Jak i czy założyć bloga wordpress?


Czy warto założyć bloga na wordpressie czy wystaczy strona html? Blog jest stroną internetową tylko specyficznego typu coś pomiędzy zwykłą stroną a forum.

Strona internetowa – niby każdy wie co to jest – składa się ze strony głównej i podstron (nieraz są to całe drzewa podstron i podpodstron). Zawierają one jakiś materiał statyczny czyli tekst i zdjęcia.
Bez względu na to czy strona zrobiona jest ręcznie (wszystko wpisuje sie ręcznie w html) czy też na jakimś CMSie (oprogramowanie które same tworzy stronę a treści wpisuje się do formularza, nie potrzeba znać html), strona jest statyczna/nieruchoma. Strona się oczywiście zmienia jeśli coś dodasz lub usuniesz.
Jej struktura jest jakby taka sama – przypomina książkę, która ma stronę tytułową, spis treści i rozdziały.

Blog jest specyficzną stroną www, opartą na zasadzie pamiętnika. W pamiętniku wpisuje się codziennie jakiś artykuł, potem kolejny i kolejny. Jeśli ktoś go przeczyta, może skomentować. Na głównej stronie bloga pojawiają się wpisy, które dodasz, a starsze wpisy schodzą na dół strony, a w miarę zwiększania ich ilości przechodzą na strony starszych wpisów.

Aby zrobić bloga nie wystarczy napisać strony w html. Potrzebny będzie program napisany w php, np. wordpress lub joomla lub inny.

Dodatkowo, aby ułatwić czytanie, wpisy dzieli się na nagłówek i resztę. Nagłówek pojawia się na stronie głównej aby czytelnik mógł się zorientować o czym jest wpis i ew. kliknąć „więcej” i czytać całość.

Blog zrobiony na wordpresie składa się z 3 elementów: wpisy, strony statyczne i odnośniki.

  • Wpisy – artykuły, które dodaje się systematycznie. Pojawiają się na stronie głównej zawsze u góry, tak że wcześniejsze wpisy spadają niżej. Dzięki temu strona jest ruchoma, gdyż wraz z pojawieniem się nowego wpisu zawartość strony głównej się zmienia.
    Aby strona nie była bardzo długa wpis dzieli się na 2 części – na stronie widać tylko krótki nagłówek, po kliknięciu na więcej wchodzimy do podstrony zawierającej cały wpis.
    Wpisy dzieli się na kategorie. Gdy klikniemy na kategorię wpisów to wejdziemy na stronę, która wygląda tak samo jak strona główna lecz zawiera tylko wpisy z danej kategorii
  • strony statyczne – jakby podstrony, na których umieszczamy jakieś niezmienne treści np. o mnie.
    Na głównej stronie znajdują się tylko linki do stron statycznych – na poziomym pasku u góry i/lub na pasku bocznym
  • odnośniki – linki do jakichś zewnętrznych stron – umieszcza się je na bocznej kolumnie.

Dodatkowo cechą bloga są komentarze. Pod każdym wpisem i stroną statyczną jest formularz do wpisania komentarza. Potem kolejna osoba odpowiada i tworzy się cały ciąg komentarzy jak na forum co tworzy ruch na stronie. Dzięki czemu treść bloga się nieustannie zmienia i rozwija.

Szata graficzna bloga zależy od tego jaką skórkę wybierzemy, ale generalnie blog składa się z tych samych elementów i skórki są robione podobnie. Skórkę znajdziesz w sieci. Wystarczy ją zciągnąć z sieci, zainstalować i ustawić jako aktywną. Można ją dowolnie zmieniać.

Blog posiada kolejno od góry:

  • pasek nagłówka z tytułem i podtytułem – wpisujemy je w kokpicie bloga w zakładce ustawienia
  • poziomy pasek menu – zawiera linki do stron statycznych
  • główną kolumna – tu pojawiają się wpisy lub ich nagłówki. Nowszy zawsze pojawia się na samej górze.
  • kolumny boczne – w zależności od skórki kolumn bocznych może być 1, 2 lub 3. Wstawia się tu linki wewnętrzne lub zewnętrzne. Ponadto wordpress daje pare propozycji do zapełnienia kolumn bocznych: kalendarz, archiwum, chmurka tagów, element tekstowy itp.
    Elementy te (tzw. widgety) przeciąga się myszą na kolumnę
  • stopka – tu wstawia się dowolne elementy – najczęściej najnowsze wpisy i najpopularniejsze wpisy

Oczywiście to są tylko typowe ustawienia bloga wordpress. Znając php i bardziej zaawansowane metody można sobie bardziej dostosować blog, np. można ustawić aby na głównej stronie pojawiały się tylko wpisy wybranej kategorii.

Blog powstał w oparciu o ideę pamiętnika. Jednak nie może być pamiętnikiem. Nikogo nie obchodzą nasze przemyślenia i to jak spędziliśmy dzień, chyba że jesteś gwiazdą filmową. Teksty, które ludzie będą chcieli czytać muszą zawierać jakąś przydatną wiedzę, najlepiej porady, poradniki, instrukcje jak coś zrobić. Teksty muszą zawierać coś co czytelnik może od razu zastosować w swoim życiu aby odnieść jakieś korzyści.

Najprościej blog dla firmy lub eksperta powinien wyglądać tak:

  • strony statyczne z informacjami stałymi – mapka dojazdowa, o firmie, warunki dostawy itp
  • wpisy – informacje zmienne: nowości, promocje, nowe produkty itp
  • linki zewnętrzne

filmik na youtubie, który pokazuje dokładnie różnicę między strona www a blogiem

Instalacja bloga

Konfiguracja bloga

 


Jedna odpowiedź do “Jak i czy założyć bloga wordpress?”

  1. Artykuł pomocy szczególnie początkującym. Od siebie dodam że przetestowałam kilka platforma i właśnie na WordPress zakończyłam i to właśnie na nim prowadzę swojego bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *