Kompozycja na balkon

turzyca, trawy ozdobne

Widoczną na zdjęciu kompozycję kwiatową wykonałam na warsztatach kompozycji kwiatowych. Kompozycja składa się z turzycy, żurawki i junkus spiralis.

Ostatnio zachwyciłam się trawami ozdobnymi. Są bardzo dekoracyjne, ale muszą mieć pewną oprawę i trochę miejsca. W gąszczu innych roślin nie będą się ładnie prezentować. Moja kompozycja w jutowej donicy wygląda pięknie. Turzyca to prawdopodobnie turzyca nowozelandzka frosted curls. Jest nieduża i jasnozielona. Lubi stanowiska słoneczne, dlatego dobrze nadaje się na południowy balkon.

Lubi stanowisko wilgotne lub umiarkowanie wilgotne, co oznacza, że trzeba ją regularnie podlewać. Ale nie lubi stojącej wody, gdyż korzenie mogą przegnić, szczególnie zimą.

Turzyca jest rośliną wieloletnią i powinna przetrwać zimę, jednak zaleca się lekkie okrycie.

Żurawka pochodzi z Ameryki Północnej i należy do roślin o ozdobnych liściach. Obejmuje ponad 50 odmian odznaczających się różnymi kolorami i deseniami na liściach. Niektóre mają liście gładkie, inne zaś z kolorowym żyłkowaniem. Mówi się, że nie ma byliny o bardziej barwnych liściach.

Żurawka ma drobne kwiaty, które pojawiają się późną wiosną i latem.

Żurawka najlepiej rośnie w półcieniu. Im ciemniejsze są liście tym potrzebuje mniej światła. Żurawka najlepiej nadaje się na rabaty i kompozycje z innymi, niskimi roślinami. Zaczęła ona zdobywać popularność jako roślina balkonowa, ze względu na dekoracyjność liści.

Żurawka może przezimować  w gruncie. Natomiast pojemniki powinny być okryte na zimę lub nawet przeniesione do pomieszczenia.

Juncus spiralis (sit rozpierzchły)

Ciekawa roślina o poskręcanych spiralnie, ciemno zielonych liściach. Tworzy kępy do 40 cm. Kwiaty są niepozorne i pojawiają się od kwietnia do sierpnia.

Roślinka lubi stanowisko słoneczne i wilgoć. Podłoże powinno być wilgotne, gdyż roślinka ta może rosnąć nawet w oczku wodnym. Jest to roślinka bagienna pochodząca z Rosji.  Doskonale nadaje się do pojemników jako roślina doniczkowa.

Jungus spiralis jest odporny na mróz. Jednak miłośnicy roślin na forach skarżą się, że u nich nie przetrwał zimy.

 

Zastanawiam się jak zabezpieczyć moją piękną kompozycję na zimę. Wszystkie te gatunki mogą przetrwać zimę w gruncie. Zaś doniczka musi być okryta. Najlepiej obudować doniczkę styropianem i wypełnić czymś puste miejsca.

Na warsztatach zalecono aby kompozycję zostawić na zimę na dworze, zabezpieczoną i okrytą. Roślina, która przezimuje będzie mocniejsza. Niewątpliwie wszystkie 3 roślinki są odporne na mróz jeśli rosną w gruncie. Pytanie jest czy przetrwają zimę w jutowej doniczce.

Rośliny doniczkowe mogą być przezimowane w pomieszczeniach zimnych i widnych. Kłopot w tym, że nie każdy takie pomieszczenie posiada. Wygrani są ci, którzy mają duże klatki schodowe, gdzie roślinki nie będą przeszkadzać sąsiadom.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *