Jak oszczędzać wodę

Minęły czasy, kiedy wodę wykorzystywało się bez opamiętania. Dziś już coraz więcej osób jest świadomych ochrony środowiska i stara się oszczędzać wodę. Nawet jeśli kogoś nie interesuje środowisko i jego problemy, dba o swój portfel, a rachunki za wodę mogą być duże.

Wydaje się pozornie, że wody na świecie jest dużo. Działa ona w systemie zamkniętym i nie powinna się skończyć. Nie chodzi jednak o wodę w ogóle, lecz o wodę zdatną do picia. Ilość tej wody jednak zaczyna się zmniejszać. Przyczyną jest zatrucie środowiska, zanieczyszczenia, ścieki i zmniejszanie się ilości wód gruntowych.

W moim domu rodzinnym nikt wody nie oszczędzał. Pamiętam jak woda cały dzień lała się małym strumyczkiem i nikt nie zwracał na to uwagi. Cieknące krany były codziennością. Kilka lat temu rodzina zaczęła się uskarżać na wysokie rachunki za wodę i należało coś z tym zrobić. Zaczęło się sprawdzanie i naprawy: cieknących spłuczek, cieknącego kranu do węża ogrodowego, kapiących kranów.

Jak oszczędzać wodę

Wodę trzeba oszczędzać, jeśli nie z troski o środowisko i przyszłe pokolenia, to z troski o własne finanse. Jak zatem oszczędzać wodę.

Podstawową sprawą, od której trzeba zacząć to przegląd instalacji wodnej i kanalizacyjnej w mieszkaniu. Sprawdzamy czy woda gdzieś nie przecieka.

Warto również sprawdzić, czy nie przecieka wodomierz. Zapisujemy stan licznika w momencie, gdy nikt nie będzie korzystał z wody przez jakiś czas, na przykład gdy rodzina gdzieś wychodzi na cały dzień. Jeśli po tym czasie okaże się, że stan licznika się zmienił, trzeba szukać tego przyczyny.

Oszczędzanie wody w łazience i kuchni

  • zakręcanie kranu w czasie mycia rąk i zębów – kiedy myjemy ręce lub zęby, woda nie musi się lać z kranu. Warto wyrobić sobie nawyk, aby automatycznie zakręcać wodę.
  • unikanie wrzucania śmieci do zlewu i muszli klozetowej – zdarza się, że wyrzucamy niedopałki papierosa do wc, po czym trzeba spuścić wodę albo jakieś paprochy do zlewu, które potem spłukujemy. Powoduje to niepotrzebne zużycie wody.
  • zmywanie pod bieżącą wodą – nikogo nie trzeba przekonywać, że zużywamy w ten sposób masy wody. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie zmywarki, która wbrew pozorom zużywa znacznie mniej wody niż zmywanie ręczne. Oczywiście uruchamiamy zmywarkę, dopiero wtedy gdy jest napełniona. Jeśli nie mamy zmywarki warto wrócić do obyczajów naszych babć i nalać do zlewu ciepłej wody z detergentem i zmyć wszystkie naczynia w tej wodzie. Garnki dopiero płuczemy pod bieżącą wodą lub nawet w zlewie napełnionym czystą wodą.
  • oszczędzanie wody w czasie sprzątania – najlepiej przygotować sobie miseczkę wody z detergentem, niż każdorazowo płukać szmatkę pod bieżącą wodą.
  • krótki prysznic – prysznic warto brać krótko, kilka minut wystarczy, aby się dokładnie umyć. Ale tu wkraczamy w osobiste upodobania. Jeśli ktoś lubi długo rozkoszować się ciepłym prysznicem, musi sobie obliczyć koszty.
  • nie rozmrażaj w wodzie, ani tym bardziej pod bieżącą wodą – żywność zamrożoną lepiej jest wyjąć z zamrażalnika wieczorem, aby mieć rozmrożoną na rano. Gdy jest ciepło warto rozmrażać przez włożenie jedzenia na miseczce do lodówki.

Na oszczędzanie wody wpływa również instalacja nowoczesnych urządzeń, niektóre z nich są kosztowne inne nie. Warto zainstalować zmywarkę do naczyń. Dodatkowym i nie drogim sposobem oszczędzania wody jest instalacja perlatorów na krany i różnego rodzaju ograniczników na krany i słuchawkę prysznicową.

Zaleca się wymianę baterii w kuchni i w łazience na jednouchwytowe. Ja takie mam wszędzie. Jednak mam wrażenie, że nie ułatwiają oszczędzanie wody. Dość trudno jest uzyskać mniejszy strumień wody i odruchowo wodę otwiera się na maksimum. Aby zmniejszyć strumień muszę ostrożnie i dość długo manipulować wajchą.

Bardzo istotna jest wymiana spłuczki klozetowej na taką, która ma możliwość spuszczania 6 lub 9 l wody w zależności od potrzeby.

Znacznie droższe i wymagające dodatkowych instalacji, są systemy oszczędzania wody poprzez uzyskiwanie tzw. wody szarej. Najprostszym sposobem jest połączenie umywalki ze spłuczką, tak aby wodę z umywalki wykorzystywać do spuszczania wody w toalecie. Bardziej skomplikowane są systemy do zbierania wody szarej z całego domu, oczyszczanie jej i wykorzystywanie do spłuczek, sprzątania czy podlewania ogrodu. W ogrodzie warto pomyśleć o sposobach łapania deszczówki.

Wykorzystywanie zużytej wody.

Do nie dawna było to nie do pomyślenia. Przecież to brudna woda. Warto jednak wymyślić sobie w domu sposoby jej ponownego wykorzystania.

  • wodę bez detergentów można wykorzystać do polewania roślin w domu, na balkonie czy w ogrodzie. Wodę po gotowaniu, np. kartofli można ostudzić i podlewać kwiaty.
  • wodę z detergentami można wykorzystać do mycia, sprzątania, mycia samochodu.

Warto wymyślić w domu sposoby łapania zużytej wody. Jeśli moczymy nogi, aby ustrzec się przed przeziębieniem, warto nie wylewać zużytej wody, lecz wykorzystać ja do sprzątania. Podobnie można nałapać wody w czasie brania prysznicu. Niektórzy nie wylewają wody z wanny, lecz wykorzystują ją do różnych celów. Czy jest do dobry zwyczaj, czy przegięcie? Przyszłość pokarze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *