Kupujemy żelazko – na co zwrócić uwagę?


Prasowanie jest jedną z najbardziej nielubianych czynności domowych. Uznawane jest za trudne, pracochłonne i można się oparzyć. Mimo to żelazko jest urządzeniem niezbędnym w domu, szczególnie gdy pracujemy w firmie, gdzie zwraca się uwagę na elegancję. Na wakacjach lub po pracy możemy ubierać się w luźne stroje w stylu sportowym, które nie wymagają prasowania. Jednak do pracy musimy ubrać się elegancko. Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę kupując żelazko.

Żelazka na parę

Obecnie na rynku królują żelazka na parę, które wyposażone są w stały strumień pary oraz uderzenie pary. Para rozluźnia włókna tkaniny i sprawia, że można łatwiej rozprasować trudne zagniecenia. Kiedyś prasowało się zwykłym żelazkiem przez wilgotną szmatkę. Ten sposób prasowania był bardziej skuteczny w przypadku materiałów trudnych do prasowania jak len, jeans czy grube materiały lub też grube szwy. Obecnie żelazka wyposażone są w pojemnik z wodą, która jest zamieniana w parę i kierowana na materiał przez otwory w stopie żelazka stałym strumieniem lub nagłymi uderzeniami pary.

Strumień pary mierzony jest w gramach na minutę. Im większy jest strumień pary tym para głębiej wnika we włókna tkaniny ułatwiając prasowanie. Najtańsze modele żelazek oraz żelazka turystyczne wyposażone są w strumień pary 25 g/min, który wystarczy do normalnego, codziennego prasowania, jednak grubsze materiały trzeba prasować z obu stron. Bardziej wydajne żelazka mają strumień pary na poziomie 40-50 g/min. Taki strumień pary pozwala na wyprasowanie materiału złożonego na dwa, grubych materiałów lub trudnych do wyprasowania zagnieceń. Żelazko z większym strumieniem pary będzie szczególnie zalecane dla osób, które szyją zawodowo lub amatorsko, ponieważ mocny strumień pary jest w stanie rozprasować grube szwy.

Nie zawsze mamy do czynienia z grubymi materiałami, które trzeba dokładnie rozprasować, dlatego mocny stały strumień pary nie zawsze jest konieczny. Producenci wyposażyli żelazko dodatkowo w uderzenia pary. Jest to mocny strumień pary przez kilka sekund, który nawilża uporczywe zagniecenia, szwy czy miejsca trudne do wyprasowania i ułatwia ich rozprasowanie. Uderzenia pary przydadzą się jeśli tylko od czasu do czasu mamy do czynienia z trudnymi zagnieceniami. Uderzenia pary mają moc od 100 g/min. Im mocniejsze uderzenie pary tym łatwiej rozprasować trudne zagniecenia. Mocniejsze uderzenia pary pojawiają się w modelach żelazek z górnej półki.

Dodatkową sprawą, na którą należy zwrócić uwagę jest pojemnik na wodę. Im większy pojemnik tym dłużej możemy prasować bez konieczności uzupełniania wody. Lepszej klasy żelazka mają pojemniki na wodę o pojemności ok. 300 – 350 ml i jest to dość duży pojemnik. Niektóre żelazka marki Brown mają pojemniki 400 ml. Większy pojemnik oznacza z kolei, że żelazko będzie ciężkie i męczy rękę.

Warto zwrócić uwagę na otwór wlewu wody do pojemnika. W niektórych modelach żelazek otwór jest tak mały, że trudno wlewa się wodę i łatwo rozchlapać ją na prasowane ubranie.

Stacje parowe/generatory pary

Kiedyś stacje parowe spotykane były wyłącznie w profesjonalnych pralniach czy zakładach krawieckich. Obecnie coraz częściej goszczą w domach prywatnych. Chociaż ich koszt jest nadal wysoki.

Stacja parowa różni się tym od tradycyjnego żelazka, że posiada ona bazę, w której znajduje się pojemnik z wodą. Baza połączona jest z żelazkiem przewodem przewodzącym parę. Samo żelazko jest dość lekkie, gdyż nie ma pojemnika.

Stacje parowe posiadają dużo mocniejszy strumień pary i uderzenia pary niż standardowe żelazka.

Żelazka bezprzewodowe

Jakiś czas temu żelazka bezprzewodowe były hitem, gdyż spodziewano się, że brak plączącego się sznura będzie stanowić ułatwienie pracy. Obecnie ta technologia wychodzi z użycia. Jednym z nielicznych producentów AGD, którzy mają jeszcze żelazka bezprzewodowe w ofercie, jest Tefal.

Żelazko bezprzewodowe  należało zagrzać stawiając na bazę. Baza była sporych rozmiarów i zajmowała miejsce. Zdaniem osób dużo prasujących żelazko stygnie po jakimś czasie prasowania. Należało je odstawić na bazę i czekać aż się ponownie nagrzeje. Powodowało to przerwy w prasowaniu i stratę czasu. Może to było przyczyną niskiej popularności tego rodzaju żelazek .

Moc żelazka

Od mocy żelazka zależy szybkość jego nagrzewania i wytwarzania pary. Im większa moc żelazka tym krócej musimy czekać, aż żelazko się nagrzeje i szybciej możemy zacząć prasowanie. Standardem w lepszej klasy żelazkach jest moc 2400 – 2600 W. Wyższa moc żelazka oznacza wyższe zużycie prądu i większe rachunki za prąd.

Stopa żelazka

Modele żelazek z wyższej póki wyposażone są w emaliowane stopy ceramiczne, które ułatwiają prasowanie. Tańsze modele mają stopę ze stali nierdzewnej. Producenci prześcigają się w oferowaniu stopy żelazka, która ma dobrze rozłożone otwory emitujące parę, dobrze ślizga się po prasowanym materiale. Im większy poślizg stopy żelazka tym łatwiej się prasuje i ręka się nie męczy.

Rodzaj żelazka najlepiej uzależnić od ilości rzeczy do wyprasowania. Inne żelazko będzie potrzebne dla osoby, która codziennie prasuje kilka ubrań. Inne zaś dla dużej rodziny, gdzie prasuje się dużo i długo.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *