Lawenda – uprawa i pielęgnacja i zastosowanie


Lawenda jest wiecznie zieloną roślinką wieloletnią pochodzącą z obszaru śródziemnomorskiego. Lawendą zainteresowałam się nie tylko ze względu na jej piękne, fioletowe kwiaty. Chodziło mi głównie o ochronę przed molami. Mole nie lubią zapachu lawendy. Oczywiście mole może odstraszyć nie roślina jako taka lecz susz. Doniczki przecież nie wstawimy do szafy z ubraniami.

Uprawa lawendy w doniczkach

  • lawenda powinna być sadzona w dużych doniczkach, gdyż korzenie rosną głęboko
  • lawenda lubi podłoże bardzo dobrze przepuszczalne, dlatego doniczki powinny mieć odpowiednie otwory w dnie i dobry drenaż, szczególnie że lawenda nie lubi wody stojącej w warstwie korzeniowej
  • dobrze znosi krótkie susze, nie znosi natomiast zalania. Lawendę uprawianą w doniczkach należy podlewać umiarkowanie, 1 – 2 razy w tygodniu. Podlewamy dopiero gdy ziemia wyraźnie przeschnie. Aby uniknąć przesuszenia gleby w czasie upału, dobrze jest pokryć wierzchnią warstwę gleby warstwą żwiru lub kamyków.
  • lubi żyzne i lekkie podłoże o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Podłoże powinno być bogate w wapń.
  • miejsce do uprawy lawendy powinno być słoneczne i przewiewne
  • lawendę nawozimy ostrożnie i umiarkowanie, gdyż może stracić aromat. Stosujemy specjalne nawozy do lawendy i odkwaszające.

Cięcie lawendy

Wiosną przycinamy lawendę tak aby przybrała kształt kuli. Skracamy gałązki mniej więcej do połowy.  Przycinamy tylko zielone gałązki. Nie tniemy gałązek zdrewniałych, gdyż bardzo długo się regenerują. Należy przycinać ostrożnie, aby nie uszkodzić zawiązujących się pąków.

Latem regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany.

Jesienią, w połowie września, przycinamy lawendę aby przygotować ją do zimy. Cięcia dokonujemy w ciepły, bezdeszczowy dzień.  Specjaliści nie zalecają przycinania lawendy jesienią, jeśli mamy zamiar ją przezimować, szczególnie jeśli będzie zimowana w mieszkaniu.

Kilkuletnia lawenda przestaje zdobić. Jeśli nie chcemy jej wyrzucać, trzeba ją radykalnie przyciąć.

Zimowanie lawendy

Lawendę można przezimować w pomieszczeniu widnym i chłodnym (5-10 stopni). Wiosną po przezimowaniu trzeba roślinkę zahartować. Przez ok. 2 tygodnie wynosimy roślinkę na zewnątrz na ok. 3 godziny. Rośliny przenosimy na balkon na stałe dopiero po 15 maja, wtedy gdy już miną przymrozki.

Roślina zimowana w mieszkaniu będzie dobrze rosła w lekkim przeciągu lub przy otwieranym oknie.

Istnieje możliwość przezimowania lawendy na zewnątrz. Zimę na zewnątrz może przetrwać tylko lawenda wąskolistna. Doniczki należy ustawić na jakiejś warstwie izolacyjnej  np. ze styropianu. Doniczki należy dokładnie opakować matą słomianą i agrowłókniną. Ostatni raz podlewamy lawendę w październiku, a następnie dopiero w kwietniu.

Lawenda w 2016 roku

Lawenda w 2017 roku

lawenda

Lawenda – jedna z nich pięknie kwitnie, druga zaś marnieje

Moja uprawa lawendy

Mimo, że lawenda uchodzi za roślinę łatwą w uprawie, mnie sprawia pewne kłopoty. W tym roku kupiłam dwie sadzonki u tego samego sprzedawcy. A jednak jedna z nich ma jakieś problemy. Prawdopodobnie błędem było dodawanie fusów od kawy jako naturalnego nawozu. Lawenda lubi podłoże zasadowe, zaś fusy z kawy zakwaszają glebę.

Latem wycięłam przekwitłe kwiatostany. Ususzyłam je na słońcu, umieściłam w woreczku i włożyłam do szafy jako ochronę przed molami.

Po tym zabiegu, jedna z roślinek ładnie odbiła i zakwitła. Ale na kwiaty czekałam około miesiąca. Druga lawenda prawie zmarniała.

Mamy już jesień i zastanawiam się, jak przezimować lawendę. Czy owinąć doniczki agrowłókniną i zostawić ja na zimę na oknie? Czy ustawić je na nieogrzewanej klatce schodowej? W poprzednim roku nie mogłam się zdecydować, ale lawendy w mieszkaniu zaczęły zamierać. Pomyślałam, że skoro jest to roślina ogrodowa, lepiej będzie im na zewnątrz. Rośliny umieściłam w osłonie styropianowej i opakowane agrowłókniną. Niestety roślinki nie przetrwały zimy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *