Linoryt – nowoczesna ozdoba na ścianę


Linoryt kojarzy się nie tyle ze sztuka co z XIX-wiecznymi ulotkami politycznymi. Przywodzą na myśl bardziej obrazki o walce klasy robotniczej o wolność niż ładny obrazek na ścianie. Tymczasem linoryt może stanowić ciekawą, nowoczesną ozdobę twojego mieszkania.

Linoryt jako sztuka nowoczesna wymaga pewnej oprawy. Lubi puste miejsce, nie znosi zagracenia i bałaganu. Wspaniale prezentuje się na ścianie, gdzie wokół jest sporo przestrzeni. Jako ozdoba mieszkania prezentuje się tym lepiej, że doskonale widać go z drugiego końca pokoju. Charakterystyczna dla linorytu toporność sprawia, że z daleka widać każdy szczegół.

Moje mieszkanie urządzone jest w stylu nowoczesnym i linoryty doskonale się tu prezentują.

Linorytem zajmuję się od niedawna i stały się one moim ulubionym środkiem wyrazu artystycznego. Wykonanie linorytu nie jest trudne, niemniej jednak wymaga pewnych narzędzi, a wadą jest to, że trudno go wydrukować w domu.

Jak zrobić linoryt?

 1. Projekt linorytu  – Pierwszym etapem jest projekt i ważne jest aby przestawić swoje myślenie. Normalnie rysujemy lub malujemy operując czernią lub kolorem. W linorycie jest odwrotnie gdyż wycinamy to co będzie białe.  Ponadto linoryt wydrukuje się jako lustrzane odbicie matrycy i trzeba pamietać, robiąc projekt, że efekt będzie odwrócony.
 2. Narzędzia do linorytu – do wycinania slużą specjalne dłuta, które można kupić w sklepie zaopatrzenia dla artystów plastyków. Linoryt można wykonać na specjalnym linoleum, które można kupić również w sklepach dla plastyków.  Doskonale nadaje się również zwykłe linoleum podłogowe do kupienia w sklepach z wykładzinami podłogowymi. Jednak musi to być grube linoleum, najlepiej do powierzchni przemysłowych.  Wielu artystów i studentów posługuje się takim linoleum dlatego sprzedawcy w sklepach z wykładzinami dokładnie wiedzą jaki rodzaj linoleum się do tego nadaje.
 3. Odbitki – do odbitek potrzebna będzie farba na bazie oleju lub po prostu farby olejne. Papier do odbitek można kupić w sklepach dla plastyków. Żeby wykonać odbitkę potrzebna jest specjalna prasa, natomiast można linoryt odbić domowym sposobem np. mocno odciskając łyżką.

Linoryt może być także kolorowy. Metod wykonania linorytu kolorowego jest kilka. Można przeciąć linoleum na kilka kawałków i złożyć do odbicia jak puzzle. Inny sposób to metoda tracona, w której wycina się kolejne partie na tym samym linorycie. W tej drugiej metodzie praktycznie można zrobić tylko kilka odbitek i matryca ulega zniszczeniu. Procesu tego nie można powtórzyć z tą samą matrycą.

anioly2


5 odpowiedzi na “Linoryt – nowoczesna ozdoba na ścianę”

  • Można się zapisać na kurs lub zajęcia plastyczne. Wbrew pozorom nie jest to trudne, gdyż linoryt z założenia ma byc toporny. Czyli wystarczy pomysł i trochę wprawy.
   Problem jest tylko taki, że nie ma jak wydrukować linorytu samemu. To znaczy ponoć można wygniatać łyżką, ale to raczej żmudne zajęcie.

   • W przypadku linorytów o niewielkim formacie metoda odbijania łyżeczką może okazać się nawet mniej kłopotliwa, niż posługiwanie się ciężką, dużą prasą graficzną 🙂

 1. To prawda, że linoryt może wspaniale prezentować się w nowoczesnych wnętrzach. Oczywiście pod warunkiem, że dobierze się odpowiedni wzór, dopasowany estetycznie do stylu aranżacji wnętrza. A co do zakupu linoleum w sklepach budowlanych, to większość nie nadaje się nie ze względu na to, że są zbyt cienkie… tylko przez to, że nie są prawdziwym linoleum, a tylko wykładzinami pcv. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że to nie jest to samo 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *