Samodyscyplina wykład AM.Dębniak – jak się zmienić


Wykład na temat zmiany siebie, swoich złych nawyków – 11 odcinek z serii Samodyscyplina (spóźniłam się trochę więc notatki nie są całkiem od początku).
Na początku AMD omawia temat nieświadomej i świadomej kompensacji.
Złe nawyki to są takie, które przeszkadzają osiągnąć cele, sukcesy. Mogą to być nałogi i wszystko to co przeszkadza w życiu. Można zmienić zły nawyk na dobry nawyk (wizualizacja ,afirmacja i system nagród, wyznaczanie celów)

Zarządzanie zmianą:

  • Faza Przedprzygotowawacza – faza gdy nie zastanawiamy się jeszcze nad przeprowadzeniem zmian, nie czujemy potrzeby zmian. Na tym etapie osoby myślą, że nie mają problemu i oskarżają inne osoby. Myślimy że to nie jest nasza wina lecz kogoś innego. To są wyuczone odruchy i można je zmienić. Ważne jest uświadomienie sobie że możesz się zmienić.
    Pojawiają się strategie: opór, bunt, rezygnacja, racjonalizacja. Występuje efekt wyparcia problemu, który skutkuje piętrzeniem konfliktów wewnętrznych, które potęgują stres, a stres z kolei łagodzi się przez złe nawyki.
    Faza buntu – wmawianie sobie, że mogę robić to co robię.
    Rezygnacja – czujesz się zmęczony złym nawykiem, nie masz nadziei (ja już się nie zmienię, nie wiem jak to zrobić, robiłam to już tysiąc razy i nic nie działa, czujesz się skazana na to przez resztę życia). Czasem do tego etapu wracają ludzie z etapu 3, jeśli nie udało im się dokonać zmian. Porażka wynika z nie podjęcia odpowiedzialności, lecz zrzucanie tego na zewnętrze np. diety, plastry, tabletki. Nie zadziałają bo ty nie jesteś gotowy na tę zmianę.
    Nie ma tabletki szczęścia, która rozwiąże za ciebie problemy.
    Faza racjonalizacji – masz gotową odpowiedź na temat swojego problemu, odrzucamy odpowiedzialność i przerzucamy ją na zewnątrz. To inni niech się zmienią. Bardzo mała potrzeba zmiany siebie. Czujemy się przymuszeni do zmiany. Nie mamy wiary i nadziei że zmiana jest możliwa.
  • Faza Przygotowawcza – musi nasępić przesunięcie paradygmatów, przełom, uświadomienie tego, że masz problem. Wiesz że coś z tym trzeba zrobić. Jednak odkładasz decyzję.
    Rozwiązaniem jest wypisanie jest wszystkie za i przeciw swojego nawyku. A potem wypisz sobie za i przeciw sytuacji gdy już nie masz tego nawyku.
    Wypisz sobie powody niepowodzeń w przeszłości – jakie wymówki, przeszkody odciągnęły cię aby ten zły nawy zmienić. W tym momencie podejmujemy decyzję.
  • Faza Podjęcia decyzji – rzuć monetą, zdecyduj co będzie oznaczało jak upadnie moneta. Gdy moneta będzie lecieć, poczujesz że chcesz żeby coś wypadło. I to jest podświadome podjęcie decyzji. Przyjdzie ci do głowy myśl, że chcesz żeby coś wypadło i to jest właśnie ta decyzja.
  • Faza działania – publiczne oświadczenie że zamierzamy dokonać zmian.
    Otoczenie będzie nas wspierać.
    Inni ludzie będą sceptyczni, będą twierdzić, że nam się nie udać. Bądź przekorny i staraj się pokazać tym ludziom, że właśnie ci się uda.
    Wchodzimy w fazę świadomej kompetencji. Tu każdy dzień gdy nam się coś uda będzie źródłem pozytywnych emocji, które staną się motywatorem do działania. Da nam to poczucie własnej wartości.
  • Faza konsekwencji -faza świadomej kompetencji. Ważne aby nie zrezygnować mimo trudności. W zależności od tego z czym walczymy ta faza może trwać krócej lub dłużej. Nie zrażaj się porażkami. Każda porażka jest przyjaciółka. Ważne żeby wstać i iść dalej. Wizualizuj, afirmuj. Ważna jest konsekwencja.
  • Faza zakończenia – wiemy że już skończyliśmy mieć problem. W momencie stresu nie ulegamy złym nawykom.

Techniki relaksacyjne

Relaks może natychmiast zwielokrotnić nasze możliwości rozwiązania problemów.

Mr. Hyde nie chce zmian. Za każdym razem gdy chcesz coś zmienić, poszerzasz swoją strefę komfortu. Mr, Hyde się wkurza i nie chce zmian, przeszkadza ci. Najważniejsze aby zlokalizować i zrozumieć, kiedy mówi Mr. Hyde a kiedy mówisz ty. Ważne aby nauczyć się rozróżniać to. Gdy podejmujesz działanie, Mr. Hyde straszy cie smokami – jestem beznadziejna, nic mi się nie uda.
Gdy następuje taki konflikt dochodzi do wzrostu stresu. Należy nauczyć się wsłuchiwać w siebie i zauważyć początek tego konfliktu wewnętrznego. Teraz zastosować techniki relaksacyjne.
W innym razie zaczniemy się wycofywać z podjętych działań. Mr. Hyde połączy decyzję ze stresem i za każdym razem gdy będziesz myśleć o zmianie będziesz odczuwać stres. Musisz to zmienić przy pomocy technik relaksacyjnych.

Mechanizm działania Mr. Hyda wygląda tak:

Gdy podejmujesz decyzję, Mr Hyde zaczyna sabotować nasze działania i narasta stres. Stres sprawia, że pojawia się odkładanie na później. I w tym momencie czujemy ulgę, dostajemy nagrodę, już nie musimy się zmieniać albo zacznę od jutra, nie dziś.
Pułapka polega na tym, że czujemy ulgę, nagrodę dostajemy ze to ze nie działamy, że rezygnujemy, odkładamy na później. Natomiast odroczona nagroda (efekt naszej zmiany siebie) jest tak odległa, ze nie stanowi motywacji.
Brak działania zaczynamy kojarzyć z nagrodą.

Czyli działanie skojarzy ci się ze stresem – czymś nieprzyjemnym, a odkładanie i nie działanie skojarzy się z czymś przyjemnym – ulgą.

Trzeba zneutralizować Mr.Hyda. Gdy wyczujesz narastanie stresu, należy zastosować techniki relaksacyjne.

Zadaj Mr. Hydowi także pytanie Dlaczego? – dlaczego sabotujesz swoje działania?. Dlaczego tego nie chcesz? Weź kartkę i pisz co Mr. Hyde będzie podpowiadał, co mu przeszkadza.
W tym momencie możemy zacząć negocjować z Mr Hydem.

Technika relaksacyjna – najważniejszy jest oddech, naucz się oddychać świadomie.
Gdy czujemy stres, mamy do podjęcia decyzję, zacznij oddychać świadomie.

  • Oddech – wyreguluj go i kontroluj, oddychaj głęboko, miarowo, spokojnie. Sam moment oddychania jest bardzo relaksujący. Gdy już uregulujemy oddech, uspokajamy się. Zaczynamy nawiązywać nowe połączenia mentalne.
  • Spinanie i rozluźnienie poszczególnych mięśni. Zaczynamy od głowy i twarzy, aż do palców stóp.
  • Neutralizacja Mr.Hyda – zacznijmy zadawać pytanie Dlaczego? Gdy Mr. Hyde odpowie neutralizuj je afirmacją, wizualizacją, pozytywnym podejściem
  • zacznij działać – rób to co postanowiłeś na początku – w tym momencie zaczynasz zmieniasz połączenia w podświadomości. Zaczynasz łączyć swoja decyzję nie ze stresem lecz z oddechem, relaksem. Gdyż poczujesz się zdenerwowany, znowu zacznij miarowo oddychać.

AMD ogłosiła, że wszystkie osoby, które zakupią wykłady na interkursach te kursy dostaną co najmniej 3 darmowe konsultacje indywidualne na skype.

Obejrzyj te świetne wykłady w całości:

Samodyscyplina w 10 dni 6/13 Lęk przed przeciętnością, chorobliwy perfekcjonizm

Samodyscyplina w 10 dni 7/13 Lęk przed ryzykiem

Samodyscyplina w 10 dni 8/13 strategia Wszystko albo nic oraz Wizualizacja

Samodyscyplina w 10 dni 9/13 Strategia Muszę i System nagród

Samodyscyplina w 10 dni 10/13 Witamyśl oraz strategia Jak zrobić, żeby się nie narobić

Samodyscyplina w 10 dni 11/13 Zarządzanie zmianą oraz techniki relaksacyjne

Samodyscyplina w 10 dni 12/13 Strategia stanie się coś strasznego i Arkusz celów

Samodyscyplina w 10 dni 13/13 Wielka Synergia

Samodyscyplina w 10 dni – MASTER al in one


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *