Odchudzanie – jak poprawić kondycję fizyczną

sport i fitness

W dobie, kiedy większość ludzi cierpi na nadwagę lub otyłość, zaś obowiązujący kanon piękna ludzkiego ciała wymaga abyśmy byli szczupli.  Większość ludzi stara się schudnąć w lepszym lub gorszym skutkiem. Popularność zyskują studia fitness, siłownie, urządzenia sportowe.

Obecny tryb życia większości ludzi nie przewiduje dużej aktywności fizycznej. Większość zawodów wykonuje się w pozycji siedzącej, zaś w domu wolny czas również spędzamy siedząc głownie przed telewizorem lub komputerem.
Aby zachować ładny wygląd i zdrowie ważne jest aby dać sobie dodatkową dawkę ruchu, która zapewni nam nie tylko lepszą kondycję fizyczną lecz także zapobiegnie wielu chorobom cywilizacyjnym. Według najnowszych badań przyczyną większości chorób jest stres i nadwaga. Oba te problemy możemy zniwelować przez aktywność fizyczną.

Najprostszym sposobem zapewnienia swojemu ciału więcej ruchu są spacery z psem. Pies wymaga wyprowadzania 3 razy dziennie a niektóre rasy wymagają wybiegania się. Innym sposobem są długie spacery lub bardzo popularny jogging. Wynalazkiem ostatnich lat jest Nordic walking czyli chodzenie podpierając się specjalnymi kijkami jakby jeżdżenie na nartach bez nart. Nordic walking jest szczególnie korzystny dla ludzi starszych, którzy chcą poprawić kondycję, gdyż nie wymaga wiele wysiłku. Wystarczy tylko kupić kijki do nordic walking i zmobilizować się do codziennego chodzenia.

Dla bardziej wytrzymałych alternatywą będzie jogging czyli po prostu bieganie truchtem. Jogging jest bardzo popularny i spacerując w parku widzimy biegających ludzi w różnym wieku. Kolejnym sposobem poruszania się i spalenia zbędnego tłuszczu jest jazda na rowerze. O popularności tego sportu świadczy ilość ścieżek rowerowych, które są prawie na każdej ulicy.

Sport i fitness stały się nieodłączną stroną biznesu, gdyż zapracowani ludzie spędzający wiele godzin w biurach potrzebują ruchu aby się odstresować i zapobiec chorobom. Dziś zdecydowana większość hoteli oferuje przynajmniej saunę. Coraz więcej hoteli oferuje siłownię, salę fitness, baseny, wypożyczanie rowerów aby goście w podróży służbowej mogli się zrelaksować i nabrać energii do pracy.

Co oferują dziś popularne kluby fitness? Mamy do dyspozycji siłownie z urządzeniami siłowymi, na których można rzeźbić sylwetkę i poprawiać siłę fizyczna. Ponadto popularne sa urządzenia cardio jak bieżnie, rowery, stepery, które wyrabiają kondycje. W siłowni profesjonalni instruktorzy doradzają jak ćwiczyć skutecznie i bezpiecznie.
Osoby, które kładą większy nacisk na odchudzanie, kondycję, mogą wybrać ćwiczenia fitness jak aerobik, pilates, ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, jogę, lub taniec.

Wrogiem kondycji fizycznej w dzisiejszych czasach jest nuda. Po prostu nie chce się nam ćwiczyć. Rozwiązaniem dla osób, którym nudzą się ćwiczenia gimnastyczne są zajęcia taneczne, które są po prostu dobrą zabawą. Ostatnio bardzo popularny stał się latynoski taniec Zumba. W większości miast odbywają się zajęcia bardziej egzotycznych tańców jak taniec w kręgu, taniec brzucha, taniec hinduski i wiele innych.

Dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, niewytrenowanych, lub niepełnosprawnych jest tai chi. Tai chi opiera się na starożytnej chińskiej sztuce walki ale z walką nie ma nic wspólnego. Ćwiczenia polegają na wykonywaniu ciągu kroków z rozciąganiem ciała, których celem jest pompowanie krwi i polepszenie krążenia.

Jeśli jednak ktoś nie lubi żadnej aktywności fizycznej, albo chce uzyskać efekty szybciej i z mniejszym wysiłkiem warto zapoznać się ze sposobami na odchudzanie, które proponuje medycyna chińska.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *