Jak przesłać pliki na serwer?


Gdy już wykupisz hosting, masz swój login i hasło, możesz się zalogować do swojego konta na serwerze.
Trzeba przesłać pliki na serwer.

Jeśli tworzysz stronę statyczną w html to musisz przy każdej aktualizacji czy zmianie od nowa wysyłać zmienioną stronę na serwer.
Jeśli tworzysz dynamiczną stronę typu blog wordpress lub stronę w joomla, wystarczy tylko 1 raz przesłać pliki przy instalacji.
Ew. jeśli chcesz zmodyfikować wygląd strony możesz zrobić własną grafikę na stronę i podmienić ją wysyłając na serwer do odpowiedniego katalogu. Ale nie jest to konieczne. Możesz kupić  skórke płatną aby mieć taka jakiej nikt inny nie ma.

Masz 2 możliwości:
– panel administracyjny – logujesz sie do panelu i tu możesz dokonywać zmian, konfiguracji w zależności od tego na co panel pozawala. Tu możesz przypisać katalog do swojej domeny, utworzyć subdomeny, utworzyć bazę danych dla bloga.
W panelu administracyjnym można też wstawiać pliki na serwer ale jest to dość uciążliwe, gdyż trzeba przesyłać pliki pojedyńczo, ręcznie tworzyć katalogi. W przypadku pomyłki przy przesyłaniu dużej ilości plików np. wordrpessa, blog nie da się zainstalować.

Możesz przesłać jednorazowo wiele plików przy pomocy ftp – można przesłać całość jednym kliknięciem myszy. Potrzebujesz programu tzw. klienta ftp, np. filezilla, którym będziesz przenosił pliki z dysku swojego komputera na serwer. Program taki posiada 2 okna – jedno pokazuje pliki na twoim dysku, drugi pliki na serwerze. Po prostu przesyłasz pliki.

Najpierw dodajesz do programu ftp konto – wpisujesz login, hasło i nazwę serwera i twój program łączy się z twoim hostingiem i możesz przesłać pliki.

Obejrzyj filmik
Aby zainstalować bloga wordpress trzeba rozpakowane pliki wordpressa przesłać na serwer. Ważne jest aby pliki te umieścić nie w katalogu głównym, lecz utworzyć dodatkowy katalog i do niego przelać pliki wordpressa lub statycznej strony www. Warto aby ten katalog miał nazwę związaną z tematyką twojego bloga.

Ważne jest aby każdy blog i stronę www umieszczać w osobnym katalogu. Może na razie myślisz tylko o 1 blogu. Ale w przyszłości będziesz na pewno chciał mieć więcej blogów, może zainstalować blog dla kogoś z rodziny na tym samym hostingu. Nie można wszystkiego wlewać do katalogu głównego, gdyż pliki będą się nadpisywać i wszystko przestanie działać.

Na jednym hostingu możesz mieć tyle blogów i stron na ile pozwala ilość wykupionego miejsca. Ważne jest aby twój hosting pozwalał na przypisanie nieograniczonej ilości domen i subdomen, gdyż warto dla każdego bloga i strony www mieć osobną domenę lub przynajmniej subdomenę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *