Jak usunąć wosk z ubrania

Wosk na ubraniu to nie lada problem. Głęboko wkleja się we włókna tkaniny i trudno go usunąć. Ponadto tworzy brzydką, widoczną plamę, którą ciężko jest sprać. Wosk potrafi zepsuć romantyczną kolację przy świecach, kiedy to stearyna ze świecy kapnie na twoją ulubioną bluzkę lub spodnie.

Zajmowałam się taką dziedziną artystyczną jak batik, gdzie pracuje się z woskiem. Niezbędne jest przy tym noszenie jakiejś odzieży ochronnej czy też fartucha, gdyż wosk potrafi kapnąć na ubranie. I niestety dzieje się to dość często. Wosku nie da się wykruszyć. Nawet zdrapany pozostawia białą plamę.

Czy jest dobry sposób na usunięcie wosku z ubrania?

Przede wszystkim wosku nie należy usuwać z ubrania, gdy jest jeszcze świeży. Nie powinno się pocierać ubrania ani zdrapywać wosku. Należy poczekać aż wosk dokładnie wyschnie. Jednym z dobrych sposobów aby usunąć wosk jest zamrożenie ubrania. Strój zachlapany woskiem wkładamy do zamrażalnika. Gdy dobrze zamarznie staje się twardy i suchy. Wtedy łatwiej usunąć to tępym narzędziem.

W niektórych przypadkach wosk daje się usunąć całkowicie. Jeśli to się nie udało i we włóknach ubrania pozostały resztki wosku, trzeba usunąć go przez rozgrzanie. W tym celu umieszczamy bibułę, papier toaletowy lub ręcznik papierowy po obu stronach zabrudzonego ubrania i prasujemy dotąd aż wosk się nie rozpuści i nie wniknie w papier. Po tym zabiegu może zostać na ubraniu tłusta plama, którą można zwyczajnie sprać w pralce w temperaturze 60 stopni.

Co zrobić jeśli plamy z wosku znajdują się na ubraniu, którego nie można prać w wysokich temperaturach, jak jedwab lub wełna. W takim przypadku można usunąć plamę przy pomocy octu spirytusowego lub spirytusu.

Tymi samymi środkami usuwamy plamę po kolorowej świecy. W przypadku plam wosku z kolorowych świec nie prasujemy ich, gdyż możemy wprasować barwnik i wtedy wypranie kolorowej plamy może się nie udać.

Jak widać usunięcie plamy z wosku nie jest trudne. Ważne jest tylko aby nie wpadać w panikę i nie wydrapywać świeżego, miękkiego wosku i nie pocierać tkaniny.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *