Kamienie moczowe u kota


Opiekunowie kotów często obawiają się, że sterylizacja może wywołać u nich choroby moczu.  Choroby układu moczowego kota tzw. syndrom urologiczny nie mają związku z wiekiem ani płcią kota.  Choroby te związane są z otyłością, brakiem ruchu i stresem. Sterylizacja nie ma bezpośredniego związku z chorobami moczowymi kota, przekarmianie i brak ruchu prowadzące do otyłości.

Syndrom urologiczny jest bardziej groźny dla kocurów, gdyż ich cewka moczowa jest wąska i może zostać zatkana przez kryształ. W takim przypadku konieczna jest bardzo szybka interwencja lekarska, aby udrożnić cewkę moczową i nie dopuścić do zatrucia organizmu.

Syndrom Urologiczny kota oznacza wiele chorób ale najczęściej występujące to kryształy w moczu, które powodują bolesność oddawania moczu, krew w moczu a nawet zatkania cewki moczowej.

Jeśli w pęcherzu moczowym wytrącają się kryształy moczowe, kot ma trudność z oddawanie moczu i może zacząć brudzić w mieszkaniu. Dlatego jeśli twój czysty i grzeczny kot zaczyna nagle brudzić lub znaczyć w mieszkaniu, oddaj jego mocz do analizy aby zbadać czy nie jest chory.

Problemy moczowe u kota bardzo łatwo jest zauważyć. W takim przypadku nie można zwlekać z zabraniem kota do lecznicy weterynaryjnej. Może się zdarzyć, że jest to tylko infekcja i kot po otrzymaniu środków rozkurczowych i antybiotyków wysika się i wszystko będzie dobrze. Jednak  badanie moczu będzie konieczne aby stwierdzić czy w moczu wytrąciły się kryształy.

Po czym poznać że twój kot ma syndrom urologiczny:

  • kot co chwila wchodzi do kuwety i zostawia tam pare kropli moczu
  • krew w moczu
  • kot oddaje mocz w dziwnej pozycji z wygiętym do góry grzbietem, napręża się, miauczy i widać że go to boli
  • kot nagle zaczyna znaczyć podnosząc zad do góry i sikając do góry

Jeśli badanie moczu wykaże kryształy kot musi przejść na specjalną dietę. Niektóre rodzaje kryształów można rozpuścić przy pomocy specjalnej diety, zaś w przypadku innych rodzajów kamieni dieta zapobiega ich namnażaniu. Niezamożni opiekunowie kotów obawiają się kosztów takie karmy. Jednak chory kot musi dostawać tylko i wyłącznie karmę leczniczą i nic ponadto. Karmy te są bardzo smaczne dla kotów. W rezultacie koszty utrzymania kota wcale się nie zwiększają. Ponadto podawanie kotu wyłącznie suchej karmy jest łatwiejsze.

Po kilku miesiącach należy powtórzyć badanie moczu aby stwierdzić czy kryształy nadal są. Jeśli ich nie ma można odstawić kotu karmę. Jednak jest to problem nawracający, dlatego badania moczu trzeba robić cyklicznie.

Kryształy moczowe u kota

Najczęściej występującymi kryształami moczowymi u kota są kamienie amonowo-magnezowe (struvity) i kamienie szczawianowe (oxalaty).

  • struvity występują w środowisku zasadowym i można je rozpuścić przy pomocy karmy. Kot powinien jeść karmę rozpuszczającą struwity. Nie powinien jeść karmy zwykłej puszkowej. Natomiast można mu podawać od czasu do czasu mięso.
  • oxalaty – kamienie szczawianowe występują rzadziej i powstają w środowisku kwaśnym. Nie można ich rozpuścić przy pomocy karmy. Karmę stosuje się aby zapobiec namnażaniu się kamieni. Kotu należy zrobić badanie usg aby stwierdzić czy nie ma dużych kamieni. Takie kamienie usuwa się chirurgicznie. Po zabiegu trzeba co jakiś czas badać kotu mocz aby stwierdzić czy kamienie nie powracają.

Kamienie te wzajemnie się wykluczają. Dlatego trzeba dawać kotu karmę na konkretne kamienie. Koty zdrowe nie powinny jeść tej karmy. Dlatego jeśli masz w domu 2 koty lub więcej musisz jakoś opracować metodę aby tylko chory kot jadł specjalistyczną karmę a inne nie miały do niej dostępu.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *