Kobiecy wąsik – jak się go pozbyć


Meszek na górnej wardze u kobiet to zjawisko zupełnie naturalne. Włoski są ledwo widoczne. Problem zaczyna się wtedy, gdy włoski stają się ciemne i widoczne. Z problemem tym borykają się najczęściej panie po menopauzie, czyli w wieku więcej niż średnim. Kanon urody wymaga, aby twarz kobiety była jak najbardziej gładka i pozbawiona owłosienia. Wąsik nad górną wargą czy na brodzie u kobiet, kojarz się nie tylko z podeszłym wiekiem lecz także z brakiem dbałości o urodę, brakiem kobiecości i cechami męskimi. Tendencje kanonu piękności idą raczej w kierunku urody kobiecej, w której kobiecy wąsik to zdecydowany mankament i to duży mankament. Kobiecy wąsik wygląda po prostu brzydko i niechlujnie.

Jak się pozbyć włosków na twarzy?
Kobiecy wąsik powstawje najczęściej w wyniku zaburzeń hormonalnych, kiedy to pojawia się więcej hormonów męskich. Dzieje się tak u kobiet starszych, lecz problem ten może dotknąć również panie w każdym wieku. Niestety pozbycie się problemu nie jest łatwe. Mamy do dyspozycji domowe sposoby oraz metody oferowane przez gabinety kosmetyczne.

Czy można pozbyć się damskiego wąsika domowymi sposobami?
Niestety domowe sposoby nie są trwałe, gdyż nie usuwają cebulek włosowych, wskutek czego włoski odrastają. Dlatego też zabiegi te trzeba ponawiać.

  • golenie – to zdecydowanie najgorszy i niezalecany sposób na pozbycie się damskiego wąsika. Usuwanie włosków przy pomocy maszynki do golenia jest wygodny i bezbolesny, jednak na dłuższą metę przynosi efekty gorsze niż poprzednio. Włoski odrastają szybko, stają się przy tym grubsze i bardziej widoczne. Skutkiem takiego ułatwiania sobie sprawy może być konieczność golenia się kilka razy w tygodniu lub nawet codziennie.
  • wyrywanie pensetą – jest to sposób dużo bardziej skuteczny, gdyż włoski wyrywa się wraz z cebulkami. Dzięki temu włoski nie odrastają szybko. Niestety jest to metoda bolesna i nieprzyjemna. Jeśli włosków jest mało, wystarczy zastosować pensetę raz na 2 tygodnie. Jeśli jednak włosków jest dużo metoda ta może okazać się zbyt uciążliwa.
  • kremy do depilacji – krem to metoda łatwa w użyciu i bezbolesna. Krem do depilacji dziala na zasadzie rozpuszczania składników włosa. Krem nanosimy cienką warstwą na skórę z włoskami. Czekamy pare minut a następnie zdrapujemy krem wraz z włoskami specjalną szpatułką. Metoda ta nie usuwa cebulek, dlatego też włoski odrastają dość szybko. Zaletą tej metody jest łatwość użycia i brak bólu. Wadą są możliwe podrażnienia skóry i reakcje alergiczne. Krem do depilacji posiada w sobie chemię. Aby upewnić się czy krem nie wywoła reakcji alergicznej, należy zrobić próbę. W tym celu nanosimy niewielką ilość kremu na spodnią część przedramienia i usuwamy po kilku minutach. Jeśli w ciągu 24h nie doszło do reakcji alergicznej oznacza to, że kremu możemy używać. Warto pamiętać, aby kupować krem do twarzy.
  • depilacja na zimno – w sprzedaży dostępne są plastry do depilacji, które przyklejamy do zarośniętego miejsca. Następnie energicznie odrywamy plaster w kierunku odwrotnym do wzrostu włosków. Plaster nie usuwa dokładnie wszystkich włosków, może podrażniać skórę. Jednak jest to metoda szybka i dość skuteczna. Odrywanie powoduje ból, jednak jest on tylko chwilowy. Jest to świetne metoda na szybko, na przekład przed imprezą.
  • pasta cukrowa – działa na podobnej zasadzie jak plastry do depilacji. Pastę formujemy palcami w rodzaj plasterka i przyklejamy go na skórę z włoskami. Dokładnie wygładzamy pastę na skórze, a następne szybkim ruchem odrywamy ją w kierunku odwrotnym do wzrostu włosków. Dobrze jest zostawić koniec plasterka nie przyklejony do skóry, aby łatwo było go uchwycić. Użyty plasterek można użyć ponownie, aby usunąć resztę włosków. Pastę cukrową można kupić w drogerii lub zrobić samemu. Pasta składa się wyłącznie z cukru, soku z cytryny i wody, dlatego też jest to środek bez chemii, niepodrażniający i nie wywołujący alergii. Aby samemu zrobić taką pastę potrzebujemy 2 filiżanki cukru, 1/4 filiżanki soku z cytryny i 1/4 filiżanki wody. Całość mieszamy w rondelku i gotujemy na wolnym ogniu około 25 minut. Gdy pasta ostygnie można ją stosować.
  • rozjaśnianie włosków – metoda ta może okazać się skuteczna, jeśli mamy włoski jasne i mało widoczne. Najprostszy sposób to rozjaśnianie przy pomocy wody utlenionej lub maseczki z jogurtu i soku z cytryny.

Inne domowe sposoby polegają na nakładaniu na twarz maseczek z różnych składników, które po usunięciu odchodzą razem z włoskami.

  • maseczka z żelatyny i mleka – zostawiamy ją do wyschnięcia i zdejmujemy,
  • maseczka z kurkumy i mleka – zostawiamy na twarzy na 15 minut i zmywamy, maseczka dodatkowo dezynfekuje i oczyszcza skórę,
  • maseczka z kurkumy i białka jajka kurzego – zostawiamy na twarzy na 15 minut i zmywamy,
  • maseczka z kurkumy i wody – zostawiamy na twarzy na 15 minut i zmywamy,
  • maseczka z kurkumy i mąki z ciecierzycy – zostaw do wyschnięcia i zmyj.

Maseczki z kurkumy nie pomogą od razu. Należy je stosować początkowo 3 – 4 razy w tygodniu, później rzadziej. Maseczka osłabi włoski i sprawi, że będą mniej widoczne i będą dłużej odrastać.

Metody stosowane w gabinetach kosmetycznych
Większość gabinetów kosmetycznych oferuje zwyczajne usuwanie włosków ciepłym woskiem. Zabieg ten jest niedrogi, lecz nie usuwa włosków permenentnie. Zabieg należy regularnie powtarzać. Czy lepiej wykonać go samemu czy w gabinecie kosmetycznym? Zabieg na twarzy wymaga precyzji, zaś kosmetyczka wykona go dokładnie i skutecznie.

Tylko większe gabinety kosmetyczne dysponują urządzeniami pozwalającymi na zabiegi laserowe. Zabieg ten jest niestety kosztowny, zaś usunięcie włosków na twarzy wymaga kilku powtórzeń.

Niestety również mam ten problem. Jak do tej pory stosowałam tylko krem do depilacji, który okazał się skuteczny i nie wywołał żadnych niepożądanych reakcji. Włoski odrastają, lecz są słabsze i mniej widoczne.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *