Paradoks Czasu Phil Zimbardo, John Boyd


Postrzeganie czasu przez człowieka ma znaczny wpływ na jego życie. Paradoks czasu zawiera kwestionariusz, który możemy wypełnić i dowiedzieć się jak my sami patrzymy na czas. Książka opisuje 6 typów odniesienia do czasu naszego życia. Nikt oczywiście nie widzi czasu w tylko jedne sposób, ale zawsze jeden rodzaj przeważa. Okazuje się na podstawie badań, że to, jaki czas jest dla nas najważniejszy, tak toczy się nasze życie.

Autorzy wyróżniają 6 rodzajów ludzi w zależności do tego który okres czasu jest dla nich najważniejszy:
– przeszłość pozytywna – osoby, które skupiają się na przeszłości i widzą w niej pozytywy, mają dobre wspomnienia. Osoby takie są zadowolone z życia, spokojne i wyważone. Patrzą na świat pogodnie i cieszą się życiem.
Osoby takie cenią sobie to co mają i w dziedzinie finansów nie lubią ryzykownych inwestycji, gdyż ważne jest dla nich aby zachować to co mają.
– przeszłość negatywna – osoby, które mają złe wspomnienia, skupiają się na przeszłości w której spotkało ich dużo złych rzeczy. Ludzie tacy są nieszczęśliwi, sfrustrowani i ciężko im się żyje. Są jednak bardziej zainteresowani nowościami.
– teraźniejszość hedonistyczna – ludzie, którzy skupiają się na czasie teraźniejszym i cieszą się chwilą obecną. Z jednej strony wydają się najbardziej szczęśliwi, a z drugiej nie interesują ich przyszłe konsekwencje działań. Może to być ryzykowne, gdyż takie osoby wydają pieniądze w sposób nieprzemyślany, mają skłonności do używek. Często nie kończą zaczętych działań i działają pod wpływem impulsu lub tego co im się w danej chwili podoba.
– teraźniejszość fatalistyczna – ludzie którzy skupiają się na teraźniejszości lecz uważają, że nie mają na nic wpływu. Wierzy w przeznaczenie. Nie ma znaczenia co robi bo i tak co ma być to będzie.
– przyszłość – ludzie skupieni na przyszłości. Wg. autorów takie osoby osiągają najwięcej sukcesów, najwięcej zarabiają, kończą zaczęte prace, są wytrwali, uczą się na błędach. Druga strona medalu jest taka, że nie umieją cieszyć się chwilą. Przedkładają obowiązki nad przyjemności i czasem uważają że na doraźne przyjemności szkoda czasu.
– przyszłość transcendentalna – skupianiu się na życiu duchowym i tym co będzie w przyszłości po śmierci.

Autorzy radzą aby nie skupiać się na przeszłości, gdyż to utrudnia nam osiągnięcie sukcesów i szczęścia. Korzystne jest przeprogramowanie postrzegania przeszłości tak aby widzieć w niej raczej pozytywy. Autorzy radzą, aby wpisać sobie Kim byłem/byłam, następnie wypisać negatywne wydarzenia z przeszłości i zastanowić się czy można z tych wydarzeń wyciągnąć jakieś pozytywne przesłanie i czy można wyciągnąć z tego jakąś naukę, które poprawi nasze życie. Dodatkowo trzeba prowadzić dziennik wdzięczności, w którym zapisujemy za co jesteśmy wdzięczni. Po 2 tygodniach znowu wypisać 20 zdań Kim byłem i porównać z poprzednimi.

Autorzy zastanawiają się nad zagadnieniami szczęścia.

Ciekawe jest, że ludzie przyzwyczajają się do rzeczy dobrych a do negatywnych nie. Dlatego dobre rzeczy powszednieją i zapomina się o nich. Natomiast negatywne rzeczy wydają się długotrwałe. Stąd tak trudno o trwałe szczęście.

Drogi do szczęścia powiązane z czasem:
1. przeszłość
– wyrażaj wdzięczność
– unikaj nadmiernego zastanawiania się i rozpamiętywania
– naucz się przebaczać

2. teraźniejszość
– ćwicz bycie uprzejmym
– podtrzymuj relacje
– zwiększaj doświadczenia i zaangażowania
– smakuj radości życia
– dbaj o ciało

3. przyszłość
– kultywuj optymizm
– wytwarzaj strategie radzenia sobie
– wyznaczaj i realizuj cele życiowe

4. przyszłość transcendentalna
– praktykuj religie


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *