Normy hemoglobiny glikowanej. Wszystko, co musisz wiedzieć


HbA1C- to z pewnością skrót, który wiele nam nie mówi. Jednak w badaniach i w medycynie, jest to określenie, a raczej wskaźnik oznaczający hemoglobinę glikowaną. Tak naprawdę, jest to kluczowy parametr, który pozwala diagnozować cukrzycę. Wobec tego śmiało można powiedzieć, że poziom hemoglobiny glikowanej powinien być regularnie sprawdzany, szczególnie u osób z predyspozycjami do rozwoju tego schorzenia. Jakie są więc normy hemoglobiny glikowanej?

Czym w zasadzie jest hemoglobina glikowana?

Zanim dowiemy się jakie są normy hemoglobiny glikowanej, warto na samym początku bliżej się jej przyjrzeć. Sama hemoglobina jest jednym z białek, które znajduje się w krwinkach czerwonych, czyli erytrocytach. Dodatkowo w krwi swoją obecność zaznacza także glukoza. Wówczas mamy do czynienia z procesem glikacji, w której te dwa składniki tworzą wiązania i przekształcają się w hemoglobinę glikowaną. Co ciekawe, związek ten krąży w naszych żyłach jedynie przez 120 dni i to właśnie wtedy jest najlepszy moment na to, by wykryć ewentualne przekroczenie wysokości stężenia cukru we krwi. Badania i normy hemoglobiny glikowanej są o wiele bardziej miarodajne, niż codzienne samobadanie pacjentów przy pomocy glukometru. Co więcej, wskaźnik ten pozwala również ocenić, czy wdrożona terapia u diabetyka rzeczywiście przynosi pożądane rezultaty.

Hemoglobina glikowana- norma

Hemoglobina glikowana i jej norma dla pacjentów z cukrzycą powinna być niezwykle istotna i dobrze znana. Co ciekawe, badanie tego wskaźnika jest zlecane u diabetyków- z unormowaną cukrzycą- co pół roku, zaś z nasilającymi się objawami schorzenia, nawet co trzy miesiące. Wobec tego jakie są normy hemoglobiny glikowanej? Otóż można powiedzieć, że:

  • u zdrowego człowieka norma hemoglobiny glikowanej to od 4 do 6%;
  • dla dorosłych diabetyków i dla dzieci oraz młodzieży z cukrzycą typu 2 norma hemoglobiny glikowanej to 6,5%;
  • u diabetyków, którzy nie kontrolują choroby mówi się o 7%, co jest jednocześnie znakiem, że konieczne są zmiany w leczeniu.

Niektóre schorzenia towarzyszące, mogą jednak zaburzać skutecznie stężenie hemoglobiny glikowanej. Mowa tu np. o niedokrwistości hemolitycznej, chorobie alkoholowej czy niewydolności nerek. Zaburzenia mogą pojawić się również w przebiegu ciąży czy u kobiet karmiących piersią. Wpływ na stężenie hemoglobiny glikowanej mogą mieć również niektóre leki.

Hemoglobina glikowana- jak obniżyć jej stężenie we krwi?

Normy hemoglobiny glikowanej są dla diabetyków i ich lekarzy cennym wskaźnikiem, który informuje ich o postępach w leczeniu. Warto jednak zauważyć, że poziom hemoglobiny glikowanej można również obniżyć, w momencie kiedy zbliża się on do górnej granicy czyli 7%. Wobec tego hemoglobina glikowana- jak obniżyć jej stężenie? Otóż można:

  • pić większe ilości wody;
  • spożywać tylko i wyłącznie produkty z niskim lub zerowym indeksem glikemicznym;
  • jeść częściej, jednak małe porcje;
  • zwiększyć poziom aktywności fizycznej.

Tak naprawdę, powyższe metody pomagają unormować cukrzycę i załagodzić jej objawy. Bardzo dobrym sposobem na to jak obniżyć hemoglobinę glikowaną we krwi, są również preparaty ziołowe, które można znaleźć na diabetyk24.pl. Mowa tu np. o piciu naparu z liści morwy białej, młodego jęczmienia lub stosowaniu spiruliny. W momencie jednak kiedy wyniki badań dalej są niepokojące, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż możliwe, że dobrane leki nie wykazują się pożądaną skutecznością. Trzeba wówczas rozważyć wprowadzenie zmian w dotychczasowej terapii, a następnie ponowienie badań.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *