Jak żyć z pasją


Oglądałam ostatnio film Anonymus – świetny, niesamowite i zaskakujące zakończenie intrygi. Film pokazuje pasje w życiu człowieka i kto może się jej bezkarnie oddawać a kto nie. Teraz może jest pod tym względem lepiej. Ale jak świat światem ludzie oddający się pasji uważani byli z głupków i idiotów, którzy marnują czas na bzdury. Jak się tak zastanowić pieniądze wcale nie ułatwiają realizację pasji. Wydaje się, że większość wybitnych artystów w historii to ludzie pochodzący z biednego ludu. Biedakom znacznie łatwiej było porzucić zwyczajne życie i zostać artystom. Społeczeństwo nie tolerowało jeśli ktoś przeznaczony do pracy menadżera zajmował się sztuką zamiast zarządzaniem majątkiem. Dlatego rzadko zdarzało się aby wielcy artyści wywodzili sie z arystokracji. Szczególnie że niestety pasja rzadko idzie w parze ze zdolnościami biznesowymi. Przeważnie artyści maja impresariów, którzy ich wykorzystują finansowo albo klepią biedę.  Historia zna krolów i książąt, którzy oddawali się róznym pasjom, ale oceniano ich raczej jako wariatów.

W dzisiejszych czasach też tak jest. Pasja musi być na tyle silna aby przeciwstawić się naciskowi społeczeństwa, które wymaga zwyczajnego zajęcia się zarabianiem pieniędzy na utrzymanie rodziny i stabilnego, uregulowanego życia.

Zastanawiam się dlaczego w scenariuszu Lord Cecil porzucił swój misterny plan, który budował przez lata. Raczej nie dlatego, że przyszły król okazał się wariatem, który oddawał się swojej pasji zamiast dbać o interesy. Osadzenie na tronie kogoś takiego było raczej korzystne, gdyż sprytny doradcza właściwie rządził w imieniu marionetki. W tej intrydze chyba chodziło o to, że Cecil nie doczekał się męskiego wnuka. Z drugiej strony miał wnuczkę, a przecież w Anglii kobieta mogła odziedziczyć tron. Na pewno artystyczne zamiłowania i brak zdolności biznesowych nie było w historia przeszkodą we wstąpieniu na tron. Ta intryga wydaje się trochę naciągana.

Samą królową Elżbietę pokazano trochę w marnym świetle jako raczej marionetkę w rękach Cecilów, którzy właściwie rządzili Anglia.


Jedna odpowiedź do “Jak żyć z pasją”

  1. Ciekawy artykuł, taki inny niż reszta.
    Niestety dużo ludzi żyje szarością dnia, nie poświecając czasu niczemu innemu. Ważne aby w życiu towarzyszyła pasja!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *