Oświetlenie domu i ogrodu


Planując oświetlenie domu i ogrodu bierzemy pod uwagę zarówno aspekt praktyczny i estetyczny. Jednego i drugiego nie sposób pominąć. Światło wokół domu powinno przede wszystkim pomagać w poruszaniu się na posesji po zmroku lecz także stanowić element dekoracyjny otoczenia domu.

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu ma głównie znaczenie praktyczne. Dość trudno jest znaleźć klucze i otworzyć drzwi czy też wprowadzić samochód od garażu po ciemku. Jeśli zajdzie potrzeba udania się do ogrodu po zmroku możemy potknąć się, wpaść na krzew lub drzewo czy też do oczka wodnego. Dlatego też oświetlenie zewnętrzne domu umieszczamy w najważniejszych miejscach jak wejście, podjazd, taras czy ogród.

Światło stanowi idealny sposób dekoracji posesji po zmroku. Poprzez podświetlenie atrakcyjnych fragmentów architektury czy też pięknych drzew, architektury ogrodowej czy szczególnie atrakcyjnych okazów roślin możemy tworzyć niezwykłe efekty dekoracyjne. Nie chodzi w tym przypadku o oświetlenie całego domu czy ogrodu lecz o stworzenie atrakcyjnej iluminacji, która zbuduje romantyczny nastrój poprzez wyłonienie z mroku ciekawych elementów dekoracyjnych i ukrycie w mroku tego czego nie warto pokazywać. Iluminację domu i ogrodu możemy włączyć w czasie przyjęcia, rodzinnej kolacji na tarasie czy też przyjując gości.

Gdzie umieszczamy oświetlenie zewnętrzne domu

Podstawowe oświetlenie zewnętrzne domu umieszczamy w takich miesjcach jak:

  • drzwi wejściowe, furtka i ścieżka prowadząca do drzwi,
  • brama wjazdowa, podjazd i drzwi do garażu,
  • taras,
  • ścieżki i oczko wodne w ogrodzie,
  • iluminacja dekoracyjna domu i ogrodu.

Zarówno drzwi wejściowe jak i podjazd powinny być dobrze oświetlone aby łatwo było znaleźć klucz i otworzyć drzwi. Najczęściej stosuje się kinkiet nad wejściem lub drzwiami do garażu. Ścieżkę prowadzącą do drzwi i garażu oznacza się lampami słupkowymi lub najazdowymi. Światło powinno być na tyle silne aby łatwo znaleźć klucz lub kierować samochodem, lecz nie na tyle silne aby oślepiać po zmroku.

Dekoracyjne oświetlenie posesji włączamy z reguły tylko na specjalne okazje. Nie chodzi nam o mocne oświetlenie domu lecz o stworzenie pięknego efektu dekoracyjnego. Podkreślamy światłem piękne elementy dekoracyjne lub tworzymy efekt powtarzających się świateł. Piękny efekt dają światła punktowe w podbitce dachu lub światła najazdowe w gruncie oświetlające ściany domu od dołu. Bardzo ważne jest takie rozmieszczenie świateł aby nie świeciły w okna.

Rodzaje lamp zewnętrznych

Lampy zewnętrzne narażone są na działanie czynników atmosferycznych jak deszcz, kurz, ochlapanie wodą, wiatr i korozja. Dlatego też przy wyborze lamp zewnętrznych zwracamy uwagę na współczynnik szczelności opraw IP, który powinien wynosić co najmniej 55.

Lampy halogenowe czy ledowe czy też lampy solarne? Co wybrać? Tradycyjne żarówki czy świetlówki dają dobre światło, jednak pochłaniają dużo energii elektrycznej i nie są przystosowane do pracy w niskich temperaturach. Na zewnątrz szczególnie dobrze sprawdza się oświetlenie ledowe, które doskonale radzi sobie w warunkach niskich i zmieniających się temperatur i ponadto jest energooszczędne. Lampy LED dają delikatne, rozproszone światło, które nie oślepia po zmroku. Jeśli potrzebujemy silniejszego strumienia światła, warto wybrać lampy halogenowe, które łatwiej jest nakierować na określony punkt.

Energooszczędnym rozwiązaniem są lampy solarne, które są niemal bezobsługowe. Lampy solarne idealnie nadają się do oznaczenia ścieżek w ogrodzie, gdzie nie jest potrzebne silne światło lecz tylko zaznaczenie gdzie znajduje się ścieżka.

Dobrym rozwiązaniem są lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Lampy z czujnikiem ruchu włączają się automatycznie gdy wykryją ruch. Mają one zasięg 10-15 metrów. Lampy włączą się, gdy zbliżamy się do domu ułatwiając otwarcie drzwi. Natomiast czujnik zmierzchu automatycznie włącza lampy po zapadnięciu zmroku i zapobiega temu aby czujnik ruchu włączał lampy w dzień.

Rodzaje lamp zewnętrznych:

  • reflektory – kierują strumień światła w określony punkt i najlepiej nadają się do podświetlania atrakcyjnych elementów ogrodu oraz do oświetlania wejścia do domu i podjazdu,
  • kinkiety to lampy zawieszane na ścianie, których zadaniem jest oświetlenie drzwi wejściowych czy też drzwi do garażu,
  • lampy najazdowe umieszcza się w gruncie lub w kostce brukowej, mają one mocne oprawy ze stali nierdzewnej aby wytrzymały nacisk jadącego samochodu, stosuje się je również do oznaczania drogi dojazdowej oraz ścieżek ogrodowych,
  • lampy słupkowe najczęściej znajdują zastosowanie do oznaczania światłem drogi i ścieżek ogrodowych.

Oświetlenie ogrodu

Zadaniem świateł w ogrodzie nie jest takie rozświetlenie ogrodu aby było jasno jak w dzień, lecz uzyskanie efektu romantycznej dekoracji. Reflektory podświetlające piękne drzewa od dołu, lampy punktowe rzucające światło na szczególnie piękne okazy roślin, rzeźby ogrodowe czy dekoracyjną architekturę ogrodową budują nastrój romantycznego zakątka.

Lampy z czujnikiem ruchu będą odstraszały pontencjalnych intruzów i zawiadamiały domowników, że ktoś jest w ogrodzie.

Zdarza się, że musimy iść do ogrodu po zmroku. Aby nie wpaść na krzew lub drzewo po ciemku warto oznaczyć ścieżki światłami, najlepiej z czujnikiem ruchu. Dobrym rozwiązaniem są lampy słupkowe lub lampy najazdowe. Dobrze jest również oznaczyć światłem oczko wodne. Idealnym rozwiązaniem są lampy podwodne, które nie tylko uchronią przed wpadnięciem do wody po ciemku lecz także stworzą piękny efekt iluminacji.

Planując oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu warto brać pod uwagę zarówno aspekt dekoracyjny jak i praktyczny. Oświetlenie najlepiej jest zaprojektować całościowo już na etapie budowy domu i projektowania ogrodu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *