Książka popularno naukowa na temat cywilizacji egipskiej przed faraonami. Autor stara się dowieść, że przed cywilizacją faraonów była w Egipcie już wcześniej wysoko rozwinięta cywilizacja. Ta właśnie cywilizacja zbudowała Sfinksa i być może także piramidy. Cywilizacja ta produkowała ceramikę na wysokim poziomie, które wykonywano prawdopodobnie przy pomocy wiertła.
Zgodnie z konsultacją ze specjalistami od techniki przemysłowej autor wysnuwa teorię, że piramidy były w rzeczywistości generatorami energii elektrycznej. Jeśli to prawda to zapewne zostanie to kiedyś udowodnione. Tylko kto i do czego mógłby tą energię wykorzystywać.
Porównując język, mity i zabytki starożytnego Egiptu oraz Majów, autor wysnuwa teorię, że jeszcze przed czasami faraonów do Egiptu przybyła Moo, księżniczka Majów. Zgodnie ze zwyczajem została ona poślubiona swojemu bratu. Inny zazdrosny brat zamordował jej małżonka. Księżniczka musiała uciekać. Wraz ze swymi ludźmi popłynęła statkiem na Atlantydę. W tym czasie w skutek kataklizmu Atlantyda przestała istnieć dlatego księżniczka dotarła do Egiptu. W to akurat trudno uwierzyć bo żaden statek nie mógłby przetrwać takiego kataklizmu.
Księżniczka stała się po śmierci boginią Izydą, jej zamordowany mąż bogiem Ozyrysem, a ich syn Horusem.
Właściwie jest to możliwe. Duża grupa Majów wsiadła na statki i pod wodzą księżniczki dotarła aż do Egiptu i tu wywarła znaczący wpływ na cywilizację. Księżniczka musiała mieć dużą grupę ludzi i dużo złota, bo tylko duża grupa ludzi zaopatrzona w pieniądze mogła stać się kimś ważnym w nowym kraju.