Strategie rozwoju osobistego – coaching samego siebie

sport i fitness

Notatki z webinaru Pawła Jana Mroza – środa 22 stycznia 2014. Webinar promuje najnowsze szkolenie, niemniej jednak warto go posłuchać.

Ważne jest aby codziennie wykonywać praktyki coachingowe. PJM opowiada historię o swoim szkoleniu w Nepalu, o nauczycielu który codziennie o 4 rano wykonywał z grupa podstawowe praktyki. Okazało się potem, że jest to główny mistrz, który stwierdził, że najważniejszą sprawą są podstawowe praktyki.

Strategia 1 – Codzienna, regularna analiza całego dnia.

Wieczorem przed snem przemyśl cały dzień.

Gdy coś się udało, odniosłeś sukces – poklep się po ramieniu „dobra robota”, pochwal się, nagródź się. Jest to zbudowanie nowej relacji z samym sobą.

Jeśli coś się nie udało, zrobiłeś coś nie na najwyższych obrotach przeanalizuj to. Ale nie na zasadzie krytyki, poczucia winy, spychania pod dywan. Zostań swoim własnym coachem.

Okazuje się że 90% ludzi krytykuje siebie, natomiast ok. 10-20% ludzi chwali się gdy zrobili coś dobrze. Nikt nas nie nauczył chwalenia się. Niemalże jest zwyczajowy zakaz chwalenia się, bycie dla siebie dobrym.

Strategia 2 – wewnętrzne rozmowy z coachem

PM opowiada, że w wyobraźni prowadzi rozmowy z Buddą. Zadaje pytania i odpowiada sobie jako Budda.  Tym samym sam daje sobie wskazówki. Może to wydawać się trochę dziwne ale bycie coachem dla samego siebie jest bardzo ważne. Po jakimś czasie praktykowania tego odpowiedzi na te pytania zadziwią cię, gdyż możesz uzyskać dostęp do wiedzy, którą masz ale nie masz do niej dostępu.

Nie dzwon do znajomych, porozmawiaj ze sobą.

Zamiast prowadzenia dekonstruktywnych krytyk i narzekania, które ciągle prowadzimy w myślach, porozmawiaj z przewodnikiem którego masz w sobie. Stwórz go, poczuj go i zacznij z nim rozmawiać.  Możesz nadać mu jakąś postać np. wyobrazić sobie siebie za pare lat. Może to być jakaś postać, anioł. Rozmawiaj zmieniając rolę, improwizuj.

Patrząc na jakąś sprawę z perspektywy innej niż samego siebie będziesz dostawał inne odpowiedzi, będziesz bardziej kreatywny.

Ciekawa sprawa – wydaje mi się, że rozmawiając ze swoim osobistym coachem, tym wymyślonym, trudniej jest wpaść w rolę krytyka wewnętrznego. Jeśli stworzysz sobie wewnętrznego coacha i będziesz zadawał mu pytania i odpowiadać jako coach, jest mniejsze prawdopodobieństwo wpadnięcia w niekonstruktywne krytykanctwo i narzekanie. Łatwiej będzie zadawać konstruktywne pytania i dawać odpowiedzi.

 

Strategia 3 – strategia A – B

Strategia polega na tym, że bierzesz 3 kartki:

  • kartka A stan obecny
  • kartka B stan docelowy, pożądany
  • pomiędzy nimi przechodzisz kilka razy i robisz notatki na kartce C – jakie zmiany muszą zajść aby dojść z A do B.

Wiele razy przejdź tą drogę od A do B. Im częściej przejdziesz tą drogę tym bardziej umysł będzie skoncentrowany.

Na pierwszej kartce zapisujesz stan teraz – czy praca jest twoją pasją, jak bardzo twoja kariera ci się podoba. Kartka B – co chcesz stworzyć, co chcesz zbudować, ile chcesz zarabiać.

Chodzi o to aby w wyobraźni wykonać ścieżkę przechodzenia od A do B. Sportowcy wykonują wielokrotnie wyczyny sportowe w wyobraźni.

Strategia 4 -przyjmujesz problem na zasadzie kapitana statku

Gdy pojawia się problem zaczyna on dominować i przytłaczać człowieka.  Gdy pojawia się sztorm kapitan nie wścieka się na sztorm lecz rozwiązuje problem twórczo. Diagram Ishikawy

  • określasz jaki jest problem.
  • określasz wszystkie kategorie w których może być przyczyna problemu. Znajdujesz wszystkie możliwe przyczyny problemu.
  • omawiasz te przyczyny sam ze sobą i znajdujesz do każdej przyczyny konkretne rozwiązania

Możesz zamienić problem w rozwiązanie.

Strategia 5 – wewnętrzne przywództwo i integracja

Wyobraź sobie że jesteś liderem swojego własnego plemienia, plemienia który jest tobą. Przekonaj swoje plemię, że wiesz jak dojść do celu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *