Jak dodać zdjęcia i wideo na twojego bloga?


 

Blog czy strona www nie może obyć się bez obrazków i ładnej grafiki.
Ze względu na prawa autorskie można wstawiać na bloga tylko swoje własne zdjęcia lub pobrane z serwisów, które na to pozwalają. Ważne jest aby przeczytać licencję dla danego zdjęcia. Fajnym serwisem z darmowymi zdjęciami jest http://www.sxc.hu/.Zdjęcia robione aparatem cyfrowym są za duże aby je wstawić na blog. Obrazki na bloga można zmniejszyć i wykadorwać. Doskonale nadaje się darmowy program irfan view. W irfan view kadruje się dość łatwo. Instrukcje jest pod adresem: http://www.irfanview.info.pl/index.php/porady-lekcje/kadrowanie-zdjec.htmlPonadto irfan view nadaje się bardzo dobrze do edytowania wielu plików jednocześnie. Wykadrować zdjęcia niestety trzeba ręcznie. Natomiast można bardzo łatwo zmieniać różne parametry oraz nazwy plików wielu plików na raz. Obejrzyj filmik. Jest to szczególne przydatne gdy trzeba zrobić galerię z kilkudziesięciu zdjęć i trzeba je wszystkie zmniejszyć.
Na blogu WordPress bardzo łatwo dodaje się zdjęcia. Nad polem wpisu znajduje się ikonka Dodaj obrazek.
Jeśli chcesz dokładnie poznać krok po kroku jak dodawać multimedia na blog, zapraszam na mój kurs Multimedialny blog
Na blogu wordpress można zrobić świetną galerię przy pomocy wtyczki NextGEN Gallery.

 

Warto umieszczać na blogu filmiki wideo. Sprawiają, że blog jest atrakcyjny, są lubiane i przyciągają oglądających na twoją stronę www lub bloga. Filmik można nakręcić przy pomocy aparatu cyfrowego lub kamery internetowej. Można też zgrać je z TV. Dobrym pomysłem jest prowadzenie wideo bloga.

Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczanie twoich filmików na serwisie typu YouTube lub Vimea zamiast przesyłania ich na serwer. Dlaczego:

  • niekiedy filmy kręcone aparatem cyfrowym mają format, który nie nadaje się do umieszczenia w sieci. Taki film trzeba skonwertować używając specjalnego oprogramowania np. darmowy WMV Converter. Natomiast YouTube automatycznie konwertuje pliki wideo.
  • filmiki pożerają transfer i jeśli masz ich dużo mogą spowodować, że wyczerpiesz transfer, który trzeba będzie dokupić
  • twoje filmy na YouTube zwiększają oglądalność twojego bloga

Na YouTube trzeba sie zarejestrować. Można tu założyć własny profil i traktować go jako kolejną stronę www. Można prowadzić bloga skladającego się z samych filmików. Zobacz mój kanał na YouTubie. Można też zarabiać na YouTube.

Jak wstawić video z YouTube na blog

Najprostszym sposobem umieszczania filmikow w sieci  jest wstawienie ich  na serwis typu YouTube,Vimeo. Wystarczy taki filmik przesłać, następnie skopiować fragment kodu (klikamy Umieść), i wstawić ten fragment kodu  do źródła strony www lub wpisu na blogu. Kod ten umieszczamy w edytorze html.  Nie jest do tego celu potrzebna żadna wtyczka. Po prostu kopiujesz i wklejasz kod.

Możesz również edytować nagrania wideo na blog:

YouTube umożliwia podstawową edycję przesłanych filmików za darmo, bez instalowania oprogramowanie na komputerze.

Jak wejdziesz do Ulubionych na twoim koncie YouTuba to możesz wybrać Edycję Video.

Opcja ta umożliwia pewne edytowanie przesłanych filmików. Nie daje wiele możliwości ale coś można zrobić.

Masz możliwość:

  • przyciąć video czyli odciąć początek i koniec, które sie wybiera odpowiednimi suwakami
  • połączyć ze sobą 2 lub więcej filmików i stworzyć jeden
  • dodać ścieżkę muzyczna z wybranych piosenek – ścieżka ta usunie pierwotny dzwięk więc ta opcja ma sens tylko jeśli jest to filmik bez dźwięku. Może to być przydatne gdy filmuje się zwierzęta i nie ma żadnego interesującego dźwięku.

Kiedyś robiłam aparatem cyfrowym filmik psów bawiących się na łącze. Obok jest trasa szybkiego ruchu i cały czas na filmiku słychać nieznośny szum. Edytor Video pozwala taki szum zastąpić fajną piosenką.

  • Jeśli przeciągniemy filmik na pole edycji mamy 2 opcje
    • przycinanie – możemy odciąć tylko początek lub koniec
    • obrót – to jest bardzo przydatne, gdyż jak jak filmujemy aparatem cyfrowym w pionie to filmik jest obrócony o 90 stopni, czyli bez problemu można go obrócić już na YouTube
  • efekty – czyli rozjaśnianie i przyciemnianie, oraz kontrast
  • dostępne są też efekty zaczynające filmik – przeciągamy taki efekt na pole edycji i po zapisaniu filmik będzie się ciekawie zaczynał np. pojawi się gwiazdka, która się zwiększa odsłaniając filmik

Inne programy

  • darmowy program Windows Movie Maker.  Movie Maker pozwala przyciąć (ukryć) początek i koniec video, złączyć 2 lub kilka klipów video, tworzyć przejścia pomiędzy klipami, dodawać napisy. Można również przy pomocy tego programu przechwytywać zdjęcia z  video.
  • Najlepszym programem do edycji jest Camtasia Studio (płatny).  Camtasia pozwala na dokładną edycję i wycinanie dowolnych fragmentów, dodawanie napisów w dowolnym miejscu i dużo więcej.

Fajną rzeczą na blogu są nagrania audio. Można nawet w ten sposób prowadzić audiobloga, jeśli ktoś nie lubi pisać a woli mówić.

Można je nagrać i wyedytować przy pomocy darmowego programu Audacity. Musisz mieć mikrofon. Nagranie to trzeba zpisać w formacie mp3. Na blogu umieszczasz nagrania wideo przy pomocy wtyczki Audio Player. Pliki audio też można wgrać na youtube i umieszczać na blogu tak jak filmy.

Screencast – wideo pokazujace to co robisz na komputerze możesz stworzyć przy pomocy programu jing (darmowy lub płatny) lub Camtasia Studio (płatny).

 

Zdjęcia, szczególne te robione aparatem cyfrowym, warto zmniejszyć, wykadrować, czasem rozjasnić, przyciemnić. Nie trzeba do tego photoshopa. Istnieje świetne narzędzie online, które zostało zrobione na zasadzie podobnej jak photoshop.

Można przy jego pomocy przygotować sobie zdjęcia na stronę www.

Jednym pociągnięciem myszy można wykadrować i jednocześnie zmniejszyć zdjęcie, zupełnie tak samo jak to się robi w photoshopie.

Kiedyś godzinami szukałam programu darmowego, który to umożliwia. Wyszukiwałam, instalowałam a potem odinstalowywalam rózne programiki i tylko zaśmiecałam sobie komputer. Żaden nie potrafi jednocześnie kadrować i zmniejszać.

Jednynym narzędziem jest Edytor Online, który ma naprawdę duże możliwości. Można przy jego pomocy stworzyć prostą grafikę jak i bardziej skomplikwaną. Łatwo można zrobić baner, przycisk z napisami.

Warto wypróbować.

Ponadto edytor online umożliwia pracę na dowolnym komputerze. Żeby tworzyć grafiki nie trzeba się rejestrować ani logować. Można potem te grafiki bez problemu zapisać na dysk.

pozdrawiam,
Małgorzata
http://sekretystronwww.pl

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *