Jak poprawić sobie życie przy pomocy NLP


Dziś byłam na evencie organizowanym przez Polską Akademię NLP. Miałam szczęście gdyż event odbywał się bardzo blisko mojego miejsca zamieszkania. Poprzedni event był czymś w rodzaju egzaminu dla nowych trenerów, którzy przedstawiali grupie jakąś tematykę. Dzisiejszy event stanowił wykład w czasie którego Paweł Mróz opowiadał jak różnymi metodami poprawić sobie życie.

Na samym początku powiedział, że uczymy się tu i teraz i nie ma co robić notatek, do których się i tak nie zajrzy. Dlatego nie zrobiłam notatek. Zapamiętałam 4 istotne elementy, które warto zapamiętać i wprowadzić w życie:

 1. zmiana naszych myśli poprzez zmiany w ciele
  1. można przerwać nieprzyjemny dialog wewnętrzny przez unieruchomienie języka (wystawienie lub przygryzienie). Otóż w czasie gdy prowadzimy dialog wewnętrzny, mówiąc sobie w myślach, czasem niezbyt przyjemne teksty, nasz język wykonuje mikroruchy jak w czasie mówienia. Jeśli to uniemożliwisz i zablokujesz dialog wewnętrzny się przerwie. Dlatego nie bój się wystawiać język.
  2. jeśli przysypiasz w czasie pracy wyprostuj się i zrób pare głębokich wdechów
  3. będąc rozluźnionym nie można się wściekać. Dlatego jeśli jakaś osoba bardzo cię drażni to rozluźnij ciało, zrelaksuj się, rozluźnij mięśnie.
 2. najprostsza i najlepsza medytacja 30-sekundowa – ustaw rękę przed oczami, kciukiem do siebie, podnieś troche do góry i wpatruj się w nią przez 30 sekund. Wpatrując się w swoją dłoń nie można jednocześnie prowadzić dialogu wewnętrznego albo planować tego co chcesz zaraz zrobić. Zdaniem PM taka medytacja codziennie przez 30 sekund – potem można przedłużyć do 1 minuty – wzmocni siłę twojego umysłu
 3. 4 pytania – przekonania potrafią utrudniać życie. Mimo że są naszymi przekonaniami nie są one w 100% prawdziwe. A jednak wierzymy im i utrudniamy sobie życie. PM opowiadał jak przekonanie o tym jak utrudniał sobie pisanie książki po angielsku, przekonaniem, że może to zrobić tylko native speaker. Takie przekonania warto podważać. Zdaniem PM podważanie takich ustalonych przekonań to jedna z najważniejszych spraw w naszym życiu. Proponuje zadać sobie 4 pytania:
  1. czy to prawda
  2. czy to w 100% prawda
  3. jak się czujesz wiedząc że to prawda
  4. jak byś się czuł gdyby tego przekonania nie było
 4. EFT – jest to system oparty na akupunkturze, dowiedziony naukowo. Pomaga uwalniać dręczące nas emocje, zwłaszcza uwalniać traumę z przeszłości, różne trapiące nas zdarzenia w przeszłości. EFT polega na mocnym pukaniu punktów na ciele: czubek głowy, między brwiami, przy kąciku oka poniżej skroni, pod okiem, pod nosem, na brodzie i w górnej części mostku i inne. Metoda ta stosowana u ludzi, którzy przeżyli traumę pozwala im uwolnić się w ciągu 2-3 tygodni, a czasem szybciej.

Jeśli chodzi o EFT to moim idolem jest Robert Smith, który używa metody uwalniania przez opukiwanie punktów: między brwiami, przy kąciku oka, pod okiem, między obojczykami, następnie chwytasz się za nadgarstek, oddychasz głęboko i mówisz „spokój” wyobrażając sobie relaks. Żeby się tego nauczyć wystarczy wpisać na YouTube Robert Smith i oglądać wideo z jego sesji terapeutycznych.

 

 


7 odpowiedzi na “Jak poprawić sobie życie przy pomocy NLP”

 1. Osobiście jakoś nie mam przekonania do NLP, NLS itp. Strasznie naciągany pic na wodę z tego wszystkiego… Przekona mnie ktoś jakoś?

 2. Uwielbiam ta stronę i wszystkie artykuły na niej zawarte! Zawsze kiedy mam gorszy dzień, już mi się niczego nie chce siadam i czytam tego bloga i od razu jakoś jest mi lepiej 🙂 Dziękuję bardzo

 3. Taki fajny artykuł. Proponował bym odnieść się do źródeł.
  – jest to system oparty na akupunkturze, dowiedziony naukowo. I tu brakuje jakie to źródło.

  Po za tym jest zgrabnie napisane.

  P.S. Te wyskakujące banery trochę mogą irytować czytelnika. Sprawedź w analyticsie czy to ich wprowadzeniu nie spał Ci czas penetracji strony.

  • To są moje wrażenia po evencie nlp. Fajny, podobało mi się. Nie muszę podawać źródeł. Firma, która sprzedaje kursy NLP niech się martwi o odniesienie do źródeł, w końcu zarabiają na tym. Ja mogę najwyżej sobie napisać czy mi się podoba czy nie.

   Ostatnio ktoś mi powiedział, że NLP to ściema i po szkoleniach ludzie mają więcej problemów czy przed: „Zagubieni ludzie biorą kredyty bo wierzą tym cwaniakom ze im pomoga zadłużają się a rezultaty po roku takich „odczarowań” są jeszcze gorsze niż były na pooczątku”. Aż się nie chce wierzyć. Nie byłam do tej pory na prawdziwym szkoleniu NLP bo za drogie. Nie wiem co o tym myśleć. Ale może nie będę tak żałować, że mnie nie stać na takie szkolenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *