Jak szybko i łatwo nauczyć się angielskiego


Jak się nauczyć rozumieć tekst mówiony – angielskiego lub innego obcego języka?
Po prostu słuchaj! Nie przejmuj się, że początkowo nic lub niewiele rozumiesz.
Tak musi być. Potrzeba paru miesięcy aby oswoić się z językiem.
Wbrew pozorom musisz słówek wyszukiwać w słowniku. Tekst mówiony jest tak szybko, że zanim znajdziesz jakieś słówko już umyka cała dalsza część tekstu. I tak wyłapiesz sens, nawet jeśli nie zrozumiesz niektórych słówek.

Czego słuchać?
Gdy ja się uczyłam angielskiego nie było jeszcze internetu więc słuchałam TV i kaset.

 • TV – ja oglądałam TV po angielsku. Mniej więcej po roku doszłam do takiego etapu, że rozumiałam prawie wszystko oglądając film sensacyjny.
  Obecnie coraz trudniej o programy TV w wersji oryginalnej bo w większości kablówek wszytko jest czytane przez lektora. Można zciągnąć filmy z sieci lub kupić DVD z różnymi wersjami językowymi.
  Lepiej zacząć od czegoś łatwego i czegoś co nas nie zniechęci. Łatwiej jest zrozumieć brytyjski niż amerykański. Łatwiejszy języka znajdziemy w serialach a nie w filmach sensacyjnych.
  Jak rzucimy się na głęboką wodę i zaczniemy oglądać amerykańskie filmy sensacyjne to szybko się zniechęcimy. Będziemy się irytować, że nic nie rozumiemy.
  Dobijające jest obejrzeć kryminał i nie zrozumieć kto zabił i dlaczego.
  Jestem pewna, że średnio-zaawansowany zorientuje się kto zabił z samych obrazków ale będzie się skręcał bo nie dowie się dlaczego.Lepiej więc wybrać sobie coś łatwiejszego. Np. serial obyczajowy lub komediowy. Wybierz sobie jakiś fajny serial, gdzie akcja toczy się powoli, nie ma szczególnych zagadek. Dodatkowo serial nadawany jest cyklicznie co załatwi systematyczność nauki. Polubisz bohaterów co jeszcze bardziej zwiększy motywację.
 • Teksty audio – kiedyś miałam pracę nie wymagającą uwagi, do tego towarzystwo było nieciekawe, i całymi dniami siedziałam z walkmenem na uszach i słuchałam bajek z kaset. Obecnie takie audycje można znaleźć w sieci.Znalazłam ciekawą stronę do nauki angielskiego:
  http://www.listen-to-english.com
  zawierająca podcasty czyli teksty czytane przez lektora. Na stronie znajdziemy teksty na różne tematy, które związane są z jakimś słówkiem. Tekstu można odsłuchać lub pobrać sobie na dysk. Podcasty czytane są powoli i wyraźnie, tak że łatwo zrozumieć.Najlepiej nagrać sobie trochę takich MP3 na komórkę lub odtwarzacz i słuchać na spacerze, jadąc do pracy, w czasie sprzątania czy jakichś prac domowych nie wymagających koncentracji.
 • YouTube jest kopalnią filmików w różnych językach. Są krótkie. Można przesłuchać drugi raz. Mało tego są to filmiki czyli obraz ułatwia ci zrozumienie.
 • Radio – w sieci można znaleźć masę stacji radiowych do słuchania.
 • Piosenki – dla mnie ogromną motywacją do nauki języków była muzyka rozrywkowa.  Przez lata byłam fanką Michaela Jacksona i chciałam czytać materiały prasowe na jego temat.  Oczywiście chciałam znać język ojczysty idola.Niestety piosenki trudno jest zrozumieć ze słuchu. Śpiewane są niewyraźnie. Teksty są trudne, pełne idiomów, gier słownych i skrótów myślowych. Sieć też nam tu pomoże. Jest masa miejsc skąd możesz zciągnąć teksty piosenek. Przetłumacz je sobie żeby zrozumieć treść a potem podśpiewuj w myśli. To bardzo fajne.
  Jeśli lubisz muzykę możesz słuchać z YouTuba lub mp3 i język angielski niemal sam ci wejdzie do głowy.

Jedna odpowiedź do “Jak szybko i łatwo nauczyć się angielskiego”

 1. No to zainteresowanym polecam ebook Rozmowe kwalifikacyjną po angielsku ze stronki eprofess, jest naprawde rewelacyjny i pomocny , a mi bardzo pomogl na mojej rozmowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *