeciwciała i jesteś obecnie odporna/y na toksoplazmozę.

  • IgM dodatni może oznaczać że właśnie teraz przechodzisz tę chorobę
  • IgM ujemny oznacza, że posiadasz przeciwciała. Dla kobiety oznacza to że jeśli zajdzie w ciążę jej dziecko będzie całkowicie bezpieczne

toksoplazmoza IgG ujemny – oznacza, że nigdy nie miałaś styczności z toksoplazmozą. Jeśli planujesz dziecko warto badania powtarzać. Jeśli planujesz dziecko i masz lub chcesz mieć w domu kota, warto zapoznać się z zagadnieniem toksoplazmozy i dowiedzieć się jaka jest możliwość zarażenia w czasie ciąży. Wystarczy podjąć niewielkie środki ostrożności i zachować trochę większą higienę w domu aby być bezpiecznym i nie pogarszać losu niewinnego zwierzęcia. Odpowiednie badania można zrobić także kotu.

Środki bezpieczeństwa dla kobiety w ciąży, która nie była wcześniej nosicielką toxoplazma

  • nie jedz i nie dotykaj mięsa surowego, grilowanego czy marynowanego. Zachowaj czystość w kuchni przy przygotowywaniu dań z mięsa. Dokładnie myj przybory kuchenne ciepłą wodą i detergentem.
  • unikaj kontaktu z ziemią – myj dokładnie warzywa i owoce, przy pracy w ogrodzie zakładaj rękawice gumowe
  • kontakty z kotem
    • nie wypuszczaj kota z domu aby nie polował i nie zaraził się. Koty zarażają się głównie przez zjedzenie zakażonej myszy lub ptaka
    • usuwaj odchody kota z kuwety natychmiast, a lepiej jeśli będzie to robił ktoś z domowników. Oocysty w kale kotów stają się zdolne do zakażenia dopiero po 2 dniach. Usuwając odchody od razu praktycznie nie ma niebezpieczeństwa zarażenia. Warto również codziennie myć kuwetę i wymieniać żwirek lub stosować kuwetę bezżwirkową i myć ją za każdym razem.

 


 

 

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *