kontynuacja Kleopatry – Nigdy się nie interesowałam tą postacią historyczną. Oglądając filmy o Kleopatrze wydaje się jakby jej panowanie było krótki – po śmierci Cezara, walka Antoniusza z Oktawianem i zaraz koniec. Tymczasem Kleopatra rządziła Egiptem ponad 20 lat i były to bardzo dobre rządy. Autorka stawia Kleopatrę w rzędzie najwybitniejszych kobiet władców w historii i przedstawia ją w bardzo dobrym świetle
Ciekawe jest to, że zdaniem autorki Antoniusz i Kleopatra chcieli stworzyć imperium hellenistyczne, które przeciwstawiłoby się potędze Rzymu. Czyli gdyby ta para zwyciężyła, lub przynajmniej obroniła się, doszłoby do podziału imperium tak jak to miało miejsce w czasach schyłku cesarstwa, które uległo podziałowi na część wschodnią i zachodnią. Trudno powiedzieć jak potoczyłyby się losy historii ale może lepiej. Rzym prowadził gospodarkę rabunkową w stosunku do prowincji. Prowincje rozwijały się mimo to gdyż budowano drogi, infrastrukturę, sami Rzymianie zaczęli się w nich i dbać o ich rozwój. Kto wie, czy gdyby w tamtych czasach powstało silne imperium hellenistyczne, inaczej potoczyły by się dzieje świata. Może to właśnie w tym regionie powstałby ośrodek cywilizacji. Może zresztą nic by to nie zmieniło bo te regiony zostały później zalane przez ludy arabskie i tureckie, które stworzyły cywilizację przewyższającą ówczesną cywilizację europejską. Dlaczego cywilizacja arabska podupadła? Nie wiem. Nigdy nie interesowała się historią tych krajów. Nie wydaje mi się, żeby przyczyną były wyprawy krzyżowe. Obecnie konflikt między światem chrześcijańskim i islamskim powoduje spekulacje na temat wypraw krzyżowych. Zastanawiam się dlaczego świat arabski biadoli z powodu wypraw krzyżowych a szczyci się jako zwycięzca. Przecież Arabowie przegnali europejskich rycerzy ze swoich krajów. Okazali się stroną zwycięską. Historia spłatała wszystkim figla – Europejczycy okazji się przegranymi a jednocześnie zyskali na krucjatach: ograniczyli ilość walk wewnętrznych przez pchnięcie mężczyzn bez ziemi za granicę, a co najważniejsze zetknięcie z inną wysoką cywilizacją spowodowało wzrost cywilizacji europejskiej. Powracający z krucjat przywozili ze sobą nową wiedzę, myśl techniczną, sadzonki roślin, wiedzę na temat medycyny itp.
Wracając do Kleopatry – w wielu filmach przedstawia się scenę jakoby Oktawian nie chciał śmierci Kleopatry i proponował jej życie w spokoju. Autorka sugeruje i myślę że słusznie, iż Kleopatra była dla Oktawiana niewygodna. Potrzebował pieniędzy, a Egipt był bogaty. Autorka przedstawia Oktawiana jako mistrza propagandy, który świetnie posłużył się pomówieniami aby przedstawiać Kleopatrę i Antoniusza jako wrogów świata rzymskiego, a następnie wybielał siebie twierdząc, że nie chciał śmierci Kleopatry.