Jak pokonać nieśmiałość
Amerykański psycholog i pisarz Jeffrey T. Guterman, Ph.D wypowiada się na temat nieśmiałości.
Nieśmiałość oznacza wycofywanie się z życia społecznego. Nieśmiałość oznacza wycofanie się, unikanie życia społecznego, odkładanie na później, niepokój i w rezultacie nie dostajesz tego czego chcesz to znaczy związków z innymi ludźmi.

Nieśmiałość łączy się z nieracjonalnym przekonaniem kiedy to pragnienie sukcesu i akceptacji przemienia się w żądanie. Ludzie tworzą własne uczucia i szkodzą sobie przekształcając zdrowe pragnienia w żądania, przymus, powinność, rozkazy.
Zdrowe pragnienie to pragnienie sukcesu, akceptacji, aby inni ludzie i świat traktował nas dobrze, był wobec nas w porządku.
Kłopoty wynikają z tego, że to pragnienie zamieniamy w poczucie, że tak ma być i tak musi być.
Jest bardzo dobrze być kompetentnym i dobrze sobie radzić ale nie ma takiego przymusu. Nie musimy tacy być.
Podobnie jest bardzo dobrze jeśli jesteśmy akceptowani przez innych ludzi ale nie musimy. Fajnie gdy ludzie dobrze o nas myślą ale nie potrzebujemy tego.
Byłoby super gdybyśmy nie nawalali ale skoro jesteśmy omylnymi ludźmi robimy błędy, mylimy się.
Ludzie żądają aby zawsze odnosili sukcesy, byli perfekcyjni. Podobnie chcą nigdy nie być odrzucani, nawet przez obcych ludzi.

JG opowiada o swoim mentorze, który poradził sobie z nieśmiałością gdy był młody. Otóż ów mentor poszedł do parku i podchodził do każdej atrakcyjnej kobiety, którą spotkał, uśmiechał się i mówił coś. Udawało mi się mile pogawędzić. W ciągu całego dnia udało mu się umówić tylko z 1 dziewczyną, która i tak w ogóle się nie pokazała. Po tym doświadczeniu całkowicie przestał się obawiać odrzucenia.

Radził potem JG aby zrobił to samo. JG był bardzo nieśmiały i musiał się zmuszać żeby to robić. Podchodził do kobiet, uśmiechał się i coś mówił (made a statement). W tym momencie przypominał sobie co jego mentor mu mówił: Jeff jeśli będziesz pierwszym facetem, który umrze z powodu podejścia do pięknej kobiety, wyprawimy ci wspaniały pogrzeb.

Aby poradzić sobie z nieśmiałością:

  • zdaj sobie sprawę, że powodujesz samemu wychowanie się, odkładanie na później, i niepokój. Zastanów się, czy dla ciebie bycie odrzuconym to jest coś nieprzyjemnego (pain in the ass) czy też coś znacznie gorszego.
  • odrzuć nieracjonalne przekonanie, że musisz zawsze dobrze sobie radzić ponieważ nie musisz. Ponieważ jesteś omylnym człowiekiem, który nie może zawsze sobie dobrze radzić. Normalny omylny człowiek nie może żądać od siebie bycia doskonałym.
  • nie możesz żądać od innych ludzi aby zawsze cię akceptowali. Ludzie patrzą na siebie przez pryzmat własnych przekonań. Czyli jeśli coś im się w tobie nie podoba jest to raczej związane z nimi niż z tobą.
  • porzuć wymaganie od siebie bycia zawsze doskonałym, zawsze radzenie sobie dobrze, nie popełniania błędów. Przestań wymagać od ludzi aby zawsze cię akceptowali i nigdy nie odrzucali. Ośmiel się być sobą. Bycie sobą oznacza robienie tego co ty chcesz, tego co ty naprawdę chcesz i nie robienie tego czego nie chcesz robić w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *