Zarządzanie czasem


Gdyby każdy chciał dokładnie policzyć na co przeznacza czas codzień, mogłoby się okazać że duży procent czasu zostaje stracony. Czas jest najcenniejszy. Jak powiedział jeden z trenerów NLP: „Zawsze, ale to zawsze odzyskasz pieniądze. Nigdy, ale to nigdy nie odzyskasz czasu”.

Warto szczególnie cenić czas i pomyśleć nad dobrymi sposobami zarządzania czasem. Ale ważne jest też aby nie popaść w drugą skrajność i nie stresować się, że mamy za mało czasu, że ciągle robimy za mało i mamy tyle spraw na głowie.

Poniżej pare wartościowych porad jak sobie zorganizować czas aby być bardziej produktywnym:

Zarządzenie czasem

 1. wyznacz sobie 30-60 minut na przeglądanie sieci – maile, facebook, wiadomości, blogi itp. Okazuje się że spędzamy na tym ogromną ilość czasu. Ponadto jeśli sprawdzasz maile  co 10 minut, dekoncentrujesz się i wypadasz z rytmu pracy.  Dlatego wyznacz sobie na te czynności 30-60 minut dziennie i w tym czasie spokojnie, bez poczucia winy oddawaj sie przeglądaniu sieci. Rozkoszuj się tym i baw. Przez resztę czasu zamknij FB i skrzynkę pocztową i wszystkie rzeczy, które cię rozpraszają.
 2. usprawnij odpowiadanie na emaile – od razu odpisuj na pilne emaile,
  pisz krótko i zwięźle – nie stracisz za wiele czasu na rozpisywanie się i twój odbiorca nie przestraszy sie , że musi czytać jakieś tasiemce,
  wykasuj emaile na które nie odpisałeś od miesiąca. Trzymanie ich wpędza cię w poczucie winy i powoduje się, że stresujesz się, że tyle ci ciąży nad głowa.
 3. wyeliminuj wszystko co cię rozprasza – wyłącz telefon, zamknij drzwi. Kiedy pracujesz każda przerwa powoduje, że potem trudno ci się skupić i powrócić do przerwanego wątku.
 4. skup się na jednej rzeczy na raz – staraj się wykonywać jedną czynność na raz. W ten sposób szybciej wykreślisz ją z listy rzeczy do zrobienia.  Jeśli masz jakiś pomysł to zapisz go i wróć do niego później. Trzymaj notes pod ręką aby w razie czego zapisać pomysły. Dokończ to co robisz a potem zabierz się za następną rzecz.
 5. wyrzucaj śmiecie – jeśli masz dużo rzeczy wokół siebie twój mózg jest przeciążony i zmęczony nadmiarem spraw. Dlatego staraj się sprzątać przestrzeń wokół siebie i usuwać to co niepotrzebne. Tak samo traktuj swoją przestrzeń wirtualną. Oddawaj lub wyrzucaj rzeczy, których nie używasz – stare ubrania, książki, nieprzeczytane gazety, DVD, itp. Podobnie czyść twój komputer – wykasuj stare emaile, oczyść listę nieużywanych zakładek itp.
 6. zapisuj – plany, pomysły po prostu zapisuj na papierze lub w komputerze. Oczyścisz swój umysł, który nie będzie musiał ciągle pamiętać o tych rzeczach. Rzeczy które masz zapisane znacznie łatwiej jest uporządkować i skończyć.
 7. zacznij spełniać swoje cele – uświadom sobie, że nawet najmniejszy krok naprzód, przybliża cię do osiągnięcia celu. Dlatego zacznij od razu.
 8. sporządzaj listy rzeczy do zrobienia – łatwiej się zorganizujesz i nie będziesz się stresować, że musisz o wszystkim pamiętać i że możesz o czymś zapomnieć. Mając listę robisz rzeczy jedna po drugiej. Takie listy mogą się też przydać wiele razy. Np. jeśli raz zrobisz czeklistę na wyjazd to masz ją już gotową na następny wyjazd.

CDN


2 odpowiedzi na “Zarządzanie czasem”

 1. Bardzo ciekawe spostrzeżenia!
  Dodałbym jeszcze do tego, że często ucieka nam sporo czasu z powodu innych ludzi. Akurat wtedy, kiedy jestem zajęty ktoś coś potrzebuje, prosi o przysługę, bo przecież „Tobie to zajmie chwilkę” 😉
  Sądzę, że ważną umiejętnością jest również szanowanie własnego czasu. Kiedy będziemy szanować swój czas, nauczymy także innych go szanować 🙂

  P.S.
  Osobiście uważam, że nie jest możliwe zarządzanie czasem, ponieważ on upływa niezależnie od Nas i od tego co robimy. Sensowniejsze byłoby mówienie o zarządzaniu SOBĄ w czasie!

  • Czas upływa. Tak. Ale niedawno natknęłam się na szkolenie NLP, gdzie trener mówi o sterowaniu czasem. Ponoć mistrzowie wschodnich sztuk walki potrafią zwalniać i przyspieszać czas. Każdy wie, że raz czas płynie wolno a raz bardzo szybko. Można ponoć nauczyć się tym sterować.
   Chociaż chodzi tu przecież o zarządzanie naszymi czynnościami tak aby wykorzystać czas jak najbardziej efektywnie.

   Czytałam, że obliczono, że kiedy ktoś pracuje to telefon czy czyjaś wizyta powoduje takie rozproszenie, że człowiek traci 40minut swojego czasu. Nie może się szybko skoncentrować.
   Dlatego trzeba się nauczyć odmawiać i wyznaczać sobie godziny, kiedy nikt nie ma prawa przeszkadzać. Znam ludzi, którzy pracują w domu i w wyznaczonym czasie zachowują się tak jakby byli w biurze – nie odbierają telefonów, sami nie dzwonią, nie wychodzą nigdzie – ten czas jest czasem pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *